Reklama
Reklama

Rešpektujte hlas mierumilovných ľudí

Otvorený list prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi
Počet zobrazení: 16104

Vážený pán prezident,

od minúty posledného výdychu bojujúceho vojaka v druhej svetovej vojne uplynie v máji 2015 sedemdesiat rokov. Už dve generácie chýbajú v radoch ľudstva milióny mladých chlapcov, ale aj ich nikdy nenarodených detí. Vojna, krátke a definitívne slovo.

Ale vojna je vždy iba dôsledkom. Dôsledkom nenávisti, ktorej plamene sa rozhorievali postupne, ba možno aj s vášňami. Ktosi prstom ukázal na iného človeka a označil ho za nepriateľa. Nepriateľom sa stal človek z mäsa a kostí, s nádejami, túžbami, prostým životom. Jeho jedinou vinou bolo, že mal inú vlasť, inú národnosť, iné vierovyznanie. Ale cieľom vzbudeného šialenstva bola vždy vojnová korisť. O tú išlo podnecovateľom nenávisti. O tú išlo všetkým strojcom vojen, lebo vojna je vždy aj príležitosť.

Proti šialenej túžbe získať korisť sa postavili ponížení, a nikto nemôže uprieť úctu ich odvahe. Najvyššiu cenu v tomto boji zaplatili vojaci Červenej armády, vo vojne zahynulo asi 20 miliónov občanov Sovietskeho zväzu. Kto chce poprieť tento fakt, roznecuje plamene novej nenávisti.

Na začiatku každej nenávisti je neúcta k inému, pohŕdanie, pestovanie pocitov nadradenosti. A na konci je vybudenie pocitov z doby kamennej. Toto sa nám už v histórii neraz prihodilo, a potom museli milióny ľudí zaplatiť svojou krvou. 

Vážený pán prezident,

sľúbili ste byť prezidentom všetkých občanov, nielen ľudí, ktorí sa pravidelne spolčujú a zapĺňajú celý verejný priestor, ako keby iný ako ich hlas na Slovensku nebol. Tí vyvinuli aj teraz mediálny tlak, aby ste sa nezúčastnili na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom v máji 2015 v Moskve, kde Vás pozýva prezident nástupníckeho štátu, ktorého armáda mala rozhodujúci podiel na porážke fašistického Nemecka.

Vážený pán prezident,

radi by sme dali do vašej pozornosti, že vojaci Červenej armády bojovali aj za nás, proti nášmu poníženiu a zotročeniu. Priniesli obeť a zanechali odkaz: nepripusťme už nikdy, aby nenávisť medzi národmi zvíťazila!

Oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v máji roku 2015 majú symbolický význam. Proti zlu sa dokázali spojiť ľudia s rozličným svetonázorom a rozličnou historickou skúsenosťou. To je, podľa nášho názoru, aj dnes výzva! Preto je pre nás dôležité, aby prezident Slovenskej republiky, Vy, pán prezident Andrej Kiska, ste svojou účasťou na oslavách Dňa víťazstva v Moskve prispeli k naplneniu tohto odkazu. Nenávisť a nepriateľstvo obyčajnému človeku nikdy nepomáha, naopak, ničí jemné pradivo spolupráce vo svete. A svet je ešte plnší zbraní a zbraní s omnoho ničivejším dosahom. Prosíme, myslite na to! Zbrane nemajú oči.

Vladimír Vysockij napísal v roku 1964 pieseň Masové hroby. V prebásnení Ľubomíra Feldeka a Milana Tokára vyšla v knihe Vysockij... štyri štvrtiny cesty. Posielame Vám ju, poézia často povie viac, ako chladná matematika a politický kalkul.

MASOVÉ HROBY

Ach, na týchto hroboch nik nestavia kríž
a slzy vdov netečú na ne –
len kytice neznámych strážia ich tíš,
plam večného ohňa tu planie.

Tu predtým sa na zadné stavala zem –
a dnes sú tu žulové pláty.
Tu súkromných osudov nieto – tu len
je každý s tým spoločným zliaty.

A vo Večnom ohni ti zablčí tank,
aj chalupy ruské a dvory,

aj Smolensk, aj Reichstag, aj zúfalý plam,
keď vojak aj srdce v ňom horí.

Tu slzy vdov netečú, nerušia tíš,
sem chodí sa s tvrdosťou v tvári.

Ach, na týchto hroboch nik nestavia kríž –
no menšia tá bolesť je vari?

(1964)

Nezabudnime, pán prezident, komu a o kom spieval Vladimír Vysockij.

S úctou

Vladimír Blaho, divadelný a hudobný kritik
Ondrej Borguľa, podnikateľ
Jana Borguľová, literárna múzejníčka
Ján Čarnogurský, právnik, verejný činiteľ
Peter Daubner, politológ, filozof
Vladimír Dobrovič, novinár
Ľubomír Dzurák, marketingový manažér
Branislav Fábry, právnik, vysokoškolský pedagóg
Vladimír Farkaš, biochemik
Etela Farkašová, filozofka, spisovateľka, poetka
Michal Feik, občiansky aktivista
Milan Ftáčnik, vysokoškolský pedagóg, politik
Oľga Gáfriková, novinárka
František Gahér, logik, vysokoškolský pedagóg
Alexander Halvoník, literárny kritik
Stanislav Harangozó, akademický maliar
Ladislav Hohoš, filozof, vysokoškolský pedagóg
Peter Holka, spisovateľ, novinár
Eduard Chmelár, historik, vysokoškolský pedagóg
Peter Jaroš, spisovateľ
Noro Keleczényi, výtvarník, sochár
Eva Kollárová, rusistka, kulturologička
Peter Krákorník, informatik
Mária Kráľovičová, herečka
Anton Kret, dramaturg, teatrológ, prekladateľ, publicista
Martin Krno, novinár
Zuzana Kusá, sociologička
Jozef Leikert, básnik, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg
Jozef Lysý, politológ, vysokoškolský pedagóg
Vladimír Manda, filozof, vysokoškolský pedagóg
Roman Michelko, politológ, publicista, vydavateľ
Leopold Moravčík, novinár, spisovateľ
František Novosád, filozof, vysokoškolský pedagóg
Daniel Olejár, informatik, vysokoškolský pedagóg
Alexander Piekov, IT špecialista, podnikateľ
Emil Polák, novinár
Miro Procházka, režisér, výtvarný kritik, publicista
Jaroslav Rezník, básnik, spisovateľ
Gabriela Rothmayerová, spisovateľka, novinárka
Jozef Schwarz, sociológ, publicista
Tereza Szabová, herečka
Anna Šikulová, editorka, redaktorka
František Škvrnda st., bezpečnostný analytik, vysokoškolský pedagóg
Jozef Špaček, spisovateľ, publicista, pedagóg
Viera Švenková, spisovateľka
Ján Tazberík, básnik
Viktor Timura, filozof, spisovateľ
Terézia Ursínyová, hudobná kritička
Peter Valček, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg
Ondrej Zimka, výtvarník, maliar
Ondrej III. Zimka, výtvarník, sochár
Milka Zimková, herečka, spisovateľka
Milina Zimková, výtvarníčka, maliarka

Súhlas svojím podpisom môžete vyjadriť TU.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Dolina
#1
Peter Dolina
05. marec 2015, 17:28

Tomu uz ale prestavam rozumiet.  Medialny tlak?  Nie je taketo rozhodnutie skor na ministerstve zahranicnych veci, ktore je riadene vladou?  Takze co hovori vlada je dolezite, nazory pana Kisku su sekundarne, ak sa MZ rozhodne, ze ide prezident na oslavy, tak ide na oslavy, co s tym ma spolocne medialny tlak?

Takato rezolucia je samozrejme dobra a spravna, len si sukromne myslim, zbytocna, pretoze vlada by bola uplne sialena, neobsadit tie oslavy prezidentom.  Ake vyhody (ekonomicke, politicke...) by z takejto provokacie Slovensku plynuli?  Kolko vlastne je tych blbov, co vyvijaju medialny tlak?  Nebolo by jednoduchsie ich prosto ignorovat?

Obrázok používateľa Peter Dolina
#2
Peter Dolina
05. marec 2015, 21:34

Diky za vysvetlenie.  Len mi nie je jasne potom, aky je vztah medzi vladou a prezidentom.  Uzitocnost medzinarodnych vztahov a akcii musi predsa posuzovat vlada, nato ma ministerstvo zahranicnych veci.  Akt navstevy tych oslav je aktom zahranicnej politky a ak vlada chce mat s Ruskom dobre vztahy a rozhodne, ze do Moskvy pojde navyssi predstavitel, neviem si predstavit, ze ten predstavitel povie "nie, ja mam na mysli uplne inu politku vzhladom k Rusku."

V USA to je opacne, rozhoduje prezident, nieco take si neviem predstavit, ano, mohol by niekto povedat, ze Rusko je nepriatel, ovsem toto su oslavy vyrocia, ktore sme akosi vybojovali spolu, neverim, ze by sa niekto odvazil navrhovat trest pre Rusko/Anglicko/Francuzsko...tym, ze nepojdeme na oslavu podobneho vyrocia, tu sa take veci beru velmi vazne: ano rozdali sme si to v studenej vojne, ale tu druhu svetovu sme vyhrali spolu, su aj tu rozni cvoci, ale ze by napriklad niekto vyhlasil, ze cast Polska oslobodili Ukrajinci, pretoze to bol 2. Ukrajinsky Front, nie to neverim, ze by bolo mozne.

Mne vadi v slovenskom  a ukrajinskom pristupe uz ani nie iracionalita (ta tiez) ale taka az jedovatost, neviem, ako to nazvat, ale to uz sa skoro zaludok dviha, ked citam, ze vlastne Sovieti napadli Nemcov.  Ano, su tu ludia co povedia "nemali sme sa do Europy starat a nemali sme provokovat Japoncov" ale "Rusi napadli Nemcov" ako to povedal nejaky ukrajinsky blb, to som este nepocul.  Alebo ze prezident nema ist do Moskvy na tie oslavy.  Ved na to nie je najmensi dovod!

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#3
Juraj Janošovský
06. marec 2015, 07:58

Ani ja nie som istý správnosťou adresáta: pán Kiska už na Majdane deklaroval ako je rozhodnutý. Myslím, že všetko, čo je v liste uvedené vie...      

 .... a ignoruje!

Pána Kisku nie je možné presvedčiť o správnosti ísť osláviť 70.výročie víťazstva nad fašizmom a poďakovať za oslobodenie k Hrobu neznámeho vojaka na Červenom námestí v Moskve.

Pána Kisku je treba nútiť riadne a zodpovedne vykonávať funkciu- zastupovať areprezentovať  občanov Slovenskej republiky. 

Racionálne mi pripadá písomne poveriť - ako občan SR - prezidenta, aby v mojom mene položil červený karafiát 9.5.2015 k Hrobu neznámeho vojaka na Červenom námestí v Moskve ( so záväzkom,že na číslo účtu, ktoré určí uhradím cenu kvetu).

Viem si predstaviť nielen to, že tisíce takýchto žiadostí by "zaťažili" prezidentskú kanceláriu, ale aj to,že odmietnutie takejto zaevidovanej žiadosti prezidentom ( ktorý je tiež občanom rovnakého štátu ako ja) by ho stálo nemálo času a jeho obsah - v prípade odmietnutia - by ho vystavil verejnému odsúdeniu. 

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
06. marec 2015, 09:16

Juraj, je to geniálne! A demokratické a občianske a na toto už azda ani Peter "spoza veľkej mláky" nebude namietať (a pridá potom na účet za svoj kvietok)! Lebo si tiež myslím, že Kiska už "skysol" a svoj postoj už preukázal a nezmení ho. Nemôže. Lebo veď - vieme... plne sa stotožňujem: " Pána Kisku je treba nútiť riadne a zodpovedne vykonávať funkciu prezidenta ako hlavy krajiny Slovenská republika, teda  zastupovať a reprezentovať občanov Slovenskej republiky. "

Obrázok používateľa Ludovit Hacaj
#5
Ľudovít Hacaj
06. marec 2015, 09:41

Vážená dáma a páni, Vaše argumenty  a vysvetlenia sú super a súhlasím s nimi.

V podstate som ochotný prispieť svojou troškou do mlyna pri akejkoľvek aktivite, ktorá by mohla pomôcť zastúpeniu nášho štátu na oslavách konca vojny v Moskve pánom prezidentom, ktorý je priamou voľbou zvolený  zástupca všetkých občanov SR.

Pridal som svoj podpis k výzve a určite aj napíšem poverenie pánovi prezidentovi tak, ako to deklaroval/navrhoval Juraj Janošovský.

Keby bolo treba, zoberiem ten kvietok a osobne ho prinesiem  pred prezidentský palác a odovzdám ho niekomu zo spolupracovníkov pána prezidenta, aby nemali starosti so zháňaním. A keby sa nás tam náhodou stretlo viac, nebudem namietať.

Obrázok používateľa anton b.
#6
anton braxatoris
06. marec 2015, 09:47

Kiska bol sice pravoplatne zvoleny, ale nepochybne pocas volebnej kampane oklamal volicov, ked tvrdil, ze chce byt nadstranicky. Prve co bolo po zvoleni, tak sa obklopil praviciarskymi politickymi skrachovancami, ktorych vyhlasil za odbornikov. Po jeho vyrokoch pocas nedavnej navstevy v Kyjeve je jasne uz kazdemu, ze jeho zvolenim sme si zavarili na peknu slamastiku. Pokial pojde na oslavy do Kyjeva a nie do Moskvy, treba ho natriet dechtom, vyvalat v peri a vyhnat z prezidentskeho palaca.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#7
Peter Zajac-Vanka
06. marec 2015, 14:57

Gabike:

Prosím, neuzatvárajme ešte diskusiu a najmä nie aktivitu! Lebo také sa mi zdalo vyznenie tej odpovede, Gabika.

Naopak, myslím si, že občianske "čistenie morálky" je potrebné. Tie argumenty o tom, že vláda SR musí zohľadňovať politiku EU a to zas vzťahy s USA, pripadne ešte je tam "nadstavba" NATO, potrebujeme dať trochu do politicko-historických súvislostí: Raz to tu už bolo: Tri svetové mocnosti (USA, Británia, Francúzsko) sa uspokojili v Mníchove s podobným argumentovaním a poskytli Tretej Ríši príležitosť pokračovať v expanzii - a prvá Republika Československá bola "rozkrájaná" a v logickom smere potom začala druhá svetová vojna i tak...

Dnes stojíme pred podobnými výzvami fašizujúcej sa globálnej kapitalistickej spoločnosti a nemôžeme sa, aspoň ak sme poučení históriou, tváriť, že "nedá sa, lebo je taká realita" - nuž niekto tú realitu takto prispôsobuje svojim plánom.

Máme obrovskú silu - Kisku za prezidenta nevolilo aktívne vyše deväťstotisíc obranov SR ( lebo volilo Ficu-nevyhral), Kisku nevolili všetci tí, ktorí sa neunúvali ísť voliť, alebo dokonca aktívne bojkotovali voľby ( sú takí aj na strane ľavice) a Kisku by dnes (som o tom presvedčený) už nevolilo veľa jeho voličov po tom, ako sám "odhaľuje" svojím konaním svoju orientáciu.

Takže list je namieste a následne sme schopní skutočne spraviť prvú masovú akciu na Slovensku - máme celý apríl a kus marca k tomu, aby tisíce, ba státisíce občanov Slovenska posielalo poverenie vo svojom mene prezidentovi SR,  aby" v mojom mene položil červený karafiát 9.5.2015 k Hrobu neznámeho vojaka na Červenom námestí v Moskve" a prípadne mu hromadne prichádzali osobne pred prezidentský palác manifestačne odovzdávať každý ten jeden červený karafiát... to by bola nádhera..

Tisíce červených karafiátov pre hrob na Čevenom námestí deviateho mája!

Pevne verím, že sa na sociálnych sieťach takáto krásna, mierová, jarná a morálna akcia dohodne a rozbehne!

Budem tam!

Obrázok používateľa P.Guman
#8
Pavel Guman
06. marec 2015, 18:40

Byť rusofóbom je dnes atraktívna práca, za ktorú je aj štedrá odmena. Možno aj pozvanie na večeru do Bieleho domu alebo do Buckinghamského paláca, ponechať "na pokoji" milióny, ktoré sú na rôznych účtoch v bankách.

Antifašizmus  je v kurze u tých, ktorí majú svedomie, a ktorí nikdy nezabúdajú za čo bojovali naši dedovia, pradedovia, aj z iných krajín, v radoch Červenej armády alebo v SNP.

Obrázok používateľa Milan Antal
#9
Milan Antal
07. marec 2015, 00:55

Podporujem tento list prezidentovi.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#10
Peter Dolina
07. marec 2015, 20:12

Ja nechapem toto: vsade v Europe zacina silniet hnutie, ktore chce dat zaujmy tej ktorej krajiny na prve miesto.  Nielen to, urcite narodnostne skupiny sa chcu osamostatnit vid Taliansko, Spanielsko, Anglicko, Holandsko.

Takze v tejto podla mna spravnej linii je prva otazka: Aky je tu zaujem Slovenska?  Pan Kiska je predsa businessman a teda musi vidiet, ze poslednych 70 rokov bola slovenskej ekonomike teda businessu vztah s Ruskom vyhodny.  Ved to je uzasny trh, moznosti pre business, aj som daleko, ale toto mi je jasne. 

Neucast v Moskve a naopak ucast v Kijeve ci kde, to je predsa z pohladu ruskeho provokacia.  Komu ju treba?  Co z toho bude mat Slovensko, pan Kiska?  Ano, napatie bude generovat potrebu este viacej zbrojit, co je vsak pre Slovensko vyhodnejsie nakupovat zbrane od nadnarodnych monopolov alebo vyvazat tovary do Ruska?  Toto je podla mna o co sa tu jedna.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#11
Peter Zajac-Vanka
07. marec 2015, 21:17

Ďakujem, Peter - a gratuľujem k tomuto Tvojmu poznaniu.

Veď človek nemusí byť ani rusofil, ani ľavičiar, aby pochopil a došiel k tomu poznaniu, ktoré si tu napísal.

Vlastne plne sa stotožňujem vo svojej vlastnej životnej skúsenosti s Tvojimi slovami: Práve pred tridsiatimi rokmi som sa stal ako mladý inžinier zahraničného obchodu úspešným obchodníkom čs. strojáriny do ZSSR a pred tromi rokmi som zažil svoj "comeback" do Moskvy znova ako exportér slovenskej strojárskej produkcie. ...Dnes nepracujem, pretože niet možností vyvážať. Slovensko je "pripútané" k EU výrobnou monokultúrou automotive a ostatné slovenské strojárstvo i priemysel odumiera, lebo tak ako po rozbití RVHP v 1990 stráca teraz po embargu 2014 svoje ruské trhy, kam sa ťažko vracalo pätnásť rokov po osamostatnení. Ukrajina nám to nemôže vynahradiť, je v krachu a firmy nemajú reálne financie, len prísľuby. Slovenský export padol o 15% (štat.údaj k 1.marcu t.r.) a padne viac, pretože i export do EU bol čiastočne viazaný na obchodné vzťahy s rusky hovoriacimi teritóriami. Automobilky chrlia produkciu na sklady, to sa neoficiálne vie, len je otázkou, kedy to "praskne". Ved preto Zeman i Orbán tak "otočili". My sa spoliehame na "nemeckého tútora"....

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#12
Peter Zajac-Vanka
07. marec 2015, 21:23

Doplním Petrovi

Obávam sa teda, že ak Kiska vedie tú svoju politiku, buď dobrovoľne svojim postojom alebo prinútene (predsa len, pôsobil v USA a stal sa čudne na naše pomery bez politickej minulosti prezidentom, ako keby bol nejako protežovaný) ženie Slovensko do situácie, že budeme zúfalo v úpadku a radi podpíšeme TTIP.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#13
Peter Zajac-Vanka
07. marec 2015, 21:27

A späť k téme listu:

Ak by Kiska ako kandidát na prezidenta pred voľbami niekedy bol povedal, že na oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v máji roku 2015 do Moskvy nepôjde, nebol by za prezidenta určite zvolený. Lenže, nik ho tu nepoznal...ani jeho postoje.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#14
Peter Dolina
09. marec 2015, 00:24

Diky za odpoved, Peter, ovsem ak je to tak, ako pises, tak by ste mali zacat proces odvolania prezidenta.  Ved ma SMER dost poslancov v parlamente a ten to moze zacat, ja by som tu provokaciu s oslavami povazoval za dost dobry dovod.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#15
Peter Dolina
09. marec 2015, 03:31

Mne sa zda, ze pri debate o ucasti prezidenta na oslavach zaznievaju na Slovensku veci, ktore do tej debaty vobec nepatria: Poliaci sa nechcu zucastnit kvoli Katyni, rok 1968 v CSSR, znasilnovanie nemeckych zien ruskymi vojakmi, neskora pomoc varsavskemu povstaniu atd atd.

Vsetky tie veci su pravda, no ale mozme sa bavit aj o inych pravdach, povedzme znicenie Lipska a Drazdan vo chvili, ked uz vojna bola vyhrata, Hirosima, vydanie miliona utecencov Stalinovi Churchillom, Churchilova podpora burskej vojne, fantazii sa medze nekladu.

Co je dolezite, je nedat sa oblbnut a povedat si: Co z toho ma Slovensko? Dnes.  Inymi slovami, ak chcem nieco posudit, musim sa rozhodnut pre kriteria, az potom mozem zacat posudzovat a ja sa pytam, preco je katynsky zlocin kriteriom pre vztah k Rusku, ale bombardovanie Hirosimy nie je kriteriom pre vztah k USA?  Burska vojna vo vztahu k Britanii (tam boli tiez koncentracne tabory!!!). 

To co pise Peter je smutne, pretoze to poukazuje na hlupost slovenskych politikov a zial aj slovenskych volicov, ktori si takehoto prezidenta zvolili.  Cize chyby sa maju napravat a byt poslancom zacnem hnutie za odvolanie prezidenta, ved to predsa nie je mozne, aby 2 mesiace pred oslavami "nevedel"ci pojde, ak sa nad tym zamyslite, tak to uz samo o sebe je skandal.

Obrázok používateľa anton b.
#16
anton braxatoris
10. marec 2015, 11:39

 

Po novembri 1989 stare myty zanikli a nove vznikli:

1. s tou Katynou to asi bolo trochu inak, objavili sa ine pohlady: Európsky súd priznal nevinu ZSSR v prípade smrti poľských dôstojníkov v Katyni Európsky súd pre ľudské práva v Štrazburgu uznal masové postrieľanie poľských vojakov pod Katyňou v roku 1941 za vojnový zločin. V závere vyjadrenia ESĽP sa hovorí, že nové svedectva a dôkazy, ktoré by dokazovali zodpovednosť ruskej vlády a umožnili pokračovanie vyšetrovania, sa nenašli. Osobitnú pikantnosť tejto histórie dáva vyhlásenie, ktorým Tverský súd pred časom potvrdil, že Katyňský masaker sa uskutočnil v roku 1941 a nie v roku 1940, čo značí iba jediné: poľských dôstojníkov postrieľali fašisti.

http://vestiregion.ru/2012/03/19/tverskoj-sud-ustanovil-polyakov-v-katyni-rasstrelyali-nemcy/

 

2. Znasilnovanie nemeckych zien nepochybne prebiehalo, robili to ruski aj americki vojaci. Je zadokumentovanych cca 190000 pripadov, kedy boli pachatelmi americki vojaci, pricom dnesna mytologia o americanoch mlci.

3. Varsavske povstanie do znacnej miery zbabrali samotni poliaci, ktori odmietli ucast sovietskych dostojnikov pri jeho riadeni a koordinacii.

    

 

 

 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#17
Peter Dolina
12. marec 2015, 18:46

Ja mam navyse pocit, ze cast slovenskej verejnosti sa problemom ucasti prezidenta na oslavach v Moskve pekne zabava, pozrel som sa na JeToTak a tam akysi expert napisal list, ktorym vlastne ironizuje tuto Vasu snahu.  Pocitam, ze nie je sam.

Co sa mi nepaci je absencia analyzy z pohladu Ruska = co na to povedia Rusi, ked SK prezident nepride.  A opat: Co urobili Rusi tak strasne?  Ze nedovolia rozsirenie NATO na Ukrajinu?  Rad by som videl, ako by nasi (USA) privitali vstup Kanady alebo Mexika do Varsavskeho Paktu v dobe, ked este bol.

Rusko sa v zahranicnej politike podla mna aspon chova celkom slusne, ak nejakym sposobom ublizilo Slovensku, tak o tom by sa malo pisat a hovorit a to by mohol byt dovod neist na ziadne oslavy.  Ale ak neublizilo, tak uz len debata na tu temu je urazliva.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#18
Peter Zajac-Vanka
12. marec 2015, 21:59

Petrovi D.

Peter, než Ti niekto sprosto vynadá, skúsim Ti ti objasniť:

1.Kiska nie je želaným prezidentom a napriek tomu "že prečíslil" voličmi Fica, ´je to zatiaľ najhorší muž "na Hrade" a mnohí, aj jeho bývalí voliči po vytriezvení z protificovského ošiaľu ho už nechcú. Mal by sa teda starať o to, aby si získal svoj národ a nie, aby poslúchal NATO.

2. Vzdať česť na hroby červenoarmejcov je u nás aj kresťanskou a ľudovou tradíciou, nie je to iba ľavicová politická záležitosť. Pretože cez Slovensko prechádzal vojnový front v 1944 a predtým sme sa vzbúrili proti fašistom v Slovenskom národnom povstaní. V každej rodine sú príbehy z prechodu frontu a z Povstania, aj v Bratislave videli moji príbuzní priveľa mŕtvych červenoarmejcov -  a s výnimkou gardistov a postihnutých bývalých kolaborantov (stále hovorím o roku 1944) sa v pamäti ľudí a v kultúre slovenského národa dodržiava pieta a úcta k červenoramejcom a teda i k Rusku ako osloboditeľovi. Tých mŕtvych na slovenskej pôde bolo priveľa... a len idiot alebo ideologický fanatik ich môže ignorovať...ani rok 68 to zas tak nezmazal....

3. Kiska zlyhával už minulý rok pri oslavách SNP. Potom pozval a podal si ruky s prezidentom Ukrajiny, ktorý z nášho pohľadu koná minimálne ako podvraťák, ak to nenazvem priamo, že necháva zabíjať vlastné obyvateľstvo namiesto toho, aby konflikt riešil politicky - a teda možno i oprávnene sme naň v Bratislave kričali, že je fašista.

4. No a nakoniec Kiska ako suverénny prezident slobodnej Slovenskej republiky (alebo nie? komu podlieha?)"váha", či má ísť do Moskvy na tak okrúhle a významné výročie, akým je 70.rokov od skončenia hroznej druhej svetovej vojny, vycestovať a položiť kyticu kvetov na hrob červenoarmejca.

No neviem, ako by sa zachovali Američania v otázke morálky a viery, ak by im tak "vyvádzal" ich prezident. Jedného si už američania zastrelili... a to vyvádzal menej.

No a čisto môj osobný názor: Prezident reprezentuje navonok svoju krajinu. Ak ju reprezentovať nechce, alebo si vyberá len to, čo sa mu hodí, nech zastupuje radšej nejakú súkromnú spoločnosť. Ak je však štátnik, už teraz by mal porozmýšľať o rezignácii. Nezvládol svoju úlohu, hoc mohol byť sebalepším managerom, byť politikom a to ešte prezidentom, to je o niečom inom.

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#19
Juraj Janošovský
14. marec 2015, 04:35

Kto bol najhorším prezidentom? 

Nie som si istý, či by Kisku neporazil Michal Kováč. Ak by sme pre nich vypísali duel na päť kôl, napríklad v takých disciplínach ako je hlúposť, predajnosť, exaltovaný nasládly prejav, riťolezectvo, absencia svedomia, ťažko by som tipoval víťaza. M. Kováč by jasne vyhral prvé kolo, Kiska tretie. V ostatných by rozhodovali osobné dojmy rozhodcov...V každom prípade Kiska úspešne spochybnil myšlienku, že po M.Kováčovi už nemôžeme mať horšieho prezidenta ( aj ke´d sa o to usilovala p.Vašaryová...)

Obrázok používateľa Juraj
#20
Juraj Purgat
14. marec 2015, 15:43

Plne podporujem výzvu obsiahnutú v Otvorenom liste prezidentovi SR. Musím však zároveň napísať, že mi je trapné aby sme o takomto niečom, o takej samozrejmosti ako je jeho účasť na oslavách k 70 výročiu víťazstva nad fašizmom, prezidenta tejto krajiny - Slovenskej republiky prosili. 

 

Stránky

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama