Taliban strhol masku aj EÚ

Počet zobrazení: 2688

Politici a politológovia sa nevedia zhodnúť, kto spôsobil afganské fiasko. Či americký prezident, ktorý tam vojsko poslal, alebo prezident, ktorý ho odtiaľ po dvadsiatich rokoch stiahol. Viacerí vinia súčasného nájomníka Bieleho domu, aby nemuseli priznať, že je to prehra Spojených štátov v úlohe svetového žandára. Predstavitelia EÚ so stisnutými zubami pripúšťajú skrat, ale nie kolaps transatlantického systému. V nádeji, že len čo Žandár ukáže na mape nového vyvrheľa, systém automaticky naskočí. Posivený svedok sa neubránil smiechu, keď pred kamerami neustriehli des v očiach. Pri predstave, že odteraz by mali konať ako združenie suverénnych štátov. Napríklad ako Rumunsko, ktoré sa v roku 1968 vzoprelo moskovskej centrále Varšavskej zmluvy a nedodalo vojakov do kruhovky na neposlušné Československo.

afganistan_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Afganistan jasne odkázal Európanom, aby neplakali nad ním, ale nad svojimi politikmi. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa napriek tomu starostí, čo tam nastane po odchode garantov mieru a stability. Medzi nami a bez diplomatickej servítky pred ústami – po odchode okupantov, ktorými sa pre domácich stali aj naši vojaci. Povedz mi, vedľa koho bojuješ, a ja ti poviem, kto si! Navyše, keď niektorí druhovia v zbrani sa neštítili ani najbezbrannejších a najnevinnejších terčov. Podľa dokumentov, ktoré unikli z austrálskeho ministerstva obrany, „došlo iba v rokoch 2009 až 2013 k desiatim kontroverzným situáciám, keď austrálske špeciálne sily začali strieľať a zabíjali civilistov vrátane maloletých detí“. (armadny.magazin.sk, 21. 3. 2020) Našich vojakov nevinnou krvou zafŕkali aj americké lietadlá, keď „v oblasti Kábulu omylom zasiahli obytný dom, pričom došlo k obetiam na životoch a zraneniam“. (cas.sk, 28. 9. 2017) EÚ nám dosiaľ nevysvetlila, v mene akých spoločných hodnôt mlčala aj vtedy, keď americký vojak „uprostred noci vtrhol do domov neďaleko svojej základne a zastrelil 16 civilistov“. (svet.sme.sk, 28. 9. 2012) Taká malá armáda ako slovenská, a už sa kdesi zapísala ako okupačná. Taká mala armáda, a už vyprodukovala kolaborantov, ktorých treba zachrániť. Vzhľadom na to, čoho sa dopúšťali početnejšie výpravy, zrejme nielen pred islamskými bojovníkmi...

V tieni týchto tragických udalostí priam cynicky vyznievajú slová Pavla Macka, bývalého zástupcu náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR. O tom, že „afganské misie pomohli sprofesionalizovať ozbrojené sily“. (dennikn.sk, 16. 8. 2021) Nezdá sa mu cena za zdokonaľovací kurz – v podobe troch zbytočne zmarených životov – privysoká?

Čo EÚ vlastne prekvapilo? Kde bola a prečo sa neozvala, keď Američania znevážili afganskú vládu i afganskú armádu pred afganským ľudom? Priamou dohodou „medzi Spojenými štátmi a Talibanom, ktorá mala ukončiť 18 rokov trvajúci konflikt v Afganistane“. (euractiv.sk, 4. 3. 2020) Prezidentovi Ašrafovi Ghanímu a armádnemu veleniu sa ušli iba omrvinky spod rokovacieho stola. Ešteže „Washington odstrihol Taliban od miliárd dolárov“! (spravy.pravda.sk, 16. 8. 2021)

Ivan Korčok v súvislosti s vojenským triumfom Talibanu tŕpne aj o mier a stabilitu v okolitých štátoch, ale už menej o mier a stabilitu vo východnej Európe. Neprekážajú mu presuny zahraničných spojeneckých ozbrojených síl po našich cestách, hoci len od 26. júla do 22. augusta sa ich uskutoční päťdesiat. (mosr.sk) Spozornie len v okamihoch, keď rozpínavé Rusko premiestni niekoľko tankov. Na vlastnom území.

Aj to dokazuje, že transatlantický systém funguje, a to ostatné sú naozaj iba mediálne skraty. Tak aké pristavenie a zamyslenie, do čoho nás Veľký brat pred dvadsiatimi rokmi zatiahol! Tak aké mindráky majú mať európski lídri z kedysi trucovitého Rumunska...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984