Svet od 19. do 25. novembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3367

NE 19. 11. 2017

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin odhalil na Kryme pomník predposledného ruského cára Alexandra III. (1881 – 1894), ktorý sa zaslúžil o reformu ruskej armády a vybudovanie Čiernomorskej flotily. Medzi jeho zásluhami Putin v slávnostnom príhovore spomenul aj výstavbu transsibírskej železnice.
http://www.kremlin.ru/events/president/news/56125


NE 19. 11. 2017

Podľa agentúry TASS ruská atómová ponorka Jurij Dolgorukij patrí medzi najdokonalejšie strategické prostriedky Ruska. Odpaľuje medzikontinentálne balistické strely „Bulava“, ktoré majú dolet 8 000 kilometrov. Doteraz bolo 24 raketových testov, z toho 15 uznaných za úspešné a 2 čiastočne úspešné. Ponorka nesie 10 jadrových multihlavíc, môže odpaľovať rakety aj pod hrubým ľadovým povrchom Severného oceánu a počíta sa s jej nasadením v oblasti Arktídy. Ruské pramene uvádzajú, že systémy ponorky prevyšujú podobné vybavenie amerických ponoriek triedy „Virginia“.
http://borei.tass.ru/ballisticheskaya-raketa-bulava/


NE 19. 11. 2017

Podľa amerického Business Insider zo satelitných snímok lodeníc Sinpo South Shipyard v Severnej Kórei sa usudzuje, že severokórejský režim začal s výstavbou svojej prvej operačnej ponorky s balistickými raketami typu SINPO-C.
North Korea looks like it's aggressively building a ballistic missile submarine


NE 19. 11. 2017

Americký internetový portál Defense One upozornil, že ukrajinská armáda má vlastný dron z firmy Antonov, ktorý unesie náklad 50 kilogramov, teda štyri bomby alebo dve rakety typu vzduch-zem. Bezpilotné lietadlo sa volá „Horlyca“, v ukrajinčine „Hrdlička“. Dolet má vyše 1 000 km, prevádzkovú letovú výšku viac ako 5 000 metrov a vo vzduchu vydrží cca 7 hodín.
Ukraine Fields an Armed Drone for Use Against Pro-Russian Forces


PO 20. 11. 2017

Za bezprostrednú príčinu zásahu armády proti prezidentovi Zimbabwe Robertovi Mugabemu sa považuje zámer jeho druhej manželky Grace prevziať po ňom prezidentský úrad. Ako napísal denník The New York Times, na rozdiel od veľmi obľúbenej prvej Mugabeho manželky Sally – ktorá zomrela na rakovinu – druhá pani Mugabeová bola medzi Zimbabwančanmi veľmi neobľúbená, i keď ju ešte pred mesiacom na zhromaždení v Harare povinne vítali a pozdravovali.
https://www.nytimes.com/…/afri…/robert-mugabe-zimbabwe.html…


PO 20. 11. 2017

Britský denník Financial Times po neúspešných rokovaniach o vytvorení koaličnej vlády v Nemecku uviedol vyjadrenie vodcu konzervatívnej nátlakovej skupiny „Únia hodnôt“ v rámci CDU Alexandra Mitscha: „Verím, že post-merkelovská éra sa začala. Nielen, že predsedala tomuto volebnému debaklu, ale ani nedokázala vytvoriť vládu.“
Merkel left searching for route out of crisis
 

PO 20. 11. 2017

Šéfkomentátor denníka Financial Times Giudeon Rachman v súvislosti s neúspešnými rokovaniami o zostavení koaličnej vlády v Nemecku napísal: „Rozkymácaná Merkelová znamená slabšiu Európu.“
A wobbly Merkel means a weaker Europe
 

PO 20.11. 2017

Ukrajinská vicepremiérka pre európsku a euroatlantickú integráciu Ivanna Klimpuš-Tsintsadze uviedla, že podľa najnovšieho sociologického prieskumu vstup do Severoatlantickej aliancie podporuje 62 % Ukrajincov. Ešte v máji tohto roku by za vstup do NATO hlasovalo iba 44,3 % Ukrajincov. Výsledky posledných prieskumov tiež ukazujú, že 57 % Ukrajincov podporuje vstup do Európskej únie.
Климпуш-Цинцадзе: Вступление в НАТО поддерживает 62% украинцев


UT 21. 11. 2017

Proruský internetový portál Aeronet.cz uverejnil video, ktoré vyvolalo negatívny ohlas v krajinách Európskej únie a v USA. Pieseň „Strýčko Vova, sme s Tebou!“ spievajú žiaci 44. Volgogradského vojenského učilišťa. Zorganizovala ich poslankyňa strany Jednotné Rusko Anna Kuvyčkovová na podporu prezidentskej kampane Vladimíra Putina. Pieseň hovorí o tom, že EÚ nemá vlastný názor, prezident za morom stratil moc a Aljaška sa vráti Rusku. Na prvý pohľad pieseň pôsobí ako vlastenecký hlas Rusov, ale znie ako znepokojujúci signál geopolitickej konfrontácie medzi Západom a Ruskom.
[AE News] Strýčku Vovo, jsme s Tebou! [CZ Titulky]


UT 21. 11. 2017

Izraelský denník The Times of Israel priniesol informáciu, že v Rusku narodený izraelský Žid Ben Tzion navštívil sväté miesta moslimov v celom islamskom svete, vrátane mešít v Iráne, Libanone, Jordánsku a Saudskej Arábii. Jeho video z mešity proroka v Medine – druhom najposvätnejšom mieste islamu – vyvolalo rozhorčené komentáre niektorých moslimských používateľov a viedlo Instagram k tomu, aby pozastavil jeho účet. Moslimovia z celého sveta protestovali proti sociálnym sieťam a tvrdili, že nemoslimovia nemajú povolený vstup na sväté miesta.
From Qom to Medina: Israeli Jew visits holy sites across Muslim world


UT 21. 11. 2017

Podľa amerického internetového portálu Military Times návrh zákona o obrannom rozpočte USA v budúcom fiškálnom roku počíta s výdajmi vo výške 700 miliárd dolárov, čo je o 85 miliárd dolárov viac, ako je súčasný rozpočet Pentagonu. Zákon poskytuje takmer 8 miliárd dolárov na programy výstavby ponoriek. Medzi nimi bude nová flotila 12 ponoriek s balistickými raketami, ktoré nahradia súčasnú flotilu, uvedenú do prevádzky v 80-tych rokoch.
New military budget includes billions for submarine industry


UT 21. 11. 2017

Podľa americkej agentúry Bloombereg ruský prezident Vladimir Putin mal prekvapujúce stretnutie so sýrskym prezidentom Bašárom al-Assadom a tým odštartoval diplomatickú diskusiu, v ktorej sa načrtnú podmienky ukončenia krvavej občianskej vojny v Sýrii. Putin povedal, že bude hovoriť telefonicky na túto tému s americkým prezidentom Donaldom Trumpom..
Putin to Talk to Trump on Syria After Surprise Assad Visit


UT 21. 11. 2017

Agentúra Bloomberg oznámila, že americký Najvyšší súd sa zaoberá prípadom, ktorý môže obmedziť právomoc orgánov činných v trestnom konaní sledovať ľudí na základe údajov z mobilného telefónu. Pri dokazovaní 29. novembra sudcovia zvážia, za akých podmienok prokurátori získajú prístup k záznamom z mobilných telefónov, ktoré ukazujú polohu osoby za obdobie uplynulých týždňov alebo mesiacov. Prípad by sa mohol týkať rastúceho počtu osobných a domácich zariadení, ktoré sa pripájajú ku cloudu – vrátane virtuálnych asistentov, inteligentných termostatov a monitorovacích zariadení. Prokurátori žiadajú informácie od telekomunikačných spoločností v desiatkach tisíc prípadov ročne.
Mobile-Phone Case at U.S. Supreme Court to Test Privacy Protections
 

ST 22. 11. 2017

Katarská televízia Al-Jazeera informovala o skrytých vzťahoch medzi Izraelom a Saudskou Arábiou, ktoré sú založené na aliancii proti „spoločnej hrozbe“ – Iránu. Okrem iného spomenula, že minulý týždeň izraelský minister pre komunikáciu Ayoub Kara pozval saudského veľkého muftiho Abdul Aziz al-Šajka na návštevu Izraela a o dva dni neskôr náčelník generálneho štábu izraelskej armády Gadi Eizenkot poskytol prvý oficiálny rozhovor saudskej agentúre Elaph, v ktorom uviedol, že Izrael je pripravený zdieľať so Saudskou Arábiou informácie o Iráne.
What is behind the covert Israeli-Saudi relations?


ST 22. 11. 2017

Britský denník The Guardian uverejnil reportáž o tom, ako ľudia v Harare oslavovali koniec 37-ročnej diktatúry prezidenta Roberta Mugabeho. Ekonomika Zimbabwe je na pokraji kolapsu. Jej mena je bezcenná. Milióny žijú v najhlbšej chudobe. Jej obdivovaná infraštruktúra je z veľkej časti rozbitá. Existujú hlboké sociálne a politické rozdiely. Analytici však poukazujú na to, že jeho potenciálny nástupca, bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, 75-ročný vojnový veterán a ex-šéf špionážnej služby nie je zjavnou tvárou zmeny. Ako pravá ruka Mugabeho bol podozrivý z korupcie a porušovania ľudských práv v krajine.
https://www.theguardian.com/…/the-guardian-view-on-mugabes-…


ST 22. 11. 2017

Americký časopis The Foreign Policy argumentuje, že americká armáda nemá dostatok finančných prostriedkov, aby plnila svoje poslanie v čase, keď súperi USA, vrátane Ruska, Číny, Iránu a Severnej Kórey, rýchlo vybudovali svoje arzenály. Odvoláva sa na tvrdenie vojenského analytika Dana Gourea, že „armáda má iba tri bojové brigády vybavené a vycvičené na veľké konflikty. Vzhľadom na nedostatok náhradných dielov a nedostatočnú údržbu je len asi polovica námorných síl k dispozícii na bojové nasadenie. Okrem toho letectvu chýba približne 1 000 pilotov, aj keď jeho veľkosť sa za posledné desaťročie výrazne zmenšila.“
America’s Military Doesn’t Have Enough Money to Do Its Job


ŠT 23. 11. 2017

Britská rozhlasová a televízna spoločnosť BBC vo svojej technologickej rubrike uverejnila obsiahly článok o tom, prečo Rusko posiela robotické ponorky do Arktídy. Primárny záujem v tejto časti planéty vyvolávajú podmorské ložiska ropy a plynu, ktoré sú pre Rusko kľúčovými zdrojmi energie i príjmov. V apríli tohto roku novinári BBC boli prvými zahraničnými novinármi, ktorí mali možnosť filmovať ruskú vojenskú brigádu umiestnenú v Arktíde blízko fínskej hranice. Zvýšená vojenská prítomnosť v regióne je znakom rastúcich arktických ambícií Ruska v čase, keď ustupujúci ľad robí energetické zdroje prístupnejšie ako kedykoľvek predtým.
Why Russia is sending robotic submarines to the Arctic


ŠT 23. 11. 2017

Britský denník Financial Times v súvislosti s neúspechom rozhovorov o vytvorení koaličnej vlády v Nemecku sa ironicky pýta, „kedy naposledy došlo k kolapsu národa pod neznesiteľnou váhou jeho prosperity?“ Berlínske obchody sú preplnené, mzdy sú vysoké, nezamestnanosť je nízka a vláda nemá problém s rozpočtom. Svet čaká a Nemecko prešľapuje z nohy na nohu!
Stop the world. Germany is stepping off
 

PIA 24. 11. 2017

Ruská agentúra TASS oznámila, že účastníci summitu Východného partnerstva v Bruseli prijali záverečné vyhlásenie, ktoré neobsahuje návrhy členstva v EÚ pre krajiny tohto spoločenstva. Výsledok sklamal hlavne Ukrajinu, ktorá si želala, aby bola menovite uvedená medzi ašpirantami na členstvo v Európskej únii.
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4756829
 

PIA 24.11. 2017

Americká agentúra Bloomberg napísala, že „Putin sám seba korunuje za kráľa OPEC“ – Organizácie krajín exportujúcich ropu. Uvedená charakteristika súvisí s tým, že Rusko prevzalo po Saudskej Arábii kľúčové postavenie pri určovaní obmedzení pre ťažbu ropy, od ktorej závisia jej svetové ceny. Sila Putinovej pozície sa prejaví v stredu 30. novembra, keď 14 členov OSN, vrátane Iránu, Iraku, Nigérie a Venezuely, bude hostiť nominálne nezávislých výrobcov – ako sú napr.Rusko a Mexiko – vo Viedni, aby diskutovali o tom, či rozšíriť od marca distribúciu prebytkov ropy alebo ponechať ťažbu na súčasnej úrovni...
Putin Crowns Himself OPEC King


PIA 24. 11. 2017

Denník The Wall Street Journal so znepokojením uviedol, že po prvýkrát od svojho založenia v roku 2002 Medzinárodný trestný súd v Haagu sa zameral na USA. Dňa 3. novembra 2017 začal prokurátor Fatou Bensouda vyšetrovanie údajných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných v Afganistane od polovice roku 2003. Vyvoláva to znepokojenie, že sa bude usilovať o presadzovanie právomoci voči americkým občanom.
The Hague Aims for U.S. Soldiers


SO 25. 11. 2017

Ruský denník Izvestija informoval o tom, že zástupcovia opozície v Národnej rade Slovenskej republiky podporujú uznanie legitímity znovuzjednotenia Kryme s Ruskom a majú v úmysle vzniesť túto otázku na hlasovanie parlamentu, povedal hovorca strany Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík. Nezaradený poslanec Peter Marček sa domnieva, že znovuzjednotenie Krymu s Ruskom sa uskutočnilo v súlade s medzinárodným právom a odrážalo vôľu väčšiny obyvateľov polostrova. Hlasovanie o krymskej otázke, povedal, sa môže konať v parlamente v januári alebo februári 2018.
https://iz.ru/…/deputaty-slovakii-zadumalis-o-priznanii-kry…


SO 25. 11. 2017

Podľa britského denníka Financial Times európske banky znížili svoju angažovanosť vo Veľkej Británii, ktorá hlasovala za odchod z EÚ, pričom len za 12 mesiacov zo svojich účtov vybrali 350 miliárd EUR. Doterajšie 17-percentné zníženie majetku v Spojenom kráľovstve ukazuje, že banky v celom bloku sa chránia pred hrozbou možných strát, ak Spojené kráľovstvo po 16 mesiacoch ukončí vzťah s EÚ, čo spôsobí neistotu v súvislosti s finančnými zmluvami.
Europe’s banks shed UK-related assets


SO 25. 11. 2017

Nový ruský raketový obranný systém A-235, ktorý bol testovaný na území Kazachstanu, nebude sa vo svojich operačných cieľoch líšiť od svojho predchodcu, A-135, uviedol ruský internetový portál Ekonomika segodnia. Rusko použije komponenty protiraketového komplexu A-235 na strategickú obranu Moskvy a systémy budú nasadené na krytie proti raketovému útoku na celom ruskom území,
https://rueconomics.ru/290761-a-235-i-s-500-dva-kozyrya-rf-…
 

SO 25. 11. 2017

Podľa ruského denníka Vedomosti popredný ruský ekonóm a poradca prezidenta Vladimira Putina, bývalý minister financií Alexej Kudrin povedal, že pozičný politik Alexej Navaľnyj by sa mal zúčastniť prezidentských volieb v súlade so všetkými postupmi. „Pri správnom dodržiavaní všetkých postupov Alexej Navaľnyj by sa mal zúčastniť volieb, pretože je vplyvným členom spoločnosti, politikom.
https://www.vedomosti.ru/…/…/11/25/743074-kudrin-viskazalsya
 

SO 25. 11. 2017

Ruský denník Komersant informoval o tom, že sudánsky prezident Omár Bašír počas svojej návštevy v Moskve diskutoval s prezidentom Vladimírom Putinom a ministrom obrany Sergejom Šojgu o možnosti vytvorenia ruskej vojenskej základne v Červenom mori. Diskutovali tiež o možnosti Sudánu získať stíhačky Su-30 a Su-35. Sudánsky prezident prejavil záujem aj o protiletecké raketové systémy S-300.
https://www.kommersant.ru/doc/3479591?from=hotnews

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984