Strategický plán destabilizácie Venezuely

Počet zobrazení: 2846

fotomaduro.jpgVenezuelská vláda vedená prezidentom Nikolasom Madurom počas posledných mesiacov odsúdila viacnásobné prípady sabotáže namierene proti elektrickej infraštruktúre krajiny, ktoré usilujú o poškodenie národnej ekonomiky. Väčšina zahraničných médií rovnako ako venezuelské súkromné médiá zosmiešňujú prezidentove obvinenia a, naopak, hádžu zodpovednosť za existujúcu nestabilitu a škody spôsobené krajine na vládu. Interný dokument, ktorého autormi sú tri organizácie pôvodom z Kolumbie a USA, je dôkazom o zhubných plánoch proti venezuelskému štátu vyvolať násilie – dokonca smrteľné – s úmyslom ospravedlniť tak medzinárodnú intervenciu v čase očakávaných komunálnych volieb ohlásených na 8. decembra.

Dokument s názvom „Venezuelský strategický plán“ pripravila Medzinárodná demokratická nadácia (http://fidauv.org), ktorú vedie exprezident Kolumbie Alvaro Uribe, v spolupráci s Prvým kolumbijským think tankom (http://www.pensamientocolombia.org) a americkou konzultačnou firmou FTI Consulting (http://www.fticonsulting.com). Plán bol vypracovaný na stretnutí zástupcov týchto organizácií a vodcov venezuelskej opozícia vrátane Maria Corina Machado, Julia Borgesa, Ramona Guillerma Avelada, ďalej experta na psychologické operácie J. J. Rendona a riaditeľa Americkej agentúry pre rozvoj (USAID) v Latinskej Amerike Marka Feiersteina.

Strategický plán destabilizácie Venezuely má za svoj primárny cieľ oslabiť vládu pred blížiacimi sa decembrovými komunálnymi voľbami. Dokazuje to text dokumentu: „Predostreté ciele v tomto pláne sú v zásade načasované na obdobie komunálnych volieb konajúce sa 8. decembra. Zároveň sa predpokladá oslabovanie vlády, čo v tomto prípade napomôže víťazstvu opozície…“ v texte sa však dodáva, … „ale ak by to mohlo byť dosiahnuté ešte predtým, tak by to bolo ešte lepšie.“

Dokument opisuje stratégiu sabotáže elektrických systémov vo Venezuele so zámerom obviniť vládu zo slabej infraštruktúry a takto vyvolávať obraz krízy v krajine ako aj na medzinárodnej úrovni. Autori ako súčasť plánu navrhujú: „Uplatňovať a zvýšiť počet sabotáží zasahujúcich verejné služby, predovšetkým elektrické systémy, zodpovednosť tak bude možné klásť na vládu za jej neschopnosť a nedbanlivosť.“

Výpadky dodávok elektriny za posledné mesiace postihli mnoho regiónov Venezuely, čo malo viedlo k všeobecnej nespokojnosti s negatívnym dopadom na vládu. Pred niekoľkými týždňami venezuelské úrady zadržali rôzne osoby zapletené do sabotáží elektrických rozvodných zariadení. Prezident Maduro koncom septembra vyhostil troch diplomatov USA z americkej ambasády v Caracase za ich údajnú rolu v destabilizačných plánoch proti štátu.

V sekcii označenej „Akcie“, autori dokumentu opisujú ďalšie kroky k podkopaniu venezuelskej vlády. Okrem „Zdokonalenia konfrontačného prejavu Henrique Caprilesa“, opozičného kandidáta, ktorý prehral v súboji s Madurom v aprílových prezidentský voľbách, sa tam píše o „generovaní emócií krátkymi heslami, ktoré zasiahnu čo najširšie vrstvy ľudí. Zdôrazňovať majú sociálne problémy provokujúce spoločenskú nespokojnosť, zintenzívniť problémy so zásobovaním základných spotrebných tovarov.“

V priebehu roku Venezuela zažíva výpadky v dostupnosti základných produktov, ako sú toaletný papier, cukor, mlieko, olej, múka a iné výrobkov. Vládne úrady skonfiškovali tony týchto komodít, ilegálne zadržiavaných v skladoch patriacich opozičným biznisom. Takisto sa podarilo zadržať veľké kvantá komodít na hraniciach s Kolumbiou, kde sa predávajú ako pašovaný tovar.

Dokument „Venezuelský strategický plán“, odsúhlasený reprezentantmio opozície proti vláde Nicolasa Madura, je orientovaný k vytýčeným cieľom s neustálou silnou podporou rôznych svetových osobností, ktoré usilujú o „návrat Venezuely k skutočnej demokracii a nezávislosti, unesenej pred viac ako 14 rokmi“.

Počas 14 rokov Chávezovej demokratickej vlády musela Venezuela čeliť nikdy neustávajúcim hrozbám a destabilizačným pokusom. V roku 2002 zlyhal vojenský puč  – spoluorganizovaný Washingtonom – proti Chávezovi, ktorý bol zvrátený len vďaka miliónom jeho podporovateľov. Nasledovali početné pokusy o jeho odstránenie cestou ekonomickej sabotáže, volebnými intervenciami, plánmi atentátov, vedením psychologickej vojny, to všetko sponzorované multimiliónovými fondmi otvorenými pre opozičné skupiny prostredníctvom agentúr vlády USA. Plány medzinárodne izolovať Venezuelu sa však nikdy nenaplnili.

Jedným z najexponovanejších figúr podvracajúcich Chávezovu vládu bol kolumbijský exprezident Alvaro Uribe. Svoje pôsobenie ako hlavy štátu ukončil v roku 2010 volaním po medzinárodnej intervencii vo Venezuele zo zámerom zničiť Cháveza a jeho Bolívarsku revolúciu. Od vtedy sa Uribe oddal snahám znevažovania Chávezovho odkazu a posilňovaniu väzieb s antichávezovskými skupinami vnútri aj za hranicami Venezuely.

Smrť prezidenta Cháveza v marci 2013 Uribeho nezastavila v jeho pôsobení proti Venezuele. Po zvolení Nicolasa Madura za prezidenta pokračujúceho v sociálnych procesoch iniciovaných Chávezom Uribe neprestal vo svojej agresívnej agende.

Teraz tento interný dokument, ktorý je výsledkom stretnutia krajnej venezuelskej a kolumbijskej pravice za asistencie reprezentantov vlády Spojených štátov amerických, dokazuje existenciu aktívnych plánov destabilizácie namierených proti Madurovi.

Ako súčasť plánu proti Venezuele jeho autori navrhujú: "Vytvorenie krízových situácií v uliciach, ktoré umožnia intervenciu USA, rovnako ako síl NATO, s podporou kolumbijskej vlády. Kdekoľvek je to možné, by násilie malo vyústiť do usmrtení a zranení."

Reprezentanti venezuelskej opozície spolupracujú so zahraničnými komplicmi, aby spôsobili smrť nevinných občanov svojej vlastnej krajiny s úmyslom zdôvodnenia vojenskej invázie ich vlasti. Je to vážna hrozba a ohavný zločin proti suverenite Venezuely.

Okrem medzinárodnej diskreditačnej kampane, marginalizácie a očierňovania Madurovej vlády, dokument odporúča „vojenskú rebéliu“ proti štátu. Navrhuje „kontaktovať aktívne vojenské zložky, ako aj tie v zálohe, na posilnenie kampane diskreditácie vlády v očiach ozbrojených síl… Príprava vojenských síl je pre prípad scenára krízového sociálneho konfliktu životne dôležitá, aby prevzali vedenie vzbury proti vláde alebo aspoň podporili zahraničnú intervenciu alebo občianske povstanie.“

Tento dokument dokladuje a potvrdzuje vieryhodnosť a akútnosť obvinení vznesených prezidentom Nicolasom Madurom. Venezuela je napádaná rovnako ako celých 14 rokov od začiatku Bolívarskej revolúcie a znovunadobudnutia vlastnej suverenity, nezávislosti a dôstojnosti. Nezabúdajme, že Venezuela má najväčšie ropné zásoby na svete. Záujmy mocných, ktoré sa usilujú o ovládnutie týchto zdrojov, sa nezastavia, kým nedosiahnu svoj cieľ.

Eva Golingerová, na úvodnej snímke, je známa americká aktivistka, advokátka, publicistka, spisovateľka
Zdroj foto: Postcards from the Revolution

Preložil Dušan Krnáč
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984