Spomienka na 70. výročie Vianočnej dohody

Počet zobrazení: 6488
Aktualizované



vd1.jpgV Bratislave sa 23. decembra 2013 uskutočnila spomienka na 70. výročie uzavretia  dokumentu o spoločnom postupe slovenských politických a odbojových zoskupení (ilegálna skupina Flóra, sociálni demokrati, občianski aktivisti, bývalí agrárnici, komunisti atď.)  proti domácemu totalitnému a kolaborantskému režimu J. Tisa a o príprave ozbrojeného vystúpenia proti nemu. Akciu, na ktorej predstaviteľ Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a iniciátor spomienky Martin Krno položil k pamätnej tabuli na vchodovej bráne do domu na Gajovej ulici 11 kvety, sprevádzali vystúpenia historikov – Ivana Kamenca z Historického ústavu SAV a Miroslava Pekníka z Ústavu politických vied SAV. Obaja rečníci pripomenuli význam Vianočnej dohody, jej medzinárodné súvislosti a následné ozbrojené vystúpenie protifašistických síl na Slovensku v rámci Slovenského národného povstania, ktoré znamenalo pripojenie Slovenska k Spojencom bojujúcim proti hitlerovskému Nemecku.

Vianočnú dohodu, ako sa dokument nazýval, podpísali odbojári v byte Dr. Mateja Josku na Gajovej ulici v Bratislave pred Vianocami 1943. Za Komunistickú stranu Slovenska boli signatármi Karol Šmidke, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský, za demokratov Jozef Lettrich, Ján Ursíny a Matej Josko. Účastníci tajnej schôdzky sa dohodli na vytvorení spoločného politického vedenia, ktorým bude Slovenská národná rada (SNR) ako jediný reprezentant politickej vôle slovenského národa doma a koordinátor ozbrojeného vystúpenia proti domácemu kolaborantskému režimu. SNR spolu s Vojenským ústredím pripravovali Slovenské národné povstanie (SNP). Jedným z najdôležitejších cieľov SNP bolo otvorenie karpatských priesmykov postupujúcej Červenej armáde, to sa však nepodarilo. Jedným z dôsledkov potom boli ťažké boje, veľké obete v oblasti Duklianskeho priesmyku a aj faktická vojenská porážka Povstania, z ktorého po ústupe do hôr zostali až do oslobodenia slovenského územia len izolované partizánske skupinky.

Samotný dokument, ktorý z konšpiračných dôvodov nebol signovaný, je rozdelený do dvoch častí. Prvá časť Vianočnej dohody sa vzťahuje na činnosť SNR: tento vrcholný slovenský orgán (na ktorý v súčasnosti nadväzuje Národná rada Slovenskej republiky) má za úlohu viesť odboj proti  Slovenskej republike na čele s prezidentom Jozefom Tisom. Keď nastane vhodná príležitosť, SNR má kolaborantskú slovenskú vládu zvrhnúť a má uchopiť moc na Slovensku. Má byť hlavným orgánom Slovenska, kým sa nenájdu vhodní zástupcovia, ktorí prevezmú moc. SNR má udržiavať kontakty s „česko-slovenskou vládou a s celým zahraničným odbojom, ktorých prácu na medzinárodnom a vojenskom poli uznáva a podporuje“.

Druhá časť dokumentu sa vzťahuje na vznik budúcej Československej republiky na princípe rovnosti slovenského a českého národa. Budúci štát má byť v úzkom kontakte s ostatnými slovanskými národmi a hlavne so Sovietskym zväzom. Nová republika má byť demokratická a v jej politike majú byť odstránené zložky „fašistické, rasistické, totalitné a také, ktoré budú v rozpore s týmito zásadami“. V tomto duchu sa má viesť aj hospodárstvo, sociálne otázky, kultúra, školstvo a výchova v budúcej republike. V dokumente sa hovorí aj o náboženskej otázke v budúcej ČSR: „Zachovaná má byť sloboda náboženských vyznaní, vylúčený má byť však vplyv cirkvi na smer a vedenie štátu.

Je príznačné, že Vianočná dohoda z roku 1943 sa končila v podobnom duchu ako Pittsburská dohoda z roku 1918: „O definitívnej úprave týchto otázok rozhodnú – a to menovite o ústavnoprávnej úprave pomeru slovenského národa k národu českému – zo slovenskej strany výlučne slobodne zvolení (určení) zástupcovia slovenského národa.“

+ + +


Pamätník Vianočnej dohody povedľa presklených dverí odhalili roku 1983. Jeho autorom je národný umelec, akademický sochár Ján Kulich. Materiál použitý na pamätnú dosku je hydronálium.
Foto: Emil Polák

vd2.jpg

vd5.jpg

vd3.jpg

vd7.jpg

vd4.jpg

vd6.jpg

vd8.jpgvd9.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Marián
#1
Ferko Mrkvička
27. december 2013, 10:40

.. pamätník národnooslobodzovacieho boja so sovietskou hviezdičkou na vrchu? Veru neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Ľudská slaboduchosť niekedy nemá hraníc.. Toto má asi takú logiku, ako keby si Sýrčania niekedy v budúcnosti dali na pamätník víťazstva slobody alebo niečoho podobného zástavu USA. Pre mňa je to až strašidelné, akú energiu musí psyché niektorých ľudí vynaložiť na vytrorenie sily, ktorá drží takéto predstavy pohromade a zároveň dokonale odráža akúkoľvek polemiku, ktorá by ten domček z karát mohla ohroziť. Táto energia by mala byť využitá tvorivým spôsobom, a nie vyplytvaná! 

 Rešpekt!!! 

Obrázok používateľa anton b.
#2
anton braxatoris
27. december 2013, 11:48

nuz Vianocna dohoda bola v koprodukcii so sovietmi, nie s Tel Avivom, asi preto patcipa hviezda. keby to bolo v Plzni, tiez by tam mohla byt patcipa hviezda, lenze nie cervena, ale biela. hviezda na Gajovej je z hydronalia, takze vobec nemusia vznikat averzivne asociacie. tak to jednoducho bolo, take boli dejiny, ktorych vyklad moze byt pravdaze rozny, v zavislosti na subjekte a jeho presvedceni. pre nas ako potomkov slovenskej vojnovej generacie je dolezite, ze v roku 1945 sme boli medzi vitazmi a nie medzi porazenymi - a to bol urcite jeden s motivov, preco sa vtedy v roku 1943 medzi sebou dohodli rozne orientovane slovenske politicke strany a politici...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984