Šesť otázok ohľadom situácie v Hongkongu

Počet zobrazení: 6391

lin_lin_velvyslabec_clr.jpgNedávne udalosti v Hongkongu vyvolali v medzinárodnom spoločenstve rozsiahle obavy. Rád by som predstavil reálnu situáciu, aby som slovenským priateľom pomohol porozumieť celému sledu udalostí.
 

1. Čo sa deje v Hongkongu?


Mnohí slovenskí občania sa už vo väčšej alebo menšej miere prostredníctvom rôznych médií dopočuli o chaose, ktorý panuje v Hongkongu. Pred niekoľkými dňami slovenský občan, ktorý kvôli radikálnym demonštrantom uviazol na medzinárodnom letisku v Hongkongu, vyjadril v médiách svoj hnev na nezákonných demonštrantov. Odsúdil ich nezákonné konanie dožadovania sa slobody obmedzovaním slobody iných ľudí. Zároveň sa vyjadril, že radikálni demonštranti sú nepriateľmi všetkých a takto nedostanú žiadnu podporu. To je odraz reálnej situácie, o ktorej sa slovenskí ľudia chcú dozvedieť viac.

Hongkong je celosvetovo známym dopravným uzlom. Medzinárodné letisko Hongkong sa radí na ôsme miesto na svete, čo sa týka celkového objemu prepravovaných osôb a prvé miesto na svete v celkovom objeme prepravovaných tovarov. V poslednej dobe sa však hongkonské opozičné skupiny a radikálni násilníci nezákonne zhromažďovali, čo viedlo po mnoho dní k úplnému zastaveniu činnosti na hongkonskom letisku. Bolo zrušených takmer 1 000 letov, čo malo vážny vplyv na leteckú dopravu v Hongkongu a dokonca aj na medzinárodnú dopravu. Protestujúci tiež úmyselne vyvolali ochromenie pozemnej dopravy a zámerne zablokovali metro, aby bránili riadnej prevádzke a cestovaniu občanov v Hongkongu. Niektorí demonštranti dokonca neľudsky zabránili tehotným ženám ísť do nemocnice. Hongkonská polícia sa voči radikálnym silám zachovala profesionálne a zdržanlivo. Avšak radikálne konanie sa stupňovalo, vyústilo do násilia a spôsobilo chaos. Protestujúci zaútočili na policajné stanice a útočili na políciu jedovatými a škodlivými tekutými tekutinami a práškami, tehlami, kovovými tyčami, lukmi a šípmi, ba dokonca benzínovými bombami. Príslušníkom polície poškodili prostredníctvom laserových pier zrak, napádali a ohrozovali ich rodiny. Pri násilných potýčkach bolo zranených najmenej 500 ľudí, vrátane 177 príslušníkov polície. Keď sa na túto situáciu pozrie ktokoľvek nezaujatý, tak si hneď pomyslí, že tieto násilné činy už prekročili rozsah mierových demonštrácií, prelomili hranice zákona, morálky a ľudskosti, pošliapali sociálny poriadok, vážne ohrozili bezpečnosť obyvateľov Hongkongu a prosperitu a stabilitu Hongkongu. Žiadna vláda na svete by na svojom území netolerovala podobné násilie.

Pochody a demonštrácie, ktoré trvali takmer dva mesiace, mali vážny dopad na ekonomiku a život obyvateľov Hongkongu. Takmer všetky ekonomické ukazovatele Hongkongu v prvom polroku poklesli. V 2. štvrťroku sa HDP v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšilo iba o 0,5%. Ekonomika čelí evidentnému poklesu. Index spotrebiteľskej dôvery (ICS) v Hongkongu klesol na najnižšiu úroveň za päť rokov a index nákupných manažérov (PMI) klesol na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Mnoho medzinárodných investorov vyjadrilo svoje hlboké znepokojenie nad podnikateľským prostredím v Hongkongu. Počet návštevníkov Hongkongu v prvej polovici augusta poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o viac ako 30%. Prudko poklesol aj obchodný predaj a obsadenie hotelov. Zhruba 30 krajín vydalo v súvislosti s radikálnym násilím v Hongkongu varovania týkajúce sa bezpečnosti cestovania do Hongkongu.
 

2. Čo je príčinou týchto incidentov?
 

V tomto roku vláda Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong (OAO Hongkong) predložila legislatívnej rade návrhy na zmeny a doplnenia nariadení o vydávaní trestne stíhaných osôb a zákona vzájomnej právnej pomoci v trestných záležitostiach. Dôvodom tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu bolo to, že obyvateľ Hongkongu bol podozrivý z úteku do Hongkongu po tom, čo vraždil na Taiwane, ale nemohol byť prevezený na Taiwan na uskutočnenie súdneho konania, pretože neexistovali dohody o vzájomnej právnej pomoci v trestných záležitostiach a vydávaní zločincov na úniku medzi Hongkongom a Taiwanom. Vzhľadom na túto veľkú právnu medzeru vláda OAO Hongkong navrhla zmeny a doplnenie zákonov.

V informačnom veku je cezhraničná povaha rôznych druhov trestných činov veľmi častá a boj proti zločinu závisí od úzkej spolupráce rôznych jurisdikcií. Čína do súčasnosti podpísala so 14 európskymi krajinami zmluvy o vydávaní zločincov na úniku a s 21 európskymi krajinami zmluvy o pomoci v oblasti trestných záležitostí. OAO Hongkong takisto uzavrel s 19 krajinami a regiónmi dohody o vydávaní zločincova a s 30 krajinami a regiónmi dohody o pomoci v oblasti trestných záležitostí. Ako súčasť Číny však Hongkong nemá žiadne príslušné nariadenia s pevninou, Macaom a Taiwanom, čo je vskutku nezvyčajné. Vláda OAO Hongkong navrhla zmeny a doplnenia s cieľom nadviazať regionálne vzťahy v oblasti justičnej pomoci s pevninou, Macaom a Taiwanom s cieľom lepšie bojovať proti trestnej činnosti a zabrániť tomu, aby sa Hongkong stal „útočiskom pre zločincov unikajúcich pred spravodlivosťou“ a „útočiskom pre vyhýbanie sa trestom za trestnú činnosť“. Pozmeňujúce návrhy sú nielen nevyhnutné, ale aj opodstatnené.
 

3. Prečo sa v Hongkongu stupňujú násilnosti?
 

Na úplnom začiatku časť obyvateľov Hongkongu poriadne nerozumela zákonom a súdnemu systému pevninskej Číny, preto mali pochybnosti o navrhovaných pozmeneniach a doplneniach zákonov, a organizovali pochody a demonštrácie. Polícia to prijala a poskytla ochranu. Vláda osobitnej administratívnej oblasti na to zareagovala vypočutím názoru obyvateľov a oznámila dočasné moratórium na zmeny a doplnenia. Avšak do súčasnosti sa situácia ďalej vyvíjala. Radikálni demonštranti okrem mnohých extrémnych násilných trestných činov takisto otvorene obhajovali takzvanú nezávislosť Hongkongu, ničili štátnu vlajku, zaútočili na styčný úrad čínskej ústrednej vlády a na hongkonskú zákonodarnú radu a dokonca vyvesili slogan „Osloboďme Hongkong, revolúciu našej doby“. Z toho vyplýva, že podstatou súčasnej situácie v Hongkongu v žiadnom prípade nie je problematika ľudských práv, slobody a demokracie. Presne naopak, opozičné skupiny a niektorí násilní extrémisti nanucujú svoju pravdu tým, ktorí ju nepoznajú. Pod zámienkou boja proti pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom pokračujú v eskalovaní násilných trestných činov s cieľom podvracať legitímnu vládu OAO, spochybňovať autoritu ústrednej vlády a s viditeľnými charakteristikami farebnej revolúcie otriasajú ústavným základom princípu jedna krajina, dva systémy, ktorý sa v Hongkongu uplatňuje.

Mnohé fakty naznačujú, že nedávne udalosti v Hongkongu boli podnecované zo strany USA a inými zahraničnými silami. Pripomeňme 5 krokov plánu farebných revolúcií organizovaných prostredníctvom USA na Strednom východe: od podpory mierumilovných petícií a protestov, cez eskalovanie udalostí a spôsobovanie spoločenských nepokojov, vyvolávanie štrajkov, bojkotovanie škôl až po paralyzovanie miest a napokon eskalovanie terorizmu a krviprelievania, čím prinútili vlády k spolupráci. Podobné výjavy boli inscenované v Iraku, Sýrii, Líbyi, Jemene a v ďalších krajinách, čo vyústilo v smrť miliónov ľudí v arabskom svete a k stratám takmer bilióna amerických dolárov. Po ôsmich rokoch tieto krajiny stále čelia ekonomickým ťažkostiam, spoločenským nepokojom a terorizmu. Bežní ľudia, ktorí sa mali dobre, prišli o všetko. Množstvo utečencov prúdi do Európy, ktorá sa doposiaľ háda o kvótach. Je snáď toto ten demokratický blahobyt, ktorý chceli Spojené štáty priniesť obyvateľom Stredného východu?

Sily podporované Spojenými štátmi opakujú to isté v Hongkongu a ich kroky a triky sú úplne rovnaké. Na mnohých videách a fotografiách je možné vidieť, že násilné činy sú vysoko organizované, že skupiny prieskumníkov, médií, tlače, zálohy a marketingu navzájom spolupracujú. V stretoch s políciou predný, stredný a zadný rad majú rozdelené úlohy, pričom predný rad zodpovedá za útok, stredný rad za podávanie zbraní a zadný rad za krytie. Napriek tomu, že väčšina davu má nižšiu úroveň vzdelania, používajú profesionálny dorozumievací jazyk, vedia, ako sa brániť slznému plynu a ako používať veľmi nebezpečné laserové perá, aby ušli trestu. Je zrejmé, že demonštranti dostali špeciálny tréning. Pri pohľade na takú premyslenú organizáciu, obrovskú materiálnu a finančnú podporu sa nedá vyhnúť otázke, kto zabezpečuje jej financovanie? Kto nakupuje materiál? Kto zabezpečuje jeho doručovanie a distribúciu?

Už dlho nie je tajomstvom, že Spojené štáty zasahujú do záležitostí Hongkongu. Od roku 1984 do roku 2014 navrhol Kongres Spojených štátov amerických 60 s Hongkongom súvisiacich zákonov. Od roku 1994 National Endowment for Democracy (Národná nadácia pre demokraciu) nepretržite podporovala v Hongkongu aktivity súvisiace s „demokraciou, ľudskými právami a právom“, a len zverejnená suma tejto podpory dosiahla 10,64 milióna amerických dolárov. Michael Pillsbury, poradca amerického ministerstva obrany pre záležitosti Číny verejne pred novinármi pripustil, že množstvo pracovníkov amerického konzulátu v Hongkongu plánovalo podporiť hnutie v Hongkongu. Od tohto roku sa viceprezident USA, minister zahraničných vecí, predsedníčka Snemovne reprezentantov Spojených štátov, zástupcovia Kongresu, konzul v Hongkongu a experti na národnú bezpečnosť USA často stretávali s radikálnymi silami hnutia za nezávislosť Hongkongu, lídrom hnutia poskytli Spojené štáty plné štipendium na štúdium v Spojených štátoch. Vedúci predstaviteľ aktivistov za hongkonskú nezávislosť potvrdil stretnutie s predstaviteľmi generálneho konzulátu USA v Hongkongu, aby prediskutovali relevantný zákon USA súvisiaci so sankciami voči Hongkongu a aby USA požiadal o to, aby nedovážalo vybavenie pre hongkonskú políciu. V Hongkongu sa objavilo množstvo agentov CIA a vystúpili z úzadia do čela diania. Tieto vonkajšie sily sa snažia premeniť Hongkong na predmestie útokov na systém v pevninskej Číne a rozvracanie celej Číny. Pre nich nie je blahobyt siedmich miliónov obyvateľov Hongkongu nič iné ako figúrka strategickej hry, ktorou môžu hrať alebo ju vyradiť.

Najhoršie je, že zatiaľ čo títo ľudia na jednej strane v zákulisí manipulujú a podporujú protesty, zároveň na druhej strane obviňujú Peking zo zasahovania do autonómie a slobody Hongkončanov, očierňujú hongkonskú políciu a dokonca nazývajú násilie niečím, na čo je pekný pohľad. Britský minister zahraničných vecí dokonca na predstaviteľku osobitného administratívneho regiónu Hongkong priamo telefonicky vyvíjal tlak. Takéto otvorené slová a skutky, ktoré otvorene odporujú zásade ne zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín, pošliapavajú základné normy medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov a sú absolútne neprípustné.


4. Prečo treba zachovať princíp jedna krajina, dva systémy?
 

V uplynulých rokoch niektorí ľudia vo veľkej miere medializovali sprísňovanie hongkonskej politiky a narúšanie vysokej úrovne hongkonskej autonómie. Tieto tvrdenia sú do značnej miery nepravdivé. Ľudia znalí historického kontextu vedia, že počas väčšiny obdobia, keď bol Hongkong pod britskou správou, Británia priamo vysielala vlastného guvernéra, určovala právny systém. Súdna moc, vrátane práva na konečné rozhodovanie sporu, bola v rukách Súdnej komisie súkromnej kráľovskej rady, obyvatelia Hongkongu nemali hlasovacie právo, právo zhromažďovať sa a právo na pochody boli trvalo obmedzované. Po návrate Hongkongu pod čínsku správu ústredná vláda prísne dodržiavala Základný zákon Hongkongu, v plnej miere podporovala správcu Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong a vládu OAO Hongkong v jej riadení v súlade so zákonom. V súlade so zákonom má OAO Hongkong vysokú úroveň autonómie, požíva vlastnú administratívnu právomoc, zákonodarnú moc, nezávislú súdnu moc a právo na konečné rozhodovanie sporu.

Vďaka princípu jedna krajina, dva systémy a zásady „Hongkongu vládne ľud Hongkongu“ sa z Hongkongu stal svetoznámy slobodný prístav. Obyvatelia Hongkongu požívajú bezprecedentné rozsiahle spektrum slobôd, čím je vo svete jedinečný. Počas už dvadsaťpäť po sebe nasledujúcich rokov je Hongkong hodnotený ako jedna z najslobodnejších ekonomík sveta a jeden z medzinárodne najkonkurenčnejšie schopných regiónov. Hongkong úspešne odolal dopadom ázijskej finančnej krízy a globálnej finančnej krízy, získal ústredné postavenie v medzinárodnom obchode, financiách a doprave. V roku 2018 dosiahlo hongkonské HDP 360 miliárd USD, čo znamená, že sa od roku 1996 viac ako zdvojnásobilo; počet prichádzajúcich návštevníkov do Hongkongu dosiahol 65 miliónov, šesťnásobok oproti roku 1996; podľa Indexu dodržiavania práva (Rule of Law Index) sa Hongkong umiestnil na 16. mieste na svete, v porovnaní s rokom 1996, kedy skončil na 60. pozícii, čo znamená významné zlepšenie. Prax ukázala, že princíp jedna, krajina, dva systémy je najoptimálnejším inštitucionálnym modelom pre udržanie dlhodobej prosperity a stability Hongkongu.

Jedna krajina, dva systémy je základným politickým rámcom štátnej politiky Číny, formulovaným čínskou vládou na dosiahnutie mierumilovného zjednotenia krajiny. Ako povedal prezident Si Ťin-pching, „krajina“ je koreň a „dva systémy“ sú listy. „Jedna krajina“ je predpokladom a základom pre implementáciu „dvoch systémov“. OAO Hongkong je neoddeliteľnou súčasťou Čínskej ľudovej republiky. Ústredná vláda má všeobecnú plnú súdnu moc nad OAO Hongkong. Hongkonské záležitosti sú vnútornými záležitosťami Číny, a preto žiadna zahraničná vláda, organizácia alebo jednotlivec nemajú právo do nich zasahovať. Čína nedovolí, aby vonkajšie sily narušili prosperitu a stabilitu Hongkongu.


5. Ako vnímajú obyvatelia Hongkongu súčasnú situáciu?
 

Právny štát je základnou hodnotou, na ktorú sú obyvatelia Hongkongu hrdí. Je zároveň základom priaznivého podnikateľského prostredia Hongkongu a dôležitým základným kameňom pre udržanie jeho prosperity a stability. Zachovanie právneho štátu je nielen v záujme OAO Hongkong, ale je aj želaním širokého obyvateľstva Hongkongu. Rôzne odvetvia v Hongkongu nedávno iniciovali pokojné zhromaždenia. Desiatky poslancov zákonodarnej rady, niekoľko obchodných komôr, odborových zväzov občianskych skupín vydalo vyhlásenia, v ktorých vyzývajú na dodržiavanie zásad právneho štátu, na boj proti násiliu, dôrazne odsudzujú násilie voči polícii, turistom a novinárom a požadujú silnú podporu vlády OAO Hongkong pri trestaní násilných zločincov podľa zákona.
10. augusta sa obyvatelia Hongkongu spontánne zapojili do kampane s názvom „Podpora hongkonskej polície“ a usporiadali ceremoniál vztyčovania vlajok, aby vyjadrili svoju podporu policajným silám Hongkongu. Prostredníctvom spoločného vyhlásenia „Hongkong má dosť!“, ktoré podpísali obyvatelia Hongkongu a bolo uverejnené na titulnej strane niekoľkých hongkonských novín 15. augusta, obyvatelia vyzvali k širokej podpore verejnosti pre OAO Hongkong a hongkonskú políciu pri jej prísnom vymáhaní dodržiavania zákona, postihovania médií za nepravdivé spravodajstvo a odrádzali študentov od účasti na nezákonných činnostiach. 17. augusta sa takmer 500 000 obyvateľov Hongkongu v daždi zúčastnilo zhromaždenia „Proti násiliu, zachráňme Hongkong“ a hlasným spievaním čínskej národnej hymny vyzvalo na podporu vlády, podporu najvyššej predstaviteľky OAO Hongkong a polície. Okrem toho obyvatelia Hongkongu predložili sedembodový manifest, v ktorom vyzývajú: „Dosť bolo chaosu, zastavte násilie, nenarušujte život obyvateľov Hongkongu, zastavte rozklad, dodržiavajte zásady právneho štátu, zabráňte rozvratu a vráťte Hongkong na správnu cestu.“ To je skutočná verejná mienka v miestnej oblasti.
 

6. Je možné dostať situáciu v Hongkongu pod kontrolu?
 

Najnaliehavejšou a najdôležitejšou úlohou v Hongkongu je zastaviť násilie, ukončiť chaos a obnoviť poriadok. Čínska vláda nikdy nedovolí, aby vonkajšie sily zasahovali do záležitostí Hongkongu a pokúsili sa ho narušiť a navyše to použiť ako zámienku na získanie kontroly a zabránenie veľkého obrodenia čínskeho národa. Ústredná vláda v plnej dôrazne podporuje najvyššiu predstaviteľku Hongkonskej legislatívnej rady Carrie Lam, aby viedla vládu OAO Hongkong v súlade so zákonom. Ústredná vláda okrem toho pevne podporuje hongkonskú políciu v prísnom presadzovaní práva, jednoznačne podporuje vládu a súdne orgány OAO Hongkongu v potrestaní násilných zločincov v súlade so zákonom a v plnej miere podporuje činnosť vlasteneckých obyvateľov Hongkongu pri obrane právneho štátu v Hongkongu.

Vo svete niet inej vlády, ktorá by sa starala a podporovala hongkonský hospodársky a sociálny rozvoj, prosperitu a stabilitu v takej miere, v akej to robí čínska ústredná vláda. Ústredná vláda bude naďalej podporovať rozvoj jej ekonomiky a zlepšovanie životnej úrovne, zavádzať sériu prospešných politík a opatrení v procese výstavby veľkého regiónu v oblasti zálivu Kuang-tung–Hongkong–Macao a poskytnúť tak, najmä mladým obyvateľom Hongkongu viac príležitostí na rozvoj. Vláda OAO Hongkong zaviedla aj niekoľko opatrení na podporu firiem, ochranu zamestnanosti a zmiernenie záťaže obyvateľov, vrátane oslobodenia od niektorých vládnych poplatkov, zníženia časti odvodu daní, poskytovania ďalších platieb sociálneho zabezpečenia a spustenia školiacich programov. Čínska vláda má odhodlanie, dôveru a schopnosť chrániť princíp jedna krajina, dva systémy, čo najskôr obnoviť v Hongkongu spoločenský poriadok a udržiavať v ňom prosperitu a stabilitu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984