Symbolika hviezdy; zmieri našu spoločnosť?

Počet zobrazení: 2764

Symbolom Vianoc je hviezda a tak v státisícoch našich rodín po celučičkom Slovensku bude na vrchole stromčeka žiariť zlatá, strieborná, žltá či červená hviezda. Myslím, že každý pozná hviezdu Betlehema, ktorá silno žiarila na nebi a viedla Troch kráľov na miesto narodenia Ježiša.

Hviezda ukazuje cestu v ťažkých či neistých úsekoch života každému z nás bez rozdielu. Navádza nás, kedy a kadiaľ treba ísť za svojím snom, až dosiahneme vytúžený cieľ. Platí to rovnako pre veriacich rôznych náboženstiev, ako i pre neveriacich či ateistov, lebo každý má tú svoju hviezdu. V mnohých častiach zemegule sa Vianoce začnú oslavovať až vtedy, keď sa na nebi objaví prvá hviezda. V Poľsku sa to začína sviatkom hviezdy, na Aljaške nosia deti hviezdu od domu k domu spievajúc koledy a v Maďarsku do jablka vyrezaná hviezda znamená šťastie.

Táto symbolika by mohla viesť aj našu spoločnosť k celospoločenskému zmiereniu. Či to tak však bude, je viac ako otázne. Nemáme tu len tri nezmieriteľné tábory, konzervatívnu pravicu, liberálov a ľavičiarov, ale, čo je oveľa horšie, i rôzne záujmové skupiny, ktorým ide oveľa viac o moc a peniaze ako o hodnoty. Máme tu ľahkovážnych šialencov, morálnych zvrhlíkov či náboženských fanatikov, ktorí uznávajú len sami seba, len tú svoju pravdu, vydávajúc sa za mesiášov a spasiteľov národa. Pritom na našom krásnom Slovensku žijú aj iní ľudia, ktorí majú rovnaké právo na názor, svoj spôsob  života i na obyčajné ľudské šťastie. Tak prečo sa rozdeľovať a neposilňovať našu vzájomnosť a spolupatričnosť.
 

Hviezda je však aj symbolom komunistov a socialistov

Ak hovoríme o tradíciách, treba ľuďom azda pripomenúť, že tak ako veriacich viedla betlehemská hviezda, iné milióny pokrokových ľudí viedie hviezda červená.

Červená päťramenná hviezda je hádam najznámejším symbolov komunistov a socialistov. Má symbolizovať päť prstov ruky robotníka, päť kontinentov, alebo aj spojenie robotníkov, roľníkov, vojakov, mládeže a pracujúcej inteligencie.

Takáto hviezda sa po prvýkrát spája s komunistami v časoch občianskej vojny v Rusku a  neskôr  sa stala symbolom Červenej armády doplneným o skrížený kosák s kladivom. Tej Červenej armády, ktorá má najväčšiu zásluhu na porážke fašizmu a našom súčasnom mierovom živote.

Zlaté hviezdy boli aj najvyšším ocenením hrdinov Sovietskeho zväzu i Československej socialistickej republiky, najmä bojovníkov v druhej svetovej vojne, ktorým vďačíme za našu slobodu i za súčasné, pre mnohých z nás šťastné, pokojné a mierové Vianoce.
 

Čo na to novodobí inkvizítori?

Nerád to pripomínam, kladiem si však otázku, čo v tieto sviatočné dni budú robiť novodobí inkvizítori. Hviezda. ktorá je aj symbolom komunizmu,  socializmu a pokroku je pre nich, obrazne i doslova, červeným súknom. Nedávno nezmyselne novelizovaný zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému zakazuje používanie symbolov komunizmu, ktorým je aj hviezda. Budú zaslepení antikomunisti rovnako odsudzovať kresťanov aj komunistov? Samozrejme, že nie, oni nemajú rovnaký meter na seba, na kresťanov, ale najmä na komunistov. To čo však doslova nenávidia, je socializmus, ktorý ich jediný reálne politicky ohrozuje. Cielene útočia na všetkých s iným názorom, na všetko pokrokové a najradšej by udávali, súdili, zatvárali a možno, keby mohli, i „upaľovali bosorky“.
 

O mieri a pokoji takmer nepočuť

O mieri, zmierení a pokoji sa čoraz menej hovorí nielen vo  svete, ale, žiaľ, i u nás. Staršia, do istej miery tolerantná generácia, ktorá poznala dôsledky nenávisti – vojnu, pomaly odchádza. Mladí sa pomenej zaujímajú o históriu, hodnoty a morálku. Mnohých ovládol mamon peňazí a pod jeho vplyvom žijú neraz konzumným spôsobom života, stávajú sa sebeckí, egoistickí, necitliví až nenávistní. V tomto im nejdú príkladom politici, ani viacerí umelci či biznismeni a keď rodičia majú na nich stále menej času, nemožno čakať lepší výsledok. Zdá sa preto, že našu spoločnosť čaká ešte dlhá cesta kultivácie a zmierenia. Mohli by sme v týchto predvianočných dňoch na ňu aspoň nastúpiť.
 

Nech prevládne v novom roku viera a nádej

Vianoce sú spájané s vierou a nádejou. My by sme ju mali pretaviť v lepší život ľudí na Slovensku už v novom roku 2021. Ak by sa tak stalo, bolo by to naším najkrajším splneným predsavzatím.

Nestačí preto len dúfať, ale niečo i robiť pre utíšenie  mysle a upokojenie situácie v spoločnosti. Držme si v tom vzájomne palce.               

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984