Stačí zámienka,... akákoľvek

Niečo ako fejtón
Počet zobrazení: 4430

„Sme silne presvedčení, že takáto forma osláv SNP nie je pre 21. storočie moderného demokratického štátu prijateľná. Pripomíname, že presun vojenských tankov mestom sa naposledy udial v roku 1968," konštatovali začiatkom júla v liste aktivisti z občianskej platformy Nie v našom meste. Protest namierili niektorí Banskobystričania proti rozhodnutiu štátnych orgánov osláviť výročie protifašistického povstania na Slovensku. Na vojenskej prehliadke, ktorá sa uskutoční 29. augusta v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, sa zúčastní viac ako 1 500 vojakov.

Mnohovravné i vysvetľujúce by mohlo byť už samotné meno hlavnej protestujúcej aktivistky: Csilla Droppová. Odpoveď k nemodernosti dostala bystrická kaviarenská hviezda vzápätí z Paríža. Slávnostnú vojenskú prehliadku pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa dobytia Bastily – sledoval v nedeľu 14. júla 2019 na Námestí svornosti mladý a moderný francúzsky prezident Emmanuel Macron v spoločnosti hláv štátov a vlád viacerých európskych krajín. Prehŕňal som sa v spravodajských archívoch, no nikde som nenarazil na protest Csilly (ani v slovenskom ani v maďarskom jazyku) proti oveľa väčšej vojenskej prehliadke, ktorou americký prezident Donald Trump oslávil 4. júla v Spojených štátoch amerických Deň nezávislosti. A ja som zase silne presvedčený, že aktivisti spod Urpína sa pri výbere názvu svojho hnutia „Nie v našom meste“ inšpirovali „úspešným“ environmentálnym ťahom Zuzany Čaputovej z Pezinka. Veď i ona uplatnila taktiku vyriešenia otázky pezinskej skládky. Principiálne. Premiestnením inam. Jedno kam, hlavne že ďaleko od domov rodinného klanu Strapákových. Čo na tom, že od roku 2013 smrdí a znečisťuje okolie Senca? Čaputová dostala v USA Goldmanovu cenu za to, že čistotní Pezinčania vyvážajú svoje smeti na skládku, ležiacu hneď vedľa chránenej prírodnej rezervácie. Vedci z Francúzska, ktorí tam chodia pozorovať výnimočný výskyt raritného hmyzu, sa nestačia čudovať...  

Rovnako, ako sa nestačil diviť ich prezident Macron v júli počas dvojdňovej oficiálnej zahraničnej cesty prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej v Paríži z jej zmeneného účesu. Bol ňou taký očarený, že sa jej na ten trik s pezinskou skládkou zabudol spýtať. A ona mu to oplatila zdvorilejším správaním ako voči prezidentským kolegom v Čechách, v Poľsku aj v Maďarsku. Učnica diplomacie z Grassalkovičovho paláca neodsúdila tvrdý zásah voči demonštrantom v žltých vestách, dožadujúcich sa zlepšenia sociálnej situácie. Agenda-neagenda, zásady predsa netreba dodržiavať vždy a všade. Záleží na politickej či sexuálnej orientácii hostiteľa... Paríž je svetoznámym mestom módy, preto si štátnici pohrkútali radšej o dámskych aj pánskych kostýmčekoch, o účesoch lodičkách, čo viac vyhovovalo i médiám. Bulvárnym, verejnoprávnym i konšpiračným. Obdarovali sa tiež, veď sa to patrí. Macron pošepol našej dúhovej Zuzane, že v auguste otvorí tému umelého oplodňovania lesieb. A ona mu asi prezradila svoj zámer presadzovať prisľúbené prerozdeľovanie migrantov na Slovensku osobným príkladom. Rádio Jerevan uvádza, že prezidentka Zuzana Čaputová a jej vplyvný brat Daniel Strapák vo svojich vilách v Pezinku ubytujú šesťčlenné islamské rodiny. Dokonca údajne presadia na mieste pôvodnej skládky odpadu postaviť mešitu aj s minaretom. Vraj dobrý základ pre budúcu nomináciu na Nobelovu cenu. Francúzskeho prezidenta to uchvátilo natoľko, že ju hneď verejne označil za „symbol zjednotenej Európy“.

caputarm843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Skorumpované médiá hlavného finančného prúdu to síce vytrúbili do celého sveta, no nafukovanie umelej osobnosti sústreďujú najmä na vytváranie profilu módnej ikony. Takáto povrchná, nepodstatná orientácia štátnika svedčí o falošných hodnotách a obsahovej prázdnote. Čoraz viac pripomína antickú amforu. Oblú tvarom, lákavú kresbami, no vnútri prázdnu... „Jeden Brusel, tri outfity. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (46) po svojej prvej zahraničnej ceste do Českej republiky zožala vlnu kritiky za pokrčené šaty. Tentoraz už nič nenechala na náhodu a pri svojej návšteve v Bruseli sa radšej dvakrát prezliekla. Cestu lietadlom absolvovala ešte v sukni, belgického kráľa Filipa už zdravila v oslnivej ružovej a neskôr sa v kráľovskej modrej stretla s končiacim šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom“. Alebo následne – počas návštevy Paríža – jeden z najagresívnejších webových portálov v kocke informoval tiež o ´najdôležitejšom: „Prezidentka prekvapila:  –Na  návšteve Francúzska s novým účesom, ktorý ju rozžiaril!

Nová figúrka dosadená na šachovnicu svetovej politiky k nej zatiaľ kráča po módnom móle na modrom koberci s pestrofarebnými dúhovými okrajmi. Strieda  šaty, kostýmy, topánky, kabelky, účesy aj mejkap. Ktovie či kreatívny tím módnych návrhárov okolo Fera Mikloška využijú príležitosť a vhodnú zámienku odprezentovať prvú ženu vo funkcii slovenskej prezidentky, aj vo vojenskej uniforme? Blíži sa 75. výročie Slovenského národného povstania. Prezidentka by na oslavách ani na vojenskej prehliadke nemala chýbať. O to viac, že potrebu zvyšovania výdavkov na zbrojenie už  stihla hlasno deklarovať.  Ocenil to šéf  NATO  Jens Stoltenberg po prijatí Čaputovej v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie (NATO), kam sa prezidentka ponáhľala už po desiatich dňoch od svojej inaugurácie. Priznal, že ho potešilo, keď Čaputová vo svojom príhovore označila NATO „za hlavný pilier bezpečnosti Slovenska“. Blíži sa nová celosvetová hospodárska kríza a Západ sa nezakryte pripravuje na vojnu. V tomto momente teda ostáva jedinou otvorenou otázkou, v akej uniforme sa nová veliteľka našej armády v srdci povstania ukáže. Bude to štylizovaná rovnošata vychádzajúca z tradície hurbanovských povstalcov, parádna uniforma hradnej stráže s farbami trikolóry alebo vychádzkový maskáč inšpirovaný americkými hrdlorezmi?

Ukazuje sa, že Zuzana Čaputová obdivuje USA aj dúhu v jej najrozmanitejších podobách. V prírodnej, filmovej, pochodovej či v symbolickej. 16. prezident Spojených štátov severoamerických Abraham Lincoln jej však z hlbín histórie odkazuje: „Skvostnou dúhou je vojnová sláva nad potokmi krvi.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984