Svet od nedele po sobotu

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 4590

NE 22. 10. 2017

Ruský sociologický výskumný ústav Leveda-Centrum uverejnil výsledky prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa odzrkadľujú očakávania Rusov od vlády v oblasti zahraničnej politiky. Keď si rozkliknete infografiku, zistíte, že 49 % opýtaných sa vyslovilo za ukončenie vojenskej operácie v Sýrii, 30 % podporilo jej pokračovanie a 21 % sa k otázke nevyjadrilo. Zaujímavý je údaj, že 28 % respondentov pripúšťa, že vojenská intervencia Ruska v Sýrii by sa mohla zmeniť na „nový Afganistan“.
https://www.vedomosti.ru/…/articles/2017/10/20/738680-putin…


NE 22. 10. 2017

Ruský denník Kommersant informoval, že v Astracháni sa konalo povolené zhromaždenie za účasti vodcu opozície Alexeja Navaľného; ktorého prepustili po 20 dňoch z väzby za organizovanie neschválených verejných podujatí. Na zhromaždení, ktoré sa konalo v daždi, podľa odhadov prítomných sa zhromaždilo zhruba 300 ľudí. Podľa Iľju Diakonova, koordinátora astrachánskeho štábu Alexeja Navaľného, na mítingu bolo asi 3 tisíc osôb. Stretnutie prebehlo hladko, bez excesov a zásahov polície.
https://www.kommersant.ru/doc/3447267?from=hotnews


NE 22. 10. 2017

Sídelné mesto Islamského štátu Rakka bolo zničené bombardovaním ako Drážďany v roku 1945. Takéto hodnotenie po porážke islamských teroristov poskytlo ministerstvo obrany Ruska po bombardovaní letectvom USA a ich spojencami. Podobne vyzeralo Allepo po obliehaní armádou prezidenta Assada a šiítskymi milíciami.
https://vz.ru/politics/2017/10/22/131914.html


NE 22. 10. 2017

Denník Financial Times zaregistroval, že japonský premiér Shinzo Abe získal veľké volebné víťazstvo, podľa ktorého sa priblížil k dvojtretinovej väčšine potrebnej na revíziu japonskej ústavy. Chce pokračovať vo svojom ekonomickom programe nazývanom Abenomics. Program zahrnuje voľnú menovú politiku, realizáciu projektov verejných prác a štrukturálne reformy i viac pozornosti vzdelaniu.
https://www.ft.com/con…/2a775a4e-b6d4-11e7-8c12-5661783e5589

 

NE 22. 10. 2017

Denník The Wall Street Journal informoval, že európske úrady pre hospodársku súťaž obsadili centrálu spoločnosti BMW AG pre to, že niekoľko nemeckých výrobcov automobilov porušilo pravidlá kartelovej dohody. EÚ vyhlásila, že od pondelka až do piatku uskutočnila neohlásenú kontrolu nemeckého výrobcu automobilov. Spoločnosť BMW potvrdila, že protimonopolní úradníci EÚ prehliadli jej priestory v Mníchove a hovorili s jej vedúcimi predstaviteľmi o obvineniach z kartelovej dohody proti piatim výrobcom automobilov.
https://www.wsj.com/…/eu-antitrust-authorities-raid-bmws-he…


NE 22. 10. 2017

Vplyvný britský denník Financial Times k výsledku českých parlamentných volieb napísal: „Strana, ktorú založil miliardársky magnát Andrej Babiš, v sobotu zaznamenala v parlamentných voľbách Českej republiky výrazné víťazstvo, keď sa táto stredoeurópska krajina stala najnovším štátom Európskej únie, ktorý sa stal svedkom prudkého nárastu podpory populistických skupín.“
https://www.ft.com/con…/93c5802a-b661-11e7-8c12-5661783e5589


PO 23. 10. 2017

Britský denník Financial Times uvádza správu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že vyčerpaná premiérka Theresa Mayová sa obáva, že domáci nepriatelia ju zvrhnú, pretože stratila priestor na manévrovanie pri rokovaniach o Brexite. Jean-Claude Junckerovi povedala, že zúfalo potrebuje pomoc z európskej strany na rokovaniach o Brexite.
https://www.ft.com/con…/e1d1dcd0-b7c1-11e7-8c12-5661783e5589


UT 24. 10. 2017

Ruský denník Nezavisimaja gazeta v súvislosti s Putinovým vystúpením na Valdajskom klube uvádza, že ruská vláda sa v zásade obáva dvoch revolúcií.
Prvá je technologická. Putin čoraz viac hovorí o nástupe digitálnej éry a žiada, aby sa tomu Rusi prispôsobili. Vychádzajúc z úvahy, že bezpečnostné štruktúry zohrávajú dominantnú úlohu v systéme moci, môže byť adaptácia v mnohých ohľadoch znížená na zabezpečenie informačnej bezpečnosti na úkor vývoja technológií.
Druhá revolúcia je tradične oranžová. Jej duch prechádza koridormi Kremľa od prvého ukrajinského Majdanu. Za potenciálneho revolucionára je považovaný každý, kto je aktívne nespokojný s mocou, každý, kto nielen kritizuje doma v kuchyni alebo na Facebooku, ale kto je pripravený ísť von so všeobecnými alebo veľmi špecifickými požiadavkami na ulicu. Úrady netvrdia, že nespokojnosť občanov je neodôvodnená, zároveň sa však domnievajú, že protestné aktivity sú podnecované „nepriateľmi Ruska“ a používajú sa na rozloženie situácie v krajine.
http://www.ng.ru/editorial/2017-10-24/2_7101_red.html


ST 25. 10. 2017

Ruský internetový portál Mirtesen informoval o tom, že ministerstvo zahraničných vecí USA žiadalo, aby Srbsko preskúmalo spoluprácu s Ruskou federáciou a zameralo sa výhradne na zblíženie s Európskou úniou. Námestník ministra zahraničných vecí Spojených štátov Hoyt Brian Yee vyzval Belehrad, aby prestal „balansovať“ medzi Západom a Ruskom. Vyslovil sa tiež proti poskytnutiu diplomatických výsad a imunitných práv pre rusko-srbské humanitárne centrum v meste Niš. Srbský minister obrany A.Vulin dôrazne odsúdil vyhlásenie amerického diplomata. Podľa neho „je to vážny nediplomatický akt a verejný nátlak na Srbsko“.
Сербия ответила на требование США отвернуться от России


ST 25. 10. 2017

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pred návštevou v Moskve vyhlásil, že „nemôžeme si dovoliť, aby sme medzi sebou nehovorili“. Jeho stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom dokazuje, že Nemecko chápe význam vzťahov s Ruskom.
https://www.kommersant.ru/doc/3447878


ST 25. 10. 2017

Britský denník Financial Times upozornil, že prvé zasadnutie Bundestagu sa začalo slovným incidentom, keď väčšina nemeckého parlamentu neakceptovala nomináciu kandidáta Alternatívy pre Nemecko (AfD Albrechta Glasera. Poslanec AfD Bernd Baumann porovnal akcie ostatných strán s aktivitou nacistického lídra Hermanna Göringa, ktorý zabránil vystúpiť komunistickej poslankyni Kláre Zetkinovej pri otvorení parlamentu v roku 1933. Poslanec Marco Buschmann z FDP povedal, že pán Baumann „prekonal zlý vkus“.
https://www.ft.com/con…/00a79174-b8b0-11e7-8c12-5661783e5589


ŠT 26. 10. 2017

Publicista Peter Tóth – ktorý sa zúčastnil vo Washingtone na medzinárodnej konferencii „Vzostup a úpadok mocností: Rozlíšenie signálu od šumu“ – prezentuje na svojom internetovom portáli aktuálny pohľad na súčasný svet, ako ho vnímajú kompetentní experti globálnej geopolitiky. V titulku zdôrazňuje, že „Európa už dávno nie je centrom svetového diania. Svetu dominujú východná Ázia a Severná Amerika.“
http://www.datel.sk/…/europa-uz-davno-nie-je-centrom-svetov…


ŠT 26. 10. 2017

Internetový portál Carnegie Europe uverejnil článok Dr. Johna R. Deniho, ktorý pôsobí ako profesor na Inštitúte strategických štúdií U.S. Army War College. V článku uvádza, že počas väčšiny posledného štvrťstoročia sa NATO zameriavalo nie na kolektívnu obranu, ale na riešenie kríz a bezpečnostnú spoluprácu mimo územia členských štátov, najprv na západnom Balkáne, potom v Afganistane a v menšej miere aj v Iraku. Ale anexia Krymu a ruská intervencia na východe Ukrajiny ukázali, že aliancii chýba dlhodobá stratégia voči Rusku a adekvátne prostriedky kolektívnej obrany. Podľa profesora NATO však potrebuje realistický prístup k Rusku.
NATO’s Shaky Return to Collective Defense


ŠT 26. 10. 2017

Obdobou americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) je vo Veľkej Británii GCHQ - Vládne komunikačné centrum, ktorého hlavnou úlohou je chrániť krajinu pred kybernetickými útokmi, zvládnuť závažné incidenty a zlepšovať základnú bezpečnosť internetu. Verejne je známa nielen odpočúvaním politikov niektorých krajín, ale aj perfektnou jazykovou školou, aby mohla monitorovať a dešifrovať komunikáciu v akomkoľvek jazyku sveta.
https://www.gchq.gov.uk/gchq-cheltenham#&gid=1&pid=6


ŠT 26. 10. 2017

Ruský historik Ivan Kurilla sa v denníku Vedomosti zaoberá tým, prečo sa dnes histórii októbrovej revolúcie venujú len historici. Medzi dôvodmi tohto stavu na prvom mieste uvádza, že pre súčasný ruský štát je každá revolúcia zrejmé zlo. Obavy z tzv. farebných revolúcií a „arabskej jari“ ovplyvnili rétoriku štátnej moci. Druhou príčinou je fakt, že súčasná generácia je traumatizovaná nie kolapsom Sovietskeho zväzu, ale Stalinovými represáliami a témou Veľkej vlasteneckej vojny. Za tretiu príčinu historik považuje to, že na revolúciu existujú dva protikladné názory. Pre komunistov bol október 1917 úsvitom spravodlivého mieru a pre Ruskú pravoslávnu cirkev bezbožnou revoltou.
https://www.vedomosti.ru/…/2…/10/25/739251-yubilei-oktyabrya


ŠT 26. 10. 2017

Saudská Arábia sa nachádza na pokraji radikálnych zmien. Chce nahradiť ultrakonzervatívnu verziu islamu – wahhabismus – „umierneným islamom“. Oznámil to na fóre pre zahraničných investorov korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman Al Saud.
Алексей Малашенко: Наступают великие перемены, которые скажутся на всем мусульманском мире


PIA 27. 10. 2017

Internetový portál denníka Financial Times uverejnil článok bývalého riaditeľa britského Ústredia vládnych komunikácií (GCHQ) Roberta Hannigana, ktorý upozornil na bezprostrednú hrozbu zo strany Severnej Kórey v kybernetickom priestore. Na rozdiel  od Ruska nemá Severná Kórea žiaden podiel v medzinárodnom finančnom systéme, čo poskytuje Pchjongjangu príležitosť bez rizika zasahovať do internetu, prenikať do „temného sveta“ počítačovej kriminality a využívať počítačové nástroje tak, ako to robil Irán pri útokoch na americké banky alebo počítačové siete Saudskej Arábie. Pred mnohými rokmi severokórejský režim investoval do rozvoja potrebných zručností v oblasti elitnej matematiky a informatiky a jeho rozsiahla vojenská spolupráca s Iránom zahŕňala aj nástroje kybernetického boja:
https://www.ft.com/content/4d932cda-b8d0-11e7-bff8-f9946607a6ba
 

SO 28. 10. 2017

Internetový portál amerického časopisu Foreign Affairs prezentuje názory  bývalého amerického veľvyslanca v NATO Iva H. Daaldera, ktorý sa zaoberá  vývojom Ruska a jeho vzťahmi so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou.  Podľa jeho názoru cieľom Ruska je oslabiť väzby medzi Európou a USA, medzi členmi Európskej únie, oslabiť solidaritu NATO a posilniť postavenie Ruska v jeho bezprostrednom susedstve a v zahraničí. Prezident Vladimír Putin chce vrátiť Rusko do centra globálnej politiky, aby spochybnil prvenstvo USA, ktoré požívajú od konca studenej vojny. Aliancia reagovala na výzvu Ruska posilnením svojej prítomnosti vo východnej Európe a v pobaltských štátoch a vyslala jasný signál  Kremľu, že nebude tolerovať ďalšiu ruskú agresiu alebo expanzionizmus.
https://www.foreignaffairs.com/articles/russia-fsu/2017-10-16/responding-russias-resurgence?cid=int-fls&pgtype=hpg

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984