Stanislav Harangozó: Kráčajte, pokiaľ je svetlo

Výstava u Milosrdných bratov (9. 10. – 30. 11. 2017)
Počet zobrazení: 3732

Pozvánka na výstavu v refektári Nemocnice Milosrdní bratia v Bratislave. Docent, akademický maliar Stanislav Harangozó v nej predstavuje svoje sakrálne motívy a nevšedné pohľady na nami dnes nie vždy vnímané duchovno. V historickom priestore z konca 17. storočia sa posolstvo jeho obrazov znásobuje.

sakral_1.jpgPríhovor Mons. Tibora Hajdu na otvorení výstavy


Svetlo nie je privátna záležitosť. Aspoň nie to, o ktoré nám ide. Nedá sa vlastniť ani vyjadriť v peniazoch. Mať ho márnená všetko ostatné, len nie vlastnícky vzťah, je to ako mať a byť zároveň. Alebo lepšie, mať svetlo je, že svetlo má nás. Krásna harmónia túžby byť tým, kto niečo má a zároveň tomu patriť.

Pozorné oko nájde túto harmóniu zapísanú príťažlivou farebnosťou v dielach umelca, výtvarníka, vysokoškolského pedagóga Stana Harangozóa. Odráža sa v nich tak hlboko, ako siaha rozmer ľudskej duše, pulzujúcq túžbou žiť a kráčať. Predovšetkým vtedy, keď jedinou motiváciou zostalo svetlo.

Nevšedné prostredie tejto výstavy ponúka dielam nový rozmer. Stretajú sa v ňom siločiary ľudskej biedy, charakterizovanej krehkou zraniteľnosťou, a nádeje, prevyšujúcej každú prirodzenú schopnosť zabrániť nešťastiu, čo väzní človeka v okovách strachu o vlastné „ja“.


Nadýchnuť sa svetla, votkaného brilantnou technikovu majstrových rúk do farieb, linií a celkov, je ako pohladenie zamatovo radostnou rukou života, ktorá ranám poskytuje zocelenie, bolesti úľavu a zraku bezpečnú oporu naplnenia. S brilantnou ľahkosťou vo vyjadrovaní, prameniacou vo virtuózne zvládnutej technike, dokáže sprostredkovať inak nevypovedateľné.

Hlbokým pravdám pristane krása, ľahšie sa tak zmestia do človeka, ktorý z nich môže s chuťou načrieť. Tajomstvá Zvestovania narodenia Spasiteľa, mystérium kríža a bolesti ako cesty k víťazstvu nad smrťou zrkadliace sa v známych siluetách ulíc našej každodennosti sú pozvaním neprepadnúť strachu z ich nedosiahnuteľnosti. Sú poruke, sú súčasťou nášho života, bližšie, ako sme my blízko sami sebe.

slniecko.jpg

kalriska_a_1.jpg

lmadona.jpgpieta.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984