Reklama

Sociálny balíček, alebo pamflet...

Počet zobrazení: 3996

Vláda Igora Matoviča hovorí o napĺňaní predvolebných sľubov a pomoci občanom. Realitou však je, že len znovu klame a zavádza verejnosť. Z politologického hľadiska ide skôr o sociálny balíček, z ekonomického o jasný politický pamflet.

Sociálne balíčky minulej vlády súčasná koalícia trvalo a tvrdo odsudzovala a dehonestovala, aby sa napokon pod tlakom verejnej mienky pred voľbami zaprisahala, že ich nebude rušiť. Nová vláda starých lídrov, teraz opakuje to, voči čomu sama protestovala. Prijala sociálny balíček v hodnote 500 miliónov eur. Otázka však stojí tak, to kvôli tomu nás ide vláda extrémne zadlžiť a požičať si takmer osem miliárd, aby omrvinku, ak chcete šesť percent z tejto sumy predhodila občanom?
 

Zrušili 13. dôchodok a vylepšili vianočný príspevok
 

Podvod je podstatou hlavného opatrenia sociálneho balíčka, keď vláda hovorí o realizácii 13. dôchodku. Trinásty dôchodok presadil Smer-SD v závere volebného obdobia v rozpore so všetkými pravidlami a to dokonca bez jeho vykrytia v štátnom rozpočte. Občania to napriek tomu privítali a očakávali jeho vyplatenie. Mal sa pôvodne realizovať ako priemerný dôchodok vo výške 460 eur pre všetkých takmer milión štyristotisíc dôchodcov bez rozdielu, s predpokladaným nákladom v tomto roku 580 miliónov eur.

Aká je realita? Vláda schválila nie trinásty dôchodok, ale v podstate mierne navýšený vianočný príspevok. Veľmi pripomína ten posledný, pravda, so zmenou pásiem a úpravou výšky príspevku od 300 pre najnižšie dôchodky až po 50 eur. Ak tieto sadzby spriemerujeme, potom tento príspevok vychádza na 164,37 eura a aj to nie pre všetkých dôchodcov. Dostane ho len 164 tisíc dôchodcov a navyše u väčšiny tých, čo ho dostanú, sa bude pohybovať pod touto hranicou, čím sa stane akousi lepšou almužnou.

Sľubovaný 13. dôchodok reálne zrušili a vrátili sa k vianočnému príspevku. Štát to bude síce stáť 300 miliónov, ale vláda pritom ušetrí a reálne pripraví dôchodcov len v tomto roku o 280 miliónov eur. Tragikomické je, že takýto postup táto vláda hochštaplerov vydáva za svoj úspech a klamstvo za plnenie sľubov. Predseda Jednoty dôchodcov vyjadril veľmi slušne sklamanie nad plnením Memoranda so Sme rodina, keď povedal „sklamaní sme z výšky “ príspevku.
 

Mohli by sme vládu aj chváliť, ale...
 

Pravicová koaličná vláda si aj v ďalších oblastiach necháva zadné dvierka a prijaté benefity sú nejasné. Prišla so zavedením autobusov a MHD zadarmo pre deti, študentov, dôchodcov a ZŤP. Napriek obrovskej kritike vlakov zadarmo, rozširuje toto opatrenie na autobusy. Bolo by to pozitívne, ale ak váhame s podporou tejto časti „balíčka“, tak len preto, že nie je jasné, či to bude platiť na Slovensku celoplošne, alebo len v miestach, kde nechodia vlaky. Je preto otázne, čo s tým urobia ministri a či sa opatrenie nezúži len na vybranú skupinu ľudí. Samozrejme ,treba i to privítať, veď v mnohých obciach a mestách sa tým vylepší doprava študentov do škôl a ľudí do práce či k lekárovi.

Otvorenou otázkou cestovania  zadarmo je otázka jeho financovania, vláda totiž doteraz nevyčlenila na to žiadne peniaze. Doprava v regiónoch je v kompetencii samosprávnych krajov, ktoré ako tvrdia, sú podfinancované. Preto je aj v tejto oblasti všetko otvorené.

Podobne to je so zrušením doplatkov za lieky pre deti do šesť rokov, dôchodcov a ZŤP. Ak by sa to realizovalo do dôsledkov, stálo by to okolo sto miliónov eur a tieto peniaze nie sú ani v balíčku, ani v rozpočte. Iste by sme to ocenili, pravda, ak sa to nebude týkať, čo reálne hrozí, len najlacnejších liekov.  Tak sme aj tu zase pri zadných dvierkach a podvode vlády na občanoch.

Obedy zadarmo sa nezachovajú a budú zrušené. Zostanú len pre pomerne malý okruh detí sociálne odkázaných a nezamestnaných rodičov. Nahradia sa zdvojnásobením odpočítateľného bonusu na dieťa do 15 rokov, konkrétne 45,44 eura. Znovu sa tak ide proti princípu zdravého stravovania na školách, proti snahám zabezpečiť deťom aspoň jedno teplé jedlo. Ponecháva sa na svojvôli rodičov, ako so získanými peniazmi naložia. Popri tých, čo ich dajú na stravu deťom, sa môžu nájsť i takí, čo ich minú na alkohol, zábavu či dovolenku. Odborníci hovoria o reálnom predpoklade pomerne výrazného zníženia počtu stravníkov. Čo budú robiť zriaďovatelia, najmä obce a mestá s nadbytočnými kuchárkami a vybavením jedálni, je tiež otázne. Na tieto súvislosti nik nemyslí, hlavne, že sa napĺňajú liberálne hodnoty, ktoré presadzuje v tejto vláde SaS.

Vláda chce zaviesť od budúceho roka tehotenskú dávku od štvrtého mesiaca tehotenstva, ktorá by mala byť vo výške 200 eur mesačne a mali by tento príspevok dostať študentky aj pracujúce matky. To môžeme hodnotiť ako krok správnym smerom, pravda, ak to nebude i na papieri.
 

Vláda sa stavia, tak ako jej predseda, do polohy spasiteľa
 

Ľudia si prilepšenie vo viacerých oblastiach nesporne zaslúžia. Líder OĽaNO Matovič však spolu s terajšími koaličnými partnermi v opozícii hovoril o smeráckych balíčkoch ako o hrubom populizme, no teraz je to podľa nich nezištná pomoc ľudom.

Vláda hovorí o maximálne možnej pomoci, viac nie je údajne možné lebo... koronakríza. Lídri koalície zase klamú, veď niekoľko miliárd na zbrojenie, vrátane nákupu amerických stíhačiek vláda nájde. Podobne nebudú chýbať desiatky miliónov zo zrušeného odvodu bánk. Nie nadarmo sa hovorí, budeme hladní, chorí a sprostí, hlavne, že budeme ozbrojení a banky i podnikatelia budú spokojní.  

Na tlačovke sa premiér Matovič a jeho „kvalifikovaní“ ministri predbiehali v oslavných ódach a prezentovali tento balíček ako plnenie svojich sľubov a veľkú pomoc ľuďom. Až smiešne pri tom vyznievajú slová ministra financií Eduarda Hegera, „tieto opatrenia chceme financovať z toho, čo ušetrí vláda sama na sebe a ide o masívnu pomoc ľuďom“. Tento pán akosi zabudol občanom povedať, že vláda ich zadlží o ďalších 12 miliárd eur. Podobne je to so slovami Richarda Sulíka  „Teší ma, že znížime o 10 percent mzdové náklady na ministerstvách a na ostatných úradoch.“ Ako však všetci vieme, na väčšine rezortov je neobsadených priemerne 12 percent miest a tak šetrenie desiatich je prakticky vopred splnený záväzok.

Takýchto sľubov sme sa už napočúvali za tridsať rokov veľmi veľa, ale ako bratia Česi hovoria, „skutek utek“. Aj táto nekompetentná vláda dá ľuďom len to, čo nevyhnutne musí a nič viac! Preto vládu nieto za čo chváliť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy