Svet od 17. decembra do 23. decembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3604

NE 17. 12. 2017

Britský denník Financial Times informoval o tom, že bývalý premiér David Cameron  prevezme vedúcu úlohu v investičnom fonde vo výške 1 mld. USD, ktorý bol vytvorený na podporu iniciatívy Číny „Jeden pás – jedna cesta“. Fond vznikne na základe nových investičných dohôd uzavretých počas dvojdňovej návštevy britského kancelára Philipa Hammonda v Pekingu v rámci úsilia o posilnenie celosvetových obchodných vzťahov pred tým, ako Spojené kráľovstvo v roku 2019 opustí Európsku úniu.
David Cameron takes senior role in China infrastructure fund
 

NE 17. 12. 2017

Izraelský denník The Jerusalem Post oznámil, že Turecko má v úmysle otvoriť veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme. Nie je jasné, ako uskutoční tento krok, pretože Izrael spravuje celý Jeruzalem a označuje ho za svoje hlavné nedeliteľné mesto.
Erdogan says Turkey aims to open embassy in east Jerusalem


NE 17. 12. 2017

Internetový portál nemeckých novín Münchner Merkur priniesol rozhovor s riaditeľom Mníchovskej bezpečnostnej konferencie a bývalým veľvyslancom vo Washingtone Wolfgangom Ischingerom, ktorý povedal, že súčasná medzinárodná situácia je geostrategicky nebezpečnejšia než kedykoľvek pred zánikom Sovietskeho zväzu, pretože dôvera medzi Pentagónom a ruským vojenským vedením klesla na nulu. Konfliktná situácia na Blízkom východe, na Ukrajine alebo vo východnej Ázii je podľa jeho názoru dvojnásobne nebezpečná.
SiKo-Chef: „Die Lage ist unerträglich gefährlich“


NE 17. 12. 2017

Katarská televízia Al-Džazíra uviedla, že rok po parlamentných voľbách v Nepále sa krajina orientuje na zbližovanie s Čínou. Ľavicová nepálska vláda sa spolieha na čínske investície na vybudovanie transhimalájskych železníc, projekty hydroelektrární a na rozvoj celej ekonomiky Nepálu, vrátane podmienok pre rozvoj poľnohospodárstva.
After a year of elections, Nepal moves closer to China


PO 18. 12. 2017

Ruský denník Nezavisimaja gazeta konštatoval, že očakávania ministra ekonomického rozvoja a obchodu Maxima Oreškina týkajúce sa ekonomického rastu v budúcom roku mnohí ekonómovia spochybňujú. Novembrový pokles indexu priemyselnej výroby o 3,6 % predstavuje maximálnu úroveň za obdobie posledných ôsmich rokov. Analytik spoločnosti Aľpari Roman Tkačuk podotkol, že „ak by sa nebral do úvahy projekt Kerčského mosta a výstavba infraštruktúry pre majstrovstvá sveta v roku 2018, údaje by boli ešte smutnejšie“.
Россия на пороге новой рецессии


PO 18. 12. 2017

Britský denník Financial Times napísal, že za posledných 25 rokov si Američania mysleli, že ich krajina je nepostrádateľným národom na svete. Ale ruský prezident Vladimir Putin dosiahol, že žiaden globálny problém nemôže byť vyriešený bez Moskvy. Tvrdou pravdou je, že Amerika nemôže ignorovať Rusko ani izolovať túto krajinu, ako sa to v posledných rokoch pokúšala. To je realita dnešného vznikajúceho multipolárneho sveta.
A revived Russia and the US vie for centre stage


UT 19. 12. 2017

Internetový portál nemeckého časopisu Der Spiegel komentoval raketový útok na Rijád slovami, že „jemenská vojna zasiahla srdce Saudskej Arábie“. Jemenskí povstalci Húsiovia vypálili balistickú strelu na palác Jamama v Rijáde. Raketový útok sa považuje za zintenzívnenie konfliktu v Jemene po poprave bývalého prezidenta Aliho Abdulláha Saleha. Dňa 4. decembra Húsiovia zastrelili 75-ročného Saleha, pretože odvolal svoje vojenské spojenectvo s rebelmi a vyhlásil ochotu spolupracovať so Saudskou Arábiou .
Rakete auf Riad: Der Jemen-Krieg erreicht das Herz von Saudi-Arabien - SPIEGEL ONLINE - Politik
 

UT 19. 12. 2017

Britský časopis The Economist vysvetľuje, prečo má Macedónsko dva názvy. Už takmer štvrť storočia Macedónsko, najjužnejšia časť bývalej Juhoslávie, sa nazýva FYROM  – Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Je to súčasť bizarného problému, ktorý znepokojil vzťahy Macedónska s jeho susedom, Gréckom. Keď sa Juhoslávia rozpadla, Grécko zablokovalo uznanie Macedónska. Grécko tvrdilo, že názov štátu naznačoval územné ambície na grécku Macedóniu.
Why Macedonia still has a second name


ST 20. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o tom, že 19. decembra 2017 sa uskutočnilo v Moskve stretnutie Všeruského ľudového frontu, na ktorom predniesol prezident Vladimir Putin svoj prvý predvolebný prejav. Okrem iného povedal, že „po rozpade ZSSR sme počuli veľa sladkých rečí, ale reálne nikto nepomáhal, hoci Rusko to potrebovalo“. Zdôraznil, že „Rusko bude teraz adekvátne reagovať na osudné historické výzvy!“. Je zrejmé, že Všeruský ľudový front sa stane jedným z hlavných prvkov Putinovho volebného tímu.
https://www.kommersant.ru/doc/3502012


ST 20. 12. 2017

Britský denník Financial Times píše, že poľský hospodársky úspech sa zhoršuje pomalým tempom rastu produktivity, nízkymi úrovňami investícií a demografickými zmenami – všetko to zhoršila politika súčasnej poľskej vlády. Priemerné ročné miery rastu sa znížili z 5,5 % v rokoch 2004 – 2007, na 3,7 % v rokoch 2008 – 2011 a na 2,6 % v rokoch 2012 – 2016.
Poland’s government has put a brake on growth
 

ST 20. 12. 2017

Podľa ruského denníka Vzgľad syn bývalého líbyjského diktátora Sajf as Islám Kaddáfí chce kandidovať na prezidenta. Sajf as Islám Kaddáfí má v úmysle zúčastniť sa prezidentských volieb, ktoré by sa mohli konať v prvej polovici roku 2018. Strávil päť a pol roka vo väzení. Dokonca bol odsúdený na trest smrti, ale potom ho na základe amnestie prepustili.
Ливией снова будет руководить Каддафи
 

ŠT 21. 12. 2017

Americký internetový portál Defense News informoval o tom, že Poľsko sa už niekoľko rokov usiluje o kúpu stredne veľkého systému protiraketovej obrany, ale bolo prekvapené jeho vysokou cenou: 10,5 miliárd dolárov za štyri systémy. Ponuka z USA zahŕňa 16 odpaľovacích zariadení, štyri sektorové radary a 208 rakiet PAC-3.
Poland has sticker shock over ‘unacceptable’ price tag for Patriot buy


ŠT 21. 12. 2017

Podľa denníka The New York Times prezident Donald Trump pohrozil, že zastaví americkú pomoc každej krajine, ktorá hlasovala za uznesenie Valného zhromaždenia OSN, ktoré odsudzuje jeho nedávne rozhodnutie formálne uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Trump Threatens to End American Aid: ‘We’re Watching Those Votes’ at the U.N.


ŠT 21. 12. 2017

Internetový portál ruského sociálno-politického časopisu Politexpert uverejnil vyjadrenie šéfa združenia ukrajinských veteránov operácie „Spravodlivosť“ v Donbase Tarasa Konstančuka, ktorý konštatoval, že Ukrajina sa stala najchudobnejšou krajinou v Európe a obrovská pracovná migrácia a rýchle starnutie národa spôsobujú, že situácia v štáte je takmer „katastrofická“. Podľa jeho názoru tretí Majdan môže „pochovať“ nielen režim, ale Ukrajinu ako štát.
Ветеран АТО: власть подталкивает людей к третьему Майдану, который «похоронит» Украину


PIA 22. 12. 2017

Ruský denník Vedomosti informoval o návšteve prezidenta Vladimira Putina vo Vojenskej akadémii strategických raketových síl pomenovanej podľa cára Petra Veľkého. Vladimir Putin na rozšírenom zasadnutí vedenia ministerstva obrany uviedol, že vojenský rozpočet Ruska v roku 2018 bude 2,8 % HDP (46 miliárd dolárov) a bude pokračovať v poklese. Suma je výrazne nižšia ako v USA, kde vojenský rozpočet na rok 2018 schválili na úrovni 700 miliárd dolárov.
https://www.vedomosti.ru/…/articles/2017/12/22/746251-putin…


PIA 22. 12. 2017

Podľa ruského denníka Izvestija ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil celkový počet ruských vojakov, ktorí sa zúčastnili operácie v Sýrii: vyše 48 000, z toho vyše 14 tisíc ruských vojakov bolo ocenených štátnymi vyznamenaniami. Počas operácie zlikvidovali vyše 8 000 obrnených vozidiel a pick-upov s ťažkými guľometmi, ako aj 718 tovární a dielní na výrobu zbraní a streliva.
Шойгу назвал число воевавших в Сирии российских военных


PIA 22. 12. 2017

Medzinárodný internetový portál časopisu Breaking Defense prezentoval závery analýzy situácie na Kórejskom polostrove, ktorú vypracovalo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone. Analýza uvádza konštatovanie, že keby Spojené štáty zaútočili proti obmedzeným cieľom – ako sú raketové zariadenia Severnej Kórey alebo komplexy jadrových zbraní – s malou až žiadnou odpoveďou severokórejskej armády, aj tak by to bola hazardná hra s miliónmi ľudských životov.
Bad Idea: Starting a War on the Korean Peninsula
 

PIA 22. 12. 2017

Denník The Wall Street Journal komentuje správu, že lídri EÚ minulý týždeň v Bruseli oficiálne schválili spustenie stálej štruktúrovanej spolupráce – projekt PESCO –, pričom 25 z 27 krajín EÚ podpísalo zvýšené výdavky na obranu. Európa vytvára nový obranný klub, ale Veľká Británia nebola doň pozvaná.
Europe Forges a New Defense Club—and the U.K. Isn’t Invited


PIA 22. 12. 2017

Internetový portál amerického denníka The Wall Street Journal informoval o vopred neohlásenej návšteve viceprezidenta Mika Penca v Afganistane, kde sa stretol s americkými vojakmi a rokoval s afganskými predstaviteľmi – prezidentom Ashrafom Ghanim a premiérom Abdulláhom Abdullahom. V krajine je až 12 000 amerických vojakov, ktorí pomáhajú afganským silám v boji proti Talibanu a Iislamskému štátu.
Pence Makes Surprise Trip to Afghanistan
 

PIA 22. 12. 2017

Ruská informačná agentúra TASS uverejnila vyjadrenie prezidenta Vladimira Putina o agresívnom charaktere novej bezpečnostnej stratégie USA. Upozornil na zmeny v rovnováhe síl a vojensko-politickej situácie vo svete, a to predovšetkým v blízkosti ruských hraníc. Konštatoval, že „Rusko má zvrchované právo využiť každú príležitosť, aby mohlo adekvátne a včas reagovať na tieto potenciálne hrozby“.
Путин заявил об агрессивном характере новой стратегии нацбезопасности США
 

PIA 22. 12. 2017

Ruský internetový portál EurAsia Daily upozornil na fakt, že len štyri dni po vzniku novej rakúskej vlády sa Viedeň dostala so diplomatického sporu s Talianskom pre ponuku udelenia druhého (rakúskeho) občianstva pre nemecky hovoriacich obyvateľov talianskej provincie Južné Tirolsko. Provincia, ktorá hraničí s Rakúskom, má vysoký stupeň autonómie. Počas posledného sčítania obyvateľov v roku 2011 70 % obyvateľov Južného Tirolska uviedlo, že hovoria po nemecky. V otázke cezhraničného dvojakého občianstva v EÚ sa Rakúšania jednoznačne riadia príkladom susedného Maďarska
«Опасное развитие» в Австрии: вспыхнет ли конфликт в Южном Тироле?: EADaily


SO 23. 12. 2017

Britský denník Financial Times konštatoval, že prezident Donald Trump dostal dar konečného súhlasu od Senátu a Snemovne reprezentantov za jeho zákon o znižovaní daní. Dosiahol legislatívne víťazstvo, ktoré splní jeden z jeho predvolebných sľubov. Žiadni demokrati nehlasovali za rozporný návrh zákona, ktorý sa zameral na veľké zníženie dane z príjmov právnických osôb z 35 % na 21 %. Analytici tvrdia, že v dlhodobom horizonte zákon zvýhodní najbohatších Američanov.
Ingram Pinn’s illustration of the week: A time for giving


SO 23. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Izvestja s odvolaním sa na agentúru Associated Press oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa schválila plán poskytnúť Ukrajine protitankové rakety Javelin. Ide o 210 rakiet a 35 odpaľovacích komplexov v hodnote 47 miliónov dolárov. Predtým do Kyjeva poslali ostreľovačské pušky Barrett M107A1, ako aj muníciu a náhradné diely v hodnote 41,5 milióna dolárov.
Белый дом одобрил поставки противотанковых ракет Украине


SO 23. 12. 2017

Americký internetový portál Defense News informoval o tom, že koncom novembra Rumunsko uzatvorilo dohodu o kúpe siedmich batérií Patriot protiraketovej obrany, ktoré zahŕňali 168 rakiet PAC-3 MSE. Rumunsko je 14. zákazníkom spoločnosti Lockheed Martin vo svete.
Lockheed awarded nearly $1 billion contract for Patriot missiles

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984