Rozhorčenie, ktoré nie je namieste

Počet zobrazení: 4250

Uplynulo už 76 rokov, kedy dňa 9.9.1940 vláda Slovenského štátu vydala nariadenie o právnom postavení Židov na Slovensku, tzv. Židovský kódex, ktorý patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. V predvečer výročia tohto smutného dňa, ktorý si pripomíname ako „Deň obetí holokaustu a rasového násilia“, sa predseda NR SR Andrej Danko prihovoril k občanom slovami: „Nedovoľme skupinám ľudí, ktoré šíria nenávisť, zasiať zlo do našich sŕdc.“ Okrem iného zdôraznil, že trvalou morálnou povinnosťou každého občana Slovenska, ktorý si ctí práva všetkých občanov, je pripomenúť všetky ľudské príkoria, ktoré spôsobili na území našej vlasti totalitné režimy. S  týmito slovami pána predsedu NR SR sa dá len jednoznačne súhlasiť.

Počas smutného obdobia nazývaného holokaust bolo celkovo podľa uvádzaných údajov z vtedajšieho územia Slovenska do koncentračných táborov deportovaných  68 až 71 tisíc Židov. Podľa vtedajšieho prednostu Ústredia hospodárskeho života Augustína Morávka konečným cieľom bolo odstránenie Židov zo spoločenského a hospodárskeho života na Slovensku.

Pri zdôrazňovaní významu pamätného dňa pán predseda NR SR pozabudol na jedno. Neviem či úmyselne, alebo z princípu s ohľadom na súčasnú situáciu ako na nálady v spoločnosti. Zabudol pripomenúť a poďakovať sa vojakom Červenej armády, ktorí nehľadiac na obete oslobodili jednotlivé koncentračné ako aj pracovné tábory. Nebyť toho, obetí by bolo ešte viac.

Tu každý triezvo rozmýšľajúci človek vie, že osloboditelia na svojich čiapkach mali znak –  to červenú hviezdu a skrížený kosák a kladivo. Počas oslobodzovania zúbožených väzňov nikto z nich si nedával do súvislosti tento znak so znakom a totalitou komunizmu, pre nich to bol znak slobody, nádej na ďalší život. Preto bol by som veľmi rád, keby si to uvedomili aj aktivisti umelci typu Lorenz, Kalmus a iní. Tito páni a im podobní by si mali uvedomiť, že pamätníky vďační obyvatelia Slovenska nestavali politickému zriadeniu „komunizmu“, ale tým, ktorí padli vo vojne.

Bolo by dobre historickým badaním zistiť, ako to v skutočnosti bolo so zavedením symbolu komunizmu. V niektorých dokumentoch sa uvádza, že symbolika komunizmu vznikla čiastočnou krádežou symbolov sociálnej demokracie. Napríklad na vlajke Rakúskej republiky orlica nesie vo svojich pazúroch kosák a kladivo. Na druhej strane, keď sa pozrieme na diela amerického maliara, grafika, vedúcu osobnosť amerického a možno aj celosvetového hnutia pop artu Andyho Warhola uvidíme, že veľmi rád využíval symboly skríženého kosáka a kladiva.

Preto som aj ja osobne rozčúlený ničením pamätníkov ako aj symbolov našich osloboditeľov, ktorí neváhali položiť životy za našu slobodu, za náš pohodlný život a o to viac sa čudujem rozhorčeniu pána prezidenta republiky ako aj ministerky spravodlivosti; tie činy by mali byť potrestané, a nie obviňovať orgány činné v trestnom konaní. Je to jednoznačné zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Ing. Mikuláš Dimun, Humenné

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984