Tak to pŕŕ! 

Počet zobrazení: 3572

V slovenských kinách premietali dokumentárny film Okupácia 1968. Päť režisérov z Ruska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Bulharska ponúklo päť rôznych pohľadov na operáciu Dunaj. Pár staručkých dôstojníkov v ňom spomína na svoje vojnové časy. Plnili rozkaz a „zachraňovali socializmus v Československu“. Už sa z toho nikdy nespamätal. Normalizácia bola len následkom.

Tí starí veteráni sa na vojnu nehrali, prišli v tankoch. Plnili rozkaz. Po rokoch na brehu Čierneho mora v Odese pripíjajú na svoje bojové bratstvá, deduško rozpráva svojmu vnúčikovi, ako to vtedy bolo, a delegácia dôstojníkov sa vyberie po stopách svojho vtedajšieho hrdinstva.

Veľa nás stála ich hra na vlastenectvo! Aj im sa Sovietsky zväz rozpadol, zdalo by sa, že sa tým kapitola uzavrela. Ale nie – nejaká frakcia Štátnej dumy z Moskvy chce vraj penziu pre svojich veteránov. Tých, čo v Československu zasadili smrteľný úder socializmu s ľudskou tvárou. Frakcia je slabá, nemá najmenšiu šancu uspieť. Dôležitá je lesť, s ktorou sa propagandisticky narába: Pozor, Rusi!  

„Kto ich sem pozval?“ opýtal sa v hlbokej noci na Hlbokej nahnevaný Gustáv Husák. Súdruhovia mlčali, iba dnes už celkom zabudnutý Miloš Hruškovič chodil kamsi telefonovať. Politbyro z Prahy uniesli, nikto nevedel, kde je Alexander Dubček, a prezident Svoboda išiel do Moskvy vyjednávať návrat. Už rehabilitovaný, ale politicky stále ponížený Gustáv Husák sa dostal do delegácie, z Moskvy sa už vrátil niekto úplne iný.  

Propagandisticky zaisťoval intervenciu vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy v Prahe tavarišč Jakovlev. V roku 1973 bol vyslaný do Kanady ako veľvyslanec ZSSR. V roku 1983 pozval do Kanady vtedajšieho tajomníka ÚV KSSZ Michaila Gorbačova. Od roku 1985 pracoval v Moskve ako vedúci oddelenia, neskôr tajomník ÚV KSSZ. V úvode do Čiernej knihy komunizmu už netavarišč Jakovlev píše: „…Veľa a pozorne som študoval diela Marxa, Engelsa, Lenina, Stalina, Maa a ďalších ,klasikov‘ marxizmu… Už dávno, pred štyridsiatimi rokmi som pochopil, že marxizmus-leninizmus nie je veda, ale publicistika…

Pretože som žil a pracoval v najvyšších dráhach režimu, dokonca v tej najvyššej, za Gorbačova v politbyre, veľmi dobre som si uvedomoval, že všetky tieto teórie a plány sú lož. Režim predovšetkým držal nomenklatúrny aparát, kádre, úradníci. Tí boli rôzni. Chytrí aj hlúpi. Ale všetci boli cynici. Všetci do jedného, vrátane mňa.“ 

Tento človek sa stal ideologickým tajomníkom a faktickým otcom Gorbačovovej prestavby a glasnosti. Jeho cieľom bolo – ako povedal novinárovi Milanovi Syručkovi – Stalina poraziť Leninom a Lenina Plechanovom – teda prejsť od „komunizmu“ k sociálnej demokracii. „Museli sme klamať, aby sme dosiahli svoj cieľ.“ A Pražskú jar kritizoval práve za to, že Dubček nevedel Moskve klamať. 

Návrh opozičného poslanca ruskej Dumy u nás opäť zle poslúžil. Nie náhodou – to neboli len tanky, čo nás prikľakli! To bola ruka, čo stisla hrdlo rovnako Alexandrovi Dubčekovi aj Gustávovi Husákovi.

(Text vyšiel na Pravda.sk 20. 6. 2019)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984