Reklama
Reklama

Systém Fairtrade vstupuje na Slovensko

Počet zobrazení: 2184

fairtrade_2.jpg

Slovensko je ďalšou krajinou, v ktorej bude mať svoje zastúpenie systém Fairtrade - certifikácia výrobkov z rozvojových krajín, ktorá pestovateľom umožňuje uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Organizácia Fairtrade Česko a Slovensko sa zameria na servis slovenským obchodníkom, na podporu predaja a marketing známky FAIRTRADE.

Niekoľko rokov rokovaní so slovenskými mimovládnymi organizáciami a obchodnými partnermi tento rok vyústilo do rozšírenia pôsobnosti Fairtrade Česká republika na Slovensko. Na Slovensku sa neustále zvyšuje záujem obchodníkov o zapojenie do predaja alebo spracovania výrobkov, ktoré sú obchodované v súlade s etickými štandardami Fairtrade. S tým je zároveň dôležité podporiť povedomie slovenských spotrebiteľov o Fairtrade. Fairtrade Česká republika sa tak mení na Fairtrade Česko a Slovensko.

pablo_municio.jpgFairtrade je spôsob obchodu, vďaka ktorému pestovatelia a remeselníci dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. V rámci Fairtrade sa obchoduje väčšinou s produktami z rozvojových krajín (napríklad čaj, káva, čokoláda alebo ovocie), kde sa nedodržuje pracovné právo a ľudia, často aj deti, tam pracujú na plantážach či v továrňach v neľudských podmienkach.

„Priniesť zmenu v uvažovaní a rozhodovaní slovenského zákazníka a v jeho vzťahu k spravodlivému obchodu, nemôžeme sami. Preto je dôležitá naša spolupráca a vzdelávanie verejnosti o význame Fairtrade,“ hovorí Allan Bussard, riaditeľ nadácie Integra, ktorá podporuje znevýhodnených ľudí v rozvojových krajinách prostredníctvom vzdelávania a ekonomického rozvoja.

„Mnoho ľudí na Slovensku známku Fairtrade nepozná. A mnohí si ju stále mýlia s charitou. Som presvedčený, že spoločným úsilím sa nám podarí ako u zákazníkov, tak aj u obchodníkov ukázať Fairtrade ako životaschopnú a férovú alternatívu vo svete globálneho obchodu,“ hovorí Juraj Hipš, riaditeľ organizácie Živica, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v oblasti udržateľnej spotreby.

Organizácia Fairtrade Česká republika, teraz Fairtrade Česko a Slovensko, je súčasťou medzinárodnej platformy Fairtrade International od roku 2009, avšak podporou „spravodlivého obchodu“ sa venuje už od roku 2004. V minulom roku sa jej členmi stali organizácie Živica a Integra, ktoré sa dlhodobo venujú podpore Fairtrade na Slovensku.

„Už dlho cítime, že naši  slovenskí obchodní partneri potrebujú väčšiu podporu z našej strany. Rozšírením pôsobnosti na Slovensko s nimi budeme môcť lepšie a intenzívnejšie spolupracovať. V ďalšej fáze budeme tiež pracovať na tom, aby slovenskí spotrebitelia dostávali o Fairtrade viac informácií,“ povedal Tomáš Bilý, predseda Fairtrade Česko a Slovensko.

Známka FAIRTRADE® je dnes najznámejšou a najrozšírenejšou etickou známkou na svete. Ročný obrat produktov označených zelenomodrým logom presahuje 4,8 miliárd eur a predávajú sa v 125 krajinách sveta. Fairtrade International je medzinárodná sieť organizácií zastupujúca systém Fairtrade. Slovensko je po Českej republike druhou krajinou v strednej a východnej Európe, v ktorej má systém Fairtrade zastúpenie

Fair trade je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje dôstojný život.

Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplácanie tzv. sociálneho príplatku, ktorý je investovaný do projektu miestneho rozvoja.

Fairtradový výrobok je možné rozpoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale. Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International (FI) v ČR a v SR. Zaoberá sa marketingovou podporou certifikačnou značkou Fairtrade, podporu predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produktami - www.fairtrade-cesko-slovensko.sk
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama