„Robustná demokracia“ tu už bola

Počet zobrazení: 2308

Zaujal ma „podcast“ istého denníka na YouTube. „Hostkou“ (ani som nevedel, že také slovo slovenčina má) bola prezidentka Čaputová. Podelím sa so svojimi dojmami.

Že prezidentka stojí na strane vlády a vládnej koalície a má k opozícii negatívny vzťah, bolo jasné. Moderátorka bola síce k prezidentke tolerantná, ale predsa len to, že prezidentka je ochotná rozprávať sa aj s predsedom SMER-u brala na vedomie dosť ťažko.

Čakal som, kedy sa konečne debata zvrtne na úspechy súčasnej vlády. Stalo sa tak až ku koncu. Prezidentka s hrdosťou poukázala na „očistné hnutie“, ktoré sa prejavuje tak, že na Slovensku sú „desiatky stíhaných osôb“ a 26 z nich sa priznáva. Toto je podľa prezidentky „veľká vec a dobrá vec“.

kajucnisud.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Prirodzene, niet ruže bez tŕňa a je smutné, že súčasne s „očistou“ sa vyskytujú „útoky na prebiehajúce vyšetrovania“. Toto vadí prezidentke. O čom sa tu bavíme? Možno existujú akési neviditeľné útoky, o ktorých vie len prezidentka, môj laický pohlaď je nasledovný.

Keď v starostlivosti ministerstva spravodlivosti zomrel generál Lučanský, mnohí politici, ale aj verejnosť, protestovali a žiadali (zbytočne) plné vyšetrenie a vyvodenie dôsledkov. Podobne to je s kolúznou väzbou. Komandá vykopávali dvere a médiá boli pritom a vysielali. A stále boli ľudia, ktorým sa to nepáčilo, ktorí pochybovali, neverili vyšetrovateľom ani špeciálnemu prokurátorovi. Sú toto tie „útoky“?

Podľa prezidentky dôvodom neutešenej situácie s „útokmi“ je fakt, že „naša demokracia je krehká“. Zrejme treba viac času, aby sa demokracia stala robustnou. Odvážim sa z toho dedukovať, že je prosto žiadúce, aby politici a verejnosť prestali s „útokmi“ a pochopili, že čokoľvek sa deje v rámci „očisty“, treba podporovať a zabudnúť na pochybnosti alebo akúkoľvek sympatiu s obvinenými.

Ak je tomu tak, potom chcem upozorniť na to, že takáto „robustná demokracia“ v Československu už bola. V päťdesiatych rokoch mala každá „očista“ plnú podporu „verejnosti“. Boli rezolúcie súhlasu s popravou Milady Horákovej, Vladimíra Clementisa… „Všetci“ súhlasili, prokurátor Urválek bol uznávaný a „zradcovia“ odsudzovaní na všetkých úrovniach. Nebolo by krásne, keby sa „krehká“ demokracia stala takto „robustnou“? Prijali by ste to, pani prezidentka?

Poradcovia prezidentky by mali šéfku upozorniť, že existuje čosi ako „podprahová komunikácia“. Ľudia ju, nanešťastie, vedia často čítať. A tak keď prezidentka znova a znova opakuje, že vyšetrovania musia byt robene „čistým spôsobom“, vzniká otázka, prečo to hovorí. Je snáď štandardom spôsob „nečistý“? Alebo má v tomto smere prezidentka pochybnosti? Verí vôbec ona sama v „čistotu očisty“?

Najdôležitejšia je však táto otázka: Čím okrem „desiatok stíhaných osôb“ sa môže pochváliť súčasná vláda?

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984