Schopnosť ctiť si a odovzdávať puto priateľstva

Pavol Mešťan (*1946 – †28. 4. 2022)
Počet zobrazení: 3159

V piatok 29. apríla 2022 nás zaskočila smutná zvesť, že vo štvrtok zomrel dobrý priateľ, kolega, prof. Pavol Mešťan. Vyštudoval odbor história a slovenský jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave. Celý život sa venoval moderným dejinám. Ako pedagóg bol zanietený diskutér a výborný rétor. V posledných rokoch približoval tragédiu holokaustu prednáškami po celom Slovensku pre študentov stredných škôl na podujatiach, ktoré organizovali vtedajší riaditeľ Ústavu politických vied SAV Dr. Miroslav Pekník a Štátny pedagogický ústav s Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. Spolu s ním sa podujatí zúčastňovali aj odborné pracovníčky Múzea židovskej kultúry, ktoré v roku 1992 zakladal. Chodieval na podujatia Klubu Nového slova, naposledy s prednáškou „Fašizmus a nacizmus včera a dnes“ ešte v dobe predcovidovej, v roku 2017. Celý život bol zanieteným antifašistom. Inicioval založenie Múzea holokaustu v Seredi, ktoré pomáha najmä mladej generácii pri formovaní historického vedomia. Aj jeho zásluhou mnohí z 570 Slovákov a Sloveniek získali ocenenie Spravodliví medzi národmi, ktoré udeľuje Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých, vedená izraelským najvyšším súdom a ich mená sú zaznamenané v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Vystupoval proti kriveniu histórie neoľudáckymi historikmi, podieľal sa na presadení vyhlásenia 29. augusta za štátny sviatok.

Profesor Mešťan chodieval na vedecké konferencie doma i v zahraničí a jeho vystúpenia vždy mierili na najcitlivejšie miesta politických diskusií. Napríklad bol proti novele trestného zákona, ktorý sa venoval tzv. „osvienčimskej lži“. Rovnako to bolo so zverejnením židovských obetí v Sobibore, ktorých bolo viac ako v Auschwitzi.

So študentmi som pravidelne navštevoval Múzeum židovskej kultúry a neraz sa s nami stretával a ponúkal nám najnovšiu vedeckú a literárnu knižnú produkciu múzea. Oponoval nám diplomové práce. Spomínam si, ako našim študentom a študentkám rozprával o svojich početných cestách do Izraela a stretnutiach s významnými politickými a kultúrnymi osobnosťami, ako Arnošt Lustig či Šimon Peres. V pamäti mi znie Mešťanov citát Peresovho odkazu, ktorý platí aj pre Slovensko: „Nie je miesto pre malé sny.“

V našich mysliach a srdciach zostáva jeho nenapodobiteľná schopnosť, ako si vážiť, ctiť a odovzdávať puto priateľstva.
Česť Tvojej pamiatke, Paľko!

(Autor, prof. Jozef Lysý, je predsedom Klubu Nového slova)
Foto: Bojovník 2/21


SÚVISIACE:
Martin Krno, Braňo Ondruš: Pavol Mešťan: Sereď je múzeum nášho holokaustu. Aj hrdinstva

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984