Reklama
Reklama

Stanislav Harangozó: Farebný koncert

Pozvánka do Staromestskej galérie Zichy
Počet zobrazení: 4000

Stanislav Harangozó opäť pozýva priaznivcov výtvarného umenia na výber zo svojej tvorby. Tentoraz vystavuje v Staromestskej galérii Zichy na Ventúrskej 9 v Bratislave. Výstava potrvá do 18. júna 2017.

nevsedny_den.jpg
Nevšedný deň, 2007, 70 x 100, pastel-akryl.


Kurátor výstavy PhDr.  Ľuboslav Móza, člen Europskej akadémie vied a umení na vernisáži  priblížil autora a jeho tvorbu:

„Stanislav Harangozó je jedným z osobitých tvorcov. Osobnosťou slovenskej maľby dneška. Pamätám si na jeho začiatky. Na bravúrnosť jeho diel, ľahkú a istú ruku v kresbe. S mimoriadnym úspechom ovládal temer každú výtvarnú disciplínu. Ich spoznanie a konečný umelecký výsledok boli a i dnes sú preňho  výzvou k hľadaniu vlastného výrazu.

Stano Harangozó je umelcom, ktorý hneď po vstupe do profesionálne výtvarného života s veľkou kreativitou dokázal prezentovať odborné a technologické majstrovstvo. S energiou realizoval v monumentálnej tvorbe. Pracoval v technike kamenná a priemyselná mozaika, maľba na drevo, leptané sklo.

Svoju výtvarnú reč si našiel i v komornej tvorbe, v kresbe a v maľbe. Jeho výtvarné umenie dokáže osloviť. Charakterizuje ho  predovšetkým ľahkosť, harmonizácia, farebné majstrovstvo. Jednoducho, je to tvorba radosti. Maľba ako hra. So skúsenosťou a poznaním. Autor vníma a tvorivo transformuje rozsiahlu paletu námetov a impulzov. Od krajinomaľby, architektúru mesta, až po figurálnu tvorbu. Sú v nich príbehy, zložito i jasne zakomponované do siločiar hry so svetlom. V jeho obrazoch nájde pozorný divák harmóniu a peknotu. Tvorba Stanislava Harangozóa je úžasnou prezentáciou abstraktne či reálne zažitej fantázie skúseností a poznania. Tvorí predovšetkým technikou pastelu a akrylu.“

meditacia.jpgmodry_dunaj.jpg

Meditácia, 2015, 100 x 70 cm, pastel-akryl. Vpravo: Modrý Dunaj, 2011, 100 x 70 cm, pastel.
 

sonata.jpg
Sonáta. 2012, 70 x 100 cm, pastel-akryl.

 

stano_harangozo.jpgDocent, akademický maliar Stanislav Harangozó sa narodil 19. novembra 1946 v Komjaticiach. V rokoch 1967 – 1973 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Millyho, prof. Hložníka a prof. Dubaya. Do roku 1990 pedagogicky pôsobil na VŠVU v Bratislave. Od roku 1990 pôsobí na PdFUK v Bratislave.
Realizoval rozsiahly súbor monumentálnych maliarskych diel v architektúre. Vystavuje doma i v zahraničí. Individuálne  zahraničné výstavy mal napríklad  v Ríme, vo Florencii, v Padove, vo Forli, v Lisabone, v Mazamete, v Bonne, v Londýne, v Moskve, vo Varšave, v Prahe, v Budapešti, v Belehrade, v Novom Sade, v Splite, v Opatii, v Záhrebe, v Clermont– Ferrande, v Soule, v Pekingu, v Ostrihome, v Bad Homburgu a na Expe 2010v Šanghaji.
Je členom Umeleckej besedy Slovenska, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov a Klubu výtvarných umelcov a teoretikov.
 

 

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama