Solženicyn a Ukrajina. Vyprchala už jeho sláva?

Počet zobrazení: 4888


rusko_v_troskach_85.jpg

Je takým zvykom, že známu osobnosť si pripomíname najčastejšie pri príležitosti narodenia alebo úmrtia. V prípade Alexandra Solženicyna tomu tak dlhé roky nebolo, hlavne nie vtedy, keď ho vypovedali z Ruska alebo keď sa vydavatelia priam pretekali o jeho súhlas, aby Ivan Denisovič alebo Súostrovie Gulag mohli vyjsť z ich dielne. Hlavne v západnom svete nebolo dňa, aby sa v médiách neobjavilo meno Solženicyn, z ktorého sa stal priam symbol boja proti komunizmu. Všetko, čo povedal alebo napísal propaganda dokázala tak spracovať, že z vtedajšieho Sovietskeho zväzu urobila krajinu, v ktorej sú už iba komunisti alebo medvede. Každému bolo jasné, že ak vás nezožerie jeden ľudožrút, tak druhý určite. Zo Solženicyna sa stala vari najväčšia protikomunistická a morálna autorita, akú svet do tých čias nepoznal. Stal sa žiadaným a nenahraditeľným, médiá robili všetko možné preto, aby im neuniklo ani len slovíčko, ktoré vypustil z úst. Zrazu sa však stalo niečo neočakávané a meno Solženicyn sa začalo aj na Západe spomínať čoraz zriedkavejšie.

Začalo to v čase, keď sa tento bradatý Rus usadil v americkom Vermonte a začal si tam stavať svoj veľký rodinný dom. Na toto obdobie si spomína aj vo svojej dvojdielnej autobiografii  Trkalo se tele s dubem. Vtedy si po známosti objednal istú stavebnú firmu, ktorá mu mala dom postaviť. Veľmi rýchlo však stratil všetky ilúzie o amerických zlatých ručičkách, ktoré tak v Rusku obdivoval. Nechávali po sebe špinu, nedokončovali prácu, nedodržiavali termíny, aj dvakrát si nechávali zaplatiť to isté, klamali ho... aj ten najlenivejší mukl v Rusku by sa hanbil za takto odvedenú prácu, napísal. Keď skončili, uzatvoril sa vo svojom panskom sídle, prestal prijímať návštevy a čoraz častejšie sa začal svojimi výrokmi a vyhláseniami pliesť do amerického spôsobu života. Začal obviňovať Západ z lenivosti, materializmu a nedostatku viery. Čo však bolo jeho najväčším hriechom – po rozpade Sovietskeho zväzu začal tvrdiť, že Rusko musí aj naďalej byť svetovou mocnosťou, že vždy bude zasahovať do svetového diania. To už bolo priveľa pre tých, čo chceli Rusko mať rozdrobené a na kolenách. Nečudo, že ho nezdržiavali, keď sa rozhodol vrátiť sa do svojej vlasti. Urobil tak v roku 1994.

Celých 18 rokov žil Solženicyn v emigrácii, osem rokov strávil vo väzení, tri roky v trestaneckom tábore, prešiel mnohými bojiskami druhej svetovej vojny, no ani všetko toto ho nezlomilo. Ostal však zhrozený z toho, ako gazdovali a premrhávali slávu a majetok Ruska vtedajší jeho mocnári – Gorbačov a Jeľcin. Bez akéhokoľvek zaváhania odmietol prijať z ich rúk štátnu cenu, ktorú mu obidvaja ponúkli. Nikdy im neodpustil, ako ľahostajne a nesvedomite sa títo páni zachovali k ruským občanom v Turkménsku, Azerbajdžane, Kirgizsku, Tadžikistane, Kazachstane... v krajinách, v ktorých sa z večera do rána stali nežiaducimi a nenávidenými cudzincami. Nič neurobili pre ich bezpečnosť, napísal vo svojej knihe Rusko v troskách. Čítal som ju v ruštine a niekoľko ukážok z nej aj na internete. Aj do Vermontu mu vraj Rusi písali, ako sa s nimi zaobchádzalo, keď ich vyháňali z domovov, v ktorých sa narodili ich otcovia aj dedovia. Oveľa viac takýchto listov však dostával, keď sa vrátil do Ruska. O násilnostiach, požiaroch a prepadávaní aj na tých najfrekventovanejších miestach, v dopravných prostriedkoch... Utekaj Rus do svojho Ruska, Tiahni, lebo ťa podrežeme... ozývalo sa vtedy zo všetkých strán a úrady k tomu boli ľahostajné. Ostaň tu Rus, budeme potrebovať otrokov, vykrikovali iní...

Ubehli roky a teraz sa deje niečo podobného na Ukrajine s tým rozdielom, že Rusko sa už iba neprizerá, ako sa zaobchádza s jeho krajanmi. Ktovie, ako by sa teraz zachoval Solženicyn, ak by mal posudzovať obsadenie Krymu. Myslím, že by to Putinovi schválil a zobral by na seba v očiach Západu ďalší hriech, podobný tomu, keď prijal z jeho rúk štátnu cenu. On sa vlastne k tomuto dianiu vyjadril už pred rokmi. Daj Boh šťastia Ukrajine na jej ceste k samostatnosti, zaželal jej. Nikdy sa však nezmieril s tým, že Ukrajina získala Krym ako dar od Chruščova a z rozhorčením a úžasom odsudzoval zbavenia sa hlavne Sevastopoľu, ktorý považoval za diamant ruskej statočnosti. Bola to ponižujúca, nesvedomitá a zahanbujúca zrada ruskej histórie, napísal. Čo je však najdôležitejšie, ako uviedol v spomínanej knihe – Rusko nesmie za žiadnych podmienok, v žiadnej podobe zradiť a byť nevšímavé k miliónom Rusov na Ukrajine. Antiruský postoj a poloha tejto krajiny je to, čo potrebujú Spojené štáty. Ďalší dôvod preto, aby nemali Američania Solženicyna radi, ale je to aj vysvetlenie, prečo jeho sláva v ich krajine už vyprchala. Rusko by však v týchto časoch Solženicyna, alebo niekoho podobného s takou veľkou morálnou autoritou potrebovalo. Zdá sa totiž, že na jeho miesto sa tlačia iní proroci a tí Solženicynove predstavy o Rusku nezdieľajú.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
06. apríl 2014, 17:54

Teda Rudolf - klobúk dolu!

... len ešte napovedz, či tá kniha Rusko v troskách, kde napísal, že Rusko nesmie za žiadnych podmienok, v žiadnej podobe zradiť a byť nevšímavé k miliónom Rusov na Ukrajine, vyšla i u nás.  

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
06. apríl 2014, 18:02

... a ešte: nechápem, jednoducho zrdavým rozumom nepochopím, čo sa stalo s našou politickou reprezentáciou, kedže "papagájuje" celý svoj postoj presne podľa Ashtonovej a celej tej "verchuške" EU komisárov a NATO činiteľov. Škoda, že parlamentné voľby nie sú tohto roku, myslím, že národ má iné zmýšľanie a dal by to politikom poriadne najavo. Jediné pozitívum z doterajšieho nášho oficiálneho politického postoja vidím v poučení pre mladú generáciu:

Vidíte, o tom bola u nás "tá totalita" - oficiálna politika sa dlho a represívne rozchádzala sa názorom ľudí - a médiá tiež oficiálne preberali iba to, čo "mohli" a to, čo mnohí redaktori robili ako politickú "nadprácu" - všímajte si, mládež naša, ako sa médiá a politici snažia "zahaliť pravdu" do fráz o porušovaní raz toho či onoho a vôbec neanalyzujú SKUTOČNÚ SITUÁCIU NA UKRAJINE a príčiny vzniku krízy - prázdnu kasu Ukrajiny a obrovské hodnoty realít a výrobných zdrojov, ktoré treba "sprivatizovať" korporáciám, najmä v tej bohatšej juhovýchodnej časti. Pri Kryme im to "sklaplo naprázdno" a tak teraz tvrdia, že Krym je chudobný...

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#3
Rudolf Slezak
06. apríl 2014, 19:13

Som rád, že sa v názoroch na Ukrajinu, Krym a naše media, zhodneme. Teraz k tomu Solžecýnovi: Priznám sa, že o knihe  "Rusko v troskách", som sa dozvedel až nedávno z Ruskej tlače, vďaka internetu.Za pomoci nainštalovaného slovníka, som s ňou pozápasil. Teraz však už viem, že táto kniha vyšla aj vo vydavateľstve Prah v Česku. Pokiaľ viem, bol o ňu veľký záujem a je ťažko sa k nej dostať, bola vydaná v roku 1999. Ak môžem poradiť, stačí do googla vyťukať text - Alexander Solženicýn- Rusko  troskách-ukážky a môžete si prečítať asi desať zaujímavých kapitol. Otrasné svedectva sú napr o Čečensku. Už sa ani nečudujem, že prestali na Západe Solženicýna milovať. To ostatné, čo vyvolalo váš záujem, nájdete v kapitolách- Slovanská tragédia a Cudzincom během 24 hodín. Vďaka za Vašu reakciu, potešili ste ma.

Obrázok používateľa milan
#4
Milan Kožiak
07. apríl 2014, 04:26

Pokus o odpoveď: Podstata neokoloniálnych a dobyvačných metód kapitalizmu spočíva v korupcii. Naši zradcovia národov slovenského i českého, prezlečení do kostýmov demokracie pochopili, že kapitalizmus sa vie "deliť" o zisk. Bolo im jedno, že im nechá omrvinky, Vedeli, že bohatstvo oboch národov je veľké a aj tie omrvinky ich zabezpečia do konca ich úbohých, zločinných životov. Preto to papagájovanie termínov, ktoré počuli z úst prominentov západu. Niekedy mám pocit, že táto forma zradcovstva je geneticky zakódovaná v niektorých typoch ľudí. ..., ale aby som nebol veľmi nespravodlivý Slovensko a Slováci zatiaľ v tých morálnych sračkách celkom dobre plávajú. Máme viacstoročný tréning. Len sa potom nehrajme na holubičí národ. Opýtajte sa kominárov, ktorý vták je najneznášanlivejší. Všetci kominári do jedného vám povedia, že holuby. Keby sa vraj znášali aspoň trochu, mali by v zime o polovicu menej práce. Na komíne chce mať každý holub jednu stranu pre seba. Dovtedy sa ďobú, kým jedného nezhodia gazdinej rovno do kuchyne. Tá potom volá, že nevidí ani telefónny ciferník. To je celé. Slabý charakter, slabý národ - ak sa dá vôbec o nejakom národe hovoriť. Však sa v Európe na nás smejú, že sme stratili inštikt sebazáchovy. Slováci vraj nielen lacno predávajú  zem na ktorej žijú, ale aj vodu čo ete nenapšala. Tak o čom to je. Od Indiánov sme lepší akurát v predaji tej vody.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984