Systém je chorý, injekcie neúčinné

Počet zobrazení: 4908

Finančné trhy prežili šokujúci február. Investori a špekulanti si najskôr mysleli, že koronavírus bude len regionálnou záležitosťou a veselo pumpovali dnes už viac virtuálne než reálne peniaze. Potom predviedli „trhovú logiku“: v panike sa trhy prepadli rýchlejšie, ako keď padli Lehman Brothers. A FED – a ďalšie centrálne banky – sa poponáhľa s injekciou, ktorá však už celé roky nepomáha. Pretože tento kapitalistický model už jednoducho nefunguje.

V posledných dňoch na vlastnej koži zažívame, čo spôsobuje koronavírus. V Bratislavskom kraji zatvorili od pondelka všetky verejné stredné školy, lekárska fakulta poslala svojich študentov domov už minulý týždeň. Zrušené sú verejné podujatia, Konferencia biskupov Slovenska dokonca nabáda svoje ovečky, aby nejaký čas komunikovali s Bohom bez omší. Zaujímavé bolo váhanie súkromnej automobilovej akadémie, ktorú vlastní (aj) Volkswagen – panika by mohla zvýšiť riziko tlaku na zatvorenie či obmedzenie fungovania našej najväčšej automobilky. Veď mnoho veľkých čínskych fabrík prestalo vyrábať zo dňa na deň. A miestnu ekonomiku dostal koronavírus takto na kolená. Predstavte si, čo by sa stalo so slovenským hospodárstvom, ak by tisíce zamestnancov museli zostať doma a firmy by prestali vyrábať.

koronadon_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Lenže aj bez toho sa pre koronavírus predaj áut v Číne prepadol vo februári o 70 percent a to je pre bratislavský Volkswagen nepríjemná správa, lebo najviac svojich áut vyváža práve tam. A môže byť ešte horšie, lebo mnohí americkí a európski producenti sú závislí na súčiastkach, ktoré pre nich vyrábajú čínski dodávatelia. Vlastne je podivuhodné, že ešte v polovici februára si európski a americkí finančníci mysleli, že naše trhy čínske problémy nemusia trápiť. Pritom Čína stále zostáva manufaktúrou sveta a aj v modernej európskej a americkej technike nájdete množstvo čínskych komponentov. Ako si mohli myslieť, že stačí postaviť jednu nemocnicu za pár dní a koronavírus prestane ohrozovať milióny čínskych pracujúcich? V oblastiach s pre nás nepredstaviteľnou koncentráciou ľudí...
 

Druhý pilier stratil takmer 300 miliónov
 

To, čo sa dialo pred dvoma, troma týždňami je učebnicovou ukážkou toho, ako v skutočnosti fungujú akciové trhy. Banky a (nielen dôchodkové) správcovské spoločnosti nás presviedčajú, že vedia správne riadiť naše „investície“, o ktoré sa starajú kvalifikovaní a skúsení makléri. Vraj vedia vyhodnotiť, čo sa na trhoch deje, správne predvídať vývoj a vhodne reagovať na „prirodzené zmeny“. A preto sa o svoje peniaze v podielových listoch či II. dôchodkovom pilieri nemusíme báť.

Zrazu sme svedkami paniky, hoci ekonomická teória pojem ponukový šok už dávno pozná. A keďže svetové hospodárstvo sa už minimálne rok potáca na okraji recesie, bolo zrejmé, že neschopnosť čínskych dodávateľov vyrobiť či dopraviť „polotovary“ americkým a európskym výrobcom spomalí, či v extrémnych prípadoch zastaví výrobu aj u nich. „Predvídaví“ investori a špekulanti však takýto scenár nepripúšťali až do chvíle... Nuž, do chvíle, keď jednoducho nastal. A v zmysle „trhovej logiky“ sa dali na panický útek z aktuálnych pozícií, začali masovo predávať akcie firiem, o ktorých sú zrazu presvedčení, že padnú na kolená. Mimochodom, tí istí ľudia nás neustále presviedčajú, že v prípade výkyvov na finančných trhoch nemáme podliehať panike a svojich investícií sa hneď zbavovať (napr. presúvať svoje peniaze v II. pilieri do garantovaných dlhopisových fondov).

Výsledkom trhovej „predvídateľnosti“ bol prepad akciových indexov o vyše 10 percent za necelé dva týždne, ba na konci februára padali tri krát akcie o vyše tri percentá denne. Investori tak za pár dní prišli len v USA o vyše 6 triliónov dolárov!!! Slovenskí pracujúci v II. pilieri stratili takmer 300 miliónov eur!!!
 

Recept bánk: zadlžujte sa, ľudia
 

Vrcholom absurdnej situácie však bola reakcia americkej centrálnej banky. FED okamžite na mimoriadnom zasadaní znížil úrokové sadzby o nečakaného pol percenta (50 bázických bodov), hoci musí byť každému trochu príčetnému ekonómovi jasné, že táto finančná injekcia nemôže liečiť ponukový šok. Predseda predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov upozorňuje, že „tento typ spomalenia ekonomiky sa nedá ľahko liečiť monetárnymi a fiškálnymi stimulmi“. A hlavný analytik spoločnosti CFD World Martin Krištoff iba lakonicky skonštatoval: „Tento krok finančným trhom nestačil, preto indexy pokračovali v poklese. Trhy sa obávajú hlbšieho a trvalejšieho spomalenia.“

Problém tohto opatrenia je v tom, že takto sa stimuluje spotreba: nižšie úroky centrálnych bánk zlacňujú peniaze v retailových bankách, takže sa ľuďom a firmám oplatí si viac požičať a míňať. Lenže terajší prepad akcií nespôsobila obava, že firmám sa nebude dariť, lebo ľudia nenakupujú, ale obava, že firmy nedokážu vyrábať, resp. svoje výrobky klientom dodať. „Znižovanie úrokových sadzieb či daní k zvýšenej produkcii skrátka nepovedie,“ vysvetľuje M. Kotov. Ani k zvýšenej spotrebe, keď ľudia jednoducho musia zostať doma. „Preto je to nesprávny liek. Ako keď zlomeninu liečite bylinkovým čajom na upokojenie,“ dopĺňa komentátor Hospodárskych novín Mário Blaščák.  

Takéto injekcie nemôžu byť účinné, keď je chorý celý systém finančných trhov. Od svojho kapitalistického základu. Do ekonomiky už dlho prúdia peniaze, ktoré nevyjadrujú žiadnu reálnu hodnotu. Iba umelo nafukujú zisky maklérov a špekulantov, aby bežní ľudia mali ešte menej. Ekonomike nepomôže dopovanie finančných trhov, ale spravodlivejšie rozdeľovanie vytvorených hodnôt v prospech pracujúcich ľudí. Dotácie centrálnych bánk sa k nim totiž nedostanú, alebo len zvyšujú ich zadlženie. Lenže úvod tohto mesiaca ukázal, že správcovia finančných trhov skutočné riešenia priniesť nechcú alebo nevedia. Iba konzervujú chorý a nespravodlivý systém.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984