TTIP – najväčšia hrozba pre sociálnu Európu

Príspevok Ľuboša Blahu na konferencii v Ríme
Počet zobrazení: 7283


lubos_blaha_80.jpg

V dňoch 29. - 30. septembra 2014 sa v Ríme konala medzinárodná konferencia o sociálnej a ekonomickej situácii v Európskej únii. Zúčastnili sa na nej zástupcovia všetkých národných parlamentov EÚ, aby v súlade s tzv. fiškálnym kompaktom diskutovali o podpore ekonomického rastu, znižovania nerovností, ako aj o aktuálnych európskych ekonomických nástrojoch, vrátane bankovej únie, európskeho semestra či daňovej koordinácie.

Národnú radu Slovenskej republiky reprezentovali predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) a predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD).  Ľuboš Blaha na konferencii predniesol príspevok, v ktorom kritizoval transatlantickú dohodu medzi EÚ a USA. Jeho príspevok prinášame v slovenskom preklade.

Potrebujeme návrat štátu do ekonomiky

Žijeme v časoch sociálnej krízy. V Európe rastie chudoba, rastie nezamestnanosť, rastú nerovnosti, jedine ekonomický rast „nerastie“. Toto všetko je dôsledok politiky neoliberalizmu, ktorý je postavený na princípoch privatizácie, liberalizácie a deregulácie. Podľa môjho názoru by sme tieto neoliberálne princípy mali nahradiť návratom k štátnym zásahom do ekonomiky, väčšou ochranou nášho európskeho sociálneho modelu, väčším prerozdelením bohatstva a silnejším sociálnym štátom.

Dnes sa síce v EÚ odrazu veľa hovorí o sociálnej dimenzii, ale realita je stále o tom istom a liberalizácia trhov pokračuje. Dokonca sa dnes vyjednáva o veľmi nebezpečnej dohode, ktorej sa hovorí TTIP – mám na mysli Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA. Táto gigantická obchodná dohoda môže zlikvidovať náš európsky sociálny a environmentálny model. Raz a navždy! A najzarážajúcejšie je, že dohoda TTIP sa vyjednáva bez účasti občanov a ich zástupcov, bez transparentnosti a demokracie.

Americká kolonizácia Európy?

Obávam sa, že žijeme v časoch americkej kolonizácie a my, národné parlamenty, sa k tomu nemôžeme ani len vyjadriť. Môže to priniesť viac nerovnosti a chudoby do Európy. Môže to priniesť zničujúce „preteky ku dnu“ v oblasti sociálnych a environmentálnych štandardov či v oblasti bezpečnosti našich potravín. Osobne považujem predmetnú obchodnú dohodu s USA za najväčšie nebezpečenstvo pre európsky sociálny model.

Zabudnime na neoliberálnu dogmu, podľa ktorej voľný trh a globálna liberalizácia pomôže vyriešiť naše problémy. Nie, nepomôže! Naopak, iba ohrozí naše sociálne hodnoty a demokratické princípy. Potrebujem dostať globalizáciu pod kontrolu a nedovoliť, aby globalizácia dostala pod kontrolu nás. Volám po väčšej demokracii v ekonomike, po väčšej spoločenskej kontrole trhov – volám po návrate štátu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa datatip
#1
Anton Maslo
03. október 2014, 13:07

Napriek tomu, že naše médiá vo všeobecnosti  "odborne" čušia k tejto téme som rád, že v NR SR sedí poslanec/i/ ktorý nielen doma, ale aj v zahraničí jasne deklaruje iné ako tzv. oficiálne názory.

K téme to bezprostredne nepatrí ale nedá mi nezareagovať na včerajšiu Lampu na STV-2 venovanú kultúre. Verejnoprávne médiá by mali byť tie, ktoré nestranne a objektívne informujú o celom spektre diania. Konkrétne v uvedenej relácii moderátor i hostia (ako inak ) vyplakávali nad nedostatkom financií. Nad nimi vyplakáva aj riaditeľ molocha, honosne nazývaného RTVS. Netreba sa pozrieť na základe akého úspešného projektu vybral vtedajší minister Krajcer tohto odborníka za riaditeľa ?

Keď sa znovu vrátim k téme : TTIP – najväčšia hrozba pre sociálnu Európu. Považujem za nesmierne potrebné aby sa p. poslanec stretol s ministrom kultúry (naviac, že sú z jednej politickej strany) a prejednal s nim, ako si plnia povinnosti verejnoprávne médiá. Určite sa prihováram za verejnú diskusiu k tejto téme. Je potrebnejšia ako jednofarebné obsadenie v relácii Lampa. Tam stačí, aby nabehli titulky a divák už vie, čím Hríb skončí reláciu.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
04. október 2014, 11:42

K Transatlantickému obchodnému a investičnému partnerstvu medzi EÚ ako celkom združených krajín  a USA ako upadajúcou veľmocou

... no veď to je ten problém: ak by sa nepísal rok 2014 a ak by sme nevideli každý rok opakované zúfalé snahy američanov odvrátiť štátny bankrot a nárast obrovských protirečení v bohatstve 1% "občanov" svetovládnej mocnosti a 99% obyčajných a teda "podradných občanov" USA, potom ok, zmluva by mohla byť zaujímavá.

Lenže dnes je to znova "výhybka na vlakovej dráhe" a nie dobrá, skôr vedúca na slepú koľaj - hospodársky a morálne nám už Spojené štáty americké nemajú čo nového ponúknuť a to "staré" už poznáme - neláka to...

Slovensko, Čechy a iné stredoeurópske krajiny sú v obrovskom nebezpečenstve, že výhybka svetových dejín ich znova odkloní na koľaj ktorá nikam nevedie:

V roku 1989 sme nadšene naskákali do spomaľujúceho sa vlaku kapitalizmu, ktorý sa nebadane menil na globálny a dnes vidíme, že sa zvrháva na oligarchický režim s náklonnosťou k fašistickým praktikám (o čom inom je ten prúšvih na Ukrajine?) .

a dnes možno nás bez milosti odklonia z výhybky spolupráce na mohutne sa rozvíjajúcich ekonomikách B.R.I.C.S. a od možností na 3.októbra vytvorenom Eurázijskom spoločnom trhu (má skratku EA ako odpoveď na EU) a podriadia k tomu, aby sme "slobodne a demokraticky" odvádzali vytvárané  bohatstvo v prospech ekonomiky USA.

Isteže, jednotlivec pri obchode s USA môže zbohatnúť - takisto ako v našom prechode na kapitalizmus zbohatli jednotlivci ako ...nie nebudem menovať, to je trestné. Ale spoločnosť ako celok stratí...

 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984