Ring voľný

Počet zobrazení: 3961

Slovensko sa stalo veľkým ringom... Napriek zákazu zhromažďovania sa a prísnym protiinfekčným opatreniam sa na duel pozerá celý svet. A nielen preto, že Igor Matovič vyzval do ringu Jaroslava Haščáka. Premiér začiatkom októbra 2020 v súvislosti s problémom okolo zdravotných poisťovní povedal, že si je vedomý útokov, ktoré podľa neho prídu z každej strany. „Také odkazy už boli, že keď neustúpime, dostaneme nakladačku. A sme pripravení na nakladačku, pán Haščák, pozývam vás do ringu,“ poslal Matovič odkaz šéfovi Penty. Nuž treba uznať – „trúfa si chlapec“, ako by povedal krčmár Miro a pri čapovaní pivným štamgastom zalovil v pamäti. „Ak si dobre pamätám, ešte pred časom schytal nakladačku od poslankyne SNS Belousovovej, ktorá ho verejne prefackala.“

Kto ešte nebol ministrom, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu...“, znie bradatý fór Lasicu a Satinského. Aktuálne sa slovenskými dolinami nesie chýr: „Koho ešte v tomto štáte neurazil premiér Matovič, nech sa prihlási na lampárni v Trnave...“ Po všetkých členoch bývalej vládnej koalície, po sudcoch, prokurátoroch, ..., po lídroch terajšej parlamentnej opozície, po MUDr. Igorovi Bukovskom, matematikovi Richardovi Kollárovi z UK v Bratislave, dourážal už aj svojho terajšieho koaličného partnera, podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

matovidenie_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Najnovšie sa Igor Matovič obtrel v priamom prenose aj o prezidentku Slovenskej republiky, ktorá ho v marci tohto roku menovala do funkcie ministerského predsedu, a ponížil ju. Hlavnú veliteľku ozbrojených síl nazval „ceremoniálnou bábkou“, ktorej ani netreba vopred oznámiť, že armáda bude celoplošne testovať populáciu... Mimochodom, ako hlavný veliteľ ozbrojených síl disponuje prezidentský úrad rozsiahlymi právomocami. Spomedzi najvýznamnejších môže vypovedať vojnu, vyhlásiť mobilizáciu či vojnový stav, rozpustiť parlament... To by však trnavský Igor musel mať naštudovanú Ústavu Slovenskej republiky. Odporúčam mu napríklad Šiestu hlavu, Prvý oddiel, čl. 102 ods.1, písmeno k) alebo nech sa oboznámi so Zákonom č. 321/2002 o ozbrojených silách Slovenskej republiky. On však radšej číta príbalový leták k testom, ktoré sa stali výborným „transparentným“ kšeftom pre trnavskú firmu...

Myslím, že nikto si o mne nemôže myslieť, že by som akokoľvek sympatizoval s terajšou nájomníčkou Grasalkovičovho paláca. No Matovičova neokrôchanosť presiahla všetky medze. Osobne ma to neprekvapilo až natoľko ako skutočnosť, že na hrubú urážku, poníženie a zosmiešnenie hlavy štátu v priamom prenose nezareagoval hneď a neozval sa na jej obranu náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko. Nemý stál v maskáčoch ticho na tlačovej besede za modroknižkovým Matovičom a ticho sa hanbil do vojenského rúška... Statočnosť zrejme v profesionálnej armáde nepatrí k povinnej výbave ani k chlapským cnostiam. Ani minister obrany Jaroslav Naď svojho straníckeho a kabinetného šéfa nenapomenul, lebo sa pre zmenu pod rúškom ticho „vytešoval“. Nevie sa dočkať, až v premiérskom kresle vystrieda trnavského zmatoviča. Obaja armádni „taktici“ si to budú môcť u prezidentky „vyžehliť“ na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

Pamätníkom sa môže v týchto dňoch zjavovať fenomén déjà vu. Sezónna premiérka Iveta Radičová vtedy v roku 2011 (tiež v októbri) spojila hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery svojej vláde. Hrobárom vtedajšej koalície bol Richard Sulík. Tentoraz nejde o euroval, no o celoplošné testovanie slovenského národa proti koronavírusovej pliage. Na kresťanskom(?) Slovensku priamo na Dušičky. A opäť je na strane koalície pritom Richard Sulík. Tentoraz nedrží premiérovi balónik... Teraz mu ho vyčkávajúc prifukuje. Zo zištných dôvodov.

Ak sa táto koalícia chce udržať dlhšie (nebodaj dovládnuť do volieb v roku 2024), bude musieť k premiérskej rošáde siahnuť čo najskôr. Igor Matovič so skratovým i alibistickým rozhodovaním, s narcistickým vystupovaním, hanebnými a posmech vzbudzujúcimi (ne)štátnickými prejavmi, popieraním svojich predvolebných sľubov ohrozuje každodenne legitímnosť parlamentnej väčšiny, spochybňuje demokratickú spoločnosť, ako tikajúca bomba je bezpečnostným rizikom pre samotný štát. Strata 10-tich preferenčných bodov v prieskumoch po pár mesiacoch od volieb je problémom hnutia OĽaNo a koaličných partnerov. Tých zabudnutých predvolebných, aj strácajúcich sa a strádajúcich – povolebných.

Premiéra možno inšpiroval k boxerskému športu najstarší slovenský olympionik – legendárny Ján Zachara -, ktorý vybojoval zlato na OH v Helsinkách v roku 1952. Škoda že s ním má spoločnú iba váhovú kategóriu (57 kg). Legendárny pästiar Janko Zachara bol však slušný človek, pravý športovec a príkladný rytier v správaní. Igor Matovič tohto roku podcenil pomoc slovenskému športu v ťažkých časoch koronakrízy. Môže sa mu ľahko prihodiť, že sa bližšie oboznámi s tvrdosťou bojových športov. Lebo tak ako vedia byť Slováci poslušní, pohostinní a ústretoví, dokážu byť aj vtipní a zlomyseľní. Neexistuje totiž ľahší spôsob zbaviť sa kráľa-blázna... Bez dlhých demonštrácií, bez mediálnej manipulácie, bez opakovaných opozičných návrhov na odvolanie, bez vodných diel a slzotvorného plynu... Ozaj, spomínate si, ako tento facebookový „king“ na Úrade vlády SR verejne komentoval situáciu v Bielorusku tesne po vypuknutí protestov a demonštrácií: „Policajti, ktorí použijú proti vlastným občanom vodné delo, gumové projektily a slzný plyn si zaslúžia tie najvyššie tresty a ich vrcholní predstavitelia takisto.

Kým sa v boxerskom dueli v ringu – ako vyzývateľ – ocitne zoči-voči Haščákovi s logom Penty na mikine, nebude už ani oblečený v hrdom bielom tielku so štátnym znakom na hrudi. Možno bude medzi lanami stáť bez trička. Možno dokonca s holým zadkom. Veď celý svoj majetok prepísal na Paulínku, ktorá rada špekuluje so zmenkami a možno ešte radšej navštevuje stávkové kancelárie. Bola by to úžasná etuda i zaslúžená bodka za šoubiznisovým pôsobením „Borata z Malého Ríma“ v politike. „Can I go one time... Next time?“ Nie, nevážený pán premiér, nielen ešte raz a nielen v Bruseli. Radšej už nikdy ani lajf ani nikdy viac!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984