Sokol v tieni turula

Počet zobrazení: 3696

Medzištátne kvalifikačné derby Maďarsko – Slovensko v Budapešti sa síce skončilo takmer pred mesiacom, no aktuálnou témou je opäť. Nielen preto, že prinieslo emotívne momenty a že sa po záverečnom hvizde, okrem futbalového umenia hráčov oboch súperov, rozoberali viac (ne)futbalové momenty. Pripomeňme si najskôr, čo sa stalo.

Väčší šok ako štvorgólový debakel od Chorvátov 6. septembra 2019 spôsobil fanúšikovi slovenského futbalu o tri dni neskôr úvod zápasu našich „Sokolov“ v krajine bájneho vtáka turula z Budinského zámku... A nielen fanúšikovi. I našim futbalistom, najviac zjavne Róbertovi Makovi. Na slovenskom záložníkovi bolo neprehliadnuteľné zdesenie z hustnúcej atmosféry, keď sa počas slovenskej hymny zjavili urážlivé nápisy, ozval sa masový piskot maďarského publika. Ešte viac vzápätí, keď na vlastné uši počul a na vlastné oči videl, že sa píska i bučí aj zo sektora divákov s lístkami zo Slovenska. Priaznivci z juhu Slovenska boli tiež, podobne ako domáci maďarskí fanúšikovia, oblečení najmä v čiernom. Nechápal, ako môže niekto hvízdať na hymnu vlastného štátu, páliť vlajku i trikolórový šál s dvojkrížom. Našťastie to Maďarom – aj tým slovenským – zrátal najsprávnejším spôsobom. Gólom. Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v Budapešti nad domácim tímom 2:1 a v tabuľke kvalifikácie na EURO 2020 sú za Chorvátmi zatiaľ druhí. Tešilo by, ale... Ak by šport nezatienila politika. Či skôr ľudská hlúposť, primitívnosť, nenávisť a extrémizmus. Generálna prokuratúra SR v súvislosti s dianím na štadióne prijala trestné oznámenie. Podľa TASR sa má týkať podozrenia zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Naše ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí si 12. septembra 2019 v Bratislave predvolalo maďarského veľvyslanca Tibora Petőa. Upozornilo ho, že urážlivé protislovenské heslá, hanobenie štátnych symbolov i prejavy národnostnej nevraživosti medzi fanúšikmi na tomto zápase sú neakceptovateľné.

Za úspechom Zuzany Čaputovej stojí aj to, že menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu,“ povedal v marci tohto roku jeden z neúspešných kandidátov na post prezidenta SR a predseda koaličnej politickej strany Most-Híd Béla Bugár. Napriek tomu, že ligové či pohárové futbalové zápasy Dunajskej Stredy so spievaním maďarskej hymny pravidelne sleduje v južnom mestečku z V.I.P. tribúny. Často spolu s ministrom výstavby Arpádom Érsekom a ďalšími straníckymi „spolubojovníkmi“. Tentoraz, po hanebnom úvode medzištátneho kvalifikačného zápasu Maďarsko – Slovensko v Budapešti som z jeho úst nezachytil ani len slovko, slovíčko, odsudzujúce správanie rodákov z jeho „fajty“... Nič o tom, že by sa menšinový volič bál extrémizmu. Necekol k tomu ani inak mediálne zhovorčivý minister spravodlivosti Gábor Gál. Slovko, slovíčko, odsudzujúce takéto správanie neutrúsil teraz (dosť pozorný sliedič na ministerstve obrany vo funkcii štátneho tajomníka) ani Róbert Ondrejcsák. No a „bobríka mlčanlivosti“ dostal v rodnej partaji tiež štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Konrád Rigó. Áno, je to ten mladík, ktorý sa v lete neváhal okamžite a hlasno dištancovať od materiálu svojho vlastného ministerstva (od ktorého poberá vysokú gážu) tvrdiaceho, že politické reklamy musia byť v štátnom jazyku... Rigó bleskovo komentoval v septembri odvolanie Michala Vajdičku z funkcie riaditeľa Činohry SND. Podľa neho „je to veľmi zlý a škodlivý krok nielen pre SND a pre divadelnú scénu, ale aj pre celé umenie na Slovensku. Vytvára precedens, ktorý vo vyspelej demokratickej kultúrnej spoločnosti nemá miesto." A vari toto má mať miesto? Budapeštianske divadlo nie je prejav vrcholnej nekultúrnosti, chrapúnstva, verejný prejav extrémizmu a nacionalizmu? Biele goliere z maďarskej vládnej strany s manžetovými gombíkmi od Sorosa, ktorí v parlamente prisahali na Ústavu Slovenskej republiky, teraz zbabelo a takticky mlčia. Pod ich škraboškami však tušiť škodoradostný úškrn. Skutok sa stal a účel svätí prostriedky. Otázkou je, či sa niektorí najhorlivejší fanúšikovia v čiernych tričkách, vyčíňajúci v budapeštianskej Groupama aréne v sektore hostí, nedopustili (okrem výtržníctva, hanobenia symbolov) i vlastizrady? Veď išlo o občanov Slovenskej republiky.

Prekvapivo sa ale toto, pri aktuálnom návrate tejto témy, neskúma. Na základe písomnej správy srbského delegáta, ktorý spomenul hanlivé pokriky slovenských divákov („Maďari za Dunaj“ a „Bi a bi a bi Maďara do hlavy!“) potrestala UEFA Slovenský futbalový zväz. Nariadenie znie: „odohrať zápas s Walesom bez divákov!“ Absurdné! Veď takto trestá nadnárodný riadiaci orgán za rasistické pokriky a chovanie. V tomto prípade mohlo ísť skôr o nevhodné pokriky. Nie som extrémista ani hulvát a neuznávam podobné urážlivé prekrikovanie sa fanúšikov či chuligánov na tribúnach. Zdá sa mi však, že onen srbský delegát zrejme úvod zápasu zmeškal alebo prespal. A správu potom napísal podľa podstrčeného zvukového záznamu. Veď všetci, ktorí sme ten medzištátny duel videli, vieme, že najskôr sa pískalo hromadne na hymnu Slovenskej republiky. Takže akákoľvek reakcia slovenského publika mohla byť len vynútenou odvetou na nechutnú príčinu. Nehovoriac o neporovnateľnej intenzite celoplošnej urážky Slovákov, oproti sotva počuteľnému pokriku právom rozhorčených slovenských divákov. Nech už za dúchaním do budapeštianskej pahreby v popolníku srbského delegáta stojí ktokoľvek..., športu ani medzinárodným vzťahom to neprospeje.

Koniec koncov – bolo by to unikátne rozhodnutie a nezmyselný bezprecedentný trest, ak by UEFA „zavrela štadión“ pre divákov v Trnave za správanie sa fanúšikov v Budapešti.

Keby to videl a počul stredoveký taliansky politik a spisovateľ Niccolo Machiavelli, mávol by rukou s poznámkou: „Trest je ako jed, ktorý použije lekár, keď už nevie  alebo nechce pacienta liečiť.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984