Reklama
Reklama

Tri mýty o ruských trolloch

Počet zobrazení: 10847

V poslednom čase sa prestalo hovoriť o Rusku, Ukrajine, Kryme či Donbase. Nenávisť voči Rusku sa dnes šíri inak: útočí sa na tých, ktorí odmietli nenávidieť Rusko. Odštartoval to zhruba pred mesiacom prezident Andrej Kiska, keď na návšteve centrály NATO hovoril o propagandistickej vojne Ruska na Slovensku. Odvtedy nepočúvame nič iné, len že sme všetci ruskí trollovia, agenti, putinovci a nepriatelia Európy... Taktika je jasná: chcú kritikov vylúčiť z diskusie, dať im punc extrémistov, bláznov a zradcov... Pomáhajú si najmä troma príšerne hlúpymi mýtmi.

Hanbi sa za svoj názor!


Hon na čarodejnice prebiehal aj pred Kiskovou návštevou NATO, ale vďaka Kiskovi získal punc oficiálnosti. Posvätila ho sama hlava štátu – ako taký vrchný inkvizítor. Odozva sa dostavila raketovou rýchlosťou. Odvtedy sa pravicové médiá s grotesknou usilovnosťou venujú paranoidnému stredoškolskému učiteľovi Smatanovi, ktorý za každým alternatívnym názorom šípi ruských agentov; Hríb a Havran ostošesť píšu oslavné ódy na NATO a všetkých, čo majú iný názor, označujú za ruských „trollov“; téme ruskej hybridnej vojny sa jednostranne venujú všetky médiá hlavného prúdu, počnúc bulvárom a končiac verejnoprávnou (!) televíziou. Aký to má celé zmysel?

vlajky_usa_ua_1.jpgBratislava, Rybné námestie, 9. apríla 2015. Foto: Emil Polák

Proamerické médiá a politici pochopili zrejmý fakt: drvivá väčšina Slovákov nechce vojnu, nechce tu mať vojakov NATO, nechce provokovať Rusko, nechce vnímať Rusko ako nepriateľa; a len drvivá menšina fanaticky máva vlajkami Ukrajiny, zbožňuje USA, oslavuje NATO a nenávidí Rusko. Čo s tým? Recept je jasný: treba vytvoriť mediálnu atmosféru, v ktorej sa človek bude hanbiť za to, aký má názor. O to ide, taký je cieľ. Slúžia na to predovšetkým tri mýty.

Prvý mýtus: Si extrémista!


Po prvé, keďže americký imperializmus odmieta nielen väčšina rozumných, mierumilovných ľudí na Slovensku, ale aj niektorí pravicoví extrémisti, neofašistické strany či blázniví konšpirátori, treba vytvoriť dojem, že každý, kto nešíri nenávisť voči Rusku, musí byť takisto pomýlený ako neonacisti.

Samozrejme, je to hlúposť. Nie len preto, že takýmito argumentmi sa pokrytecky oháňajú práve tí, ktorí tolerujú krajnú pravicu (!) v ukrajinskej vláde a armáde (počnúc Pravým sektorom, končiac politikmi, ako je Ľaško), ale aj preto, že tento typ argumentu dáva na roveň Olofa Palmeho a Leonida Brežneva, lebo obaja odmietali americký imperializmus vo Vietname, prípadne Pol-Pota a Martina Luthera Kinga, lebo obaja tvrdo kritizovali kapitalizmus. Absurdné!

Hodnoty sú viac než malomeštiactvo


Tento druh pseudoargumentov obsahovo nič neponúka, iba sa u nositeľov určitého názoru snaží vyvolať pocit trápnosti. V slovenských pomeroch to znamená, že sa ľudia, čo chcú mier, majú cítiť trápne za to, že spolu s nimi chcú mier aj tí, čo čítajú konšpiračné plátky ako Zem a vek, zatiaľ čo „morálnymi hrdinami“ majú byť rusofóbi, ktorí zdieľajú svoje názory s ultrapravičiarmi z konšpiračných plátkov ako SME, Denník N či .týždeň. Bravó!

Pointa je, že na oboch stranách sporu nájdete aj extrémistov, polobláznov, hlupákov tak ako všade, ale ľudí nemožno hádzať do jedného vreca, veď to práve robili fašisti. Nie je podstatné, kto iný má postoj ako je náš vlastný – takto rozmýšľajú len malomeštiaci. Podstatné je udržať si svoj vlastný, mierový postoj, mať pevné hodnoty a mať lepšie argumenty. Iba tak sa dá viesť civilizovaná diskusia a hľadať pravda.

Druhý mýtus: Si nepriateľ Európy!


Druhý mýtus odráža skutočnosť, že aktuálne postoje Európskej únie voči Rusku nie sú európske, ale skôr americké záujmy. Pointa je, že z každého, kto na tento fakt upozorňuje, treba vytvoriť nepriateľa Európy, odporcu integrácie, ničiteľa západných hodnôt.

Aj tento argument je hlúpy. Ak niekto kritizuje Európu za to, že sa správa ako americký mopslík, robí to práve preto, lebo chce, aby Európa bola rozumnejšia, sebavedomejšia a lepšia, než je v súčasnosti. Kritika Európy neznamená nenávisť voči Európe. Heslo „buď si s nami, alebo proti nám“ je určite zmysluplné v neonacistických tamtamoch, ale v racionálnej demokratickej diskusii nemá miesto.

Byť mopslíkom Washingtonu predsa nie je európske


Ak by sme prijali tézu, že spolu s kritikou konkrétnej politiky odmietame aj legitimitu jej nositeľov, potom by kritika aktuálnej slovenskej vlády vlastne znamenala, že kritik nenávidí Slovensko a nechce slovenskú štátnosť. Analogicky ide o to isté. Takéto skratky sú, pochopiteľne, nezmyslom, rovnako ako je nezmyselný aj mýtus, že kritika Európy za jej sankčnú vojnu voči Rusku automaticky znamená, že človek Európu nenávidí.

Dnes na Slovensku neprebieha huntingtonovský konflikt civilizácií, kde by proti sebe stál Západ a Rusko. Dnes tu prebieha konflikt s vojnovými štváčmi, ktorí nenávidia Rusko tak veľmi, že riskujú jadrovú vojnu. Obhajobou mieru a dialógu s Ruskom sa nikto neotáča chrbtom Európe, práve naopak – ľudia chcú, aby sa Európa správala sebavedomo a nie ako mopslík Washingtonu. Nejde o boj proti Európe, ale o boj za lepšiu Európu.

Tretí mýtus: miluješ Putina!


Tretí mýtus je využívaný azda najčastejšie: podľa neho musí byť každý, kto odmieta nenávisť voči Rusku a kto bojuje za mier, vášnivý fanúšik ruského prezidenta Putina a jeho režimu. Je úplne jedno, že v spore o Ukrajinu ide o geopolitický zápas dvoch veľmocí, ktorý nemá nič spoločné s obhajobou toho či onoho režimu: z ľudí, čo Rusko nepovažujú za nepriateľa, treba urobiť Putinových nohsledov.

Do tretice: absolútna hlúposť. Poznám veľa ľudí, ktorí Putinov režim z duše neznášajú kvôli tomu, že je konzervatívny, náboženský, autoritatívny a kapitalistický. Ale zároveň vedia, že Rusko tento spor so Západom nezačalo a iba sa bráni. A ak niekto chce mier, nemusí byť oddaný fanúšik Putina, aby vedel, že bez dohody s Ruskom žiaden mier nebude.

Odporcovia vojny v Iraku milovali Saddáma?


Vtipná je na tom iná vec: dnes už s výnimkou Mikuláša Dzurindu nikto na svete nepochybuje, že vojna v Iraku bola čírou agresiou zo strany USA, a že išlo o porušenie medzinárodného práva. Ale z pohľadu „tretieho mýtu“, ktorý práve rozoberáme, bol útok na Irak správnou vecou: ak by niekto tvrdil opak, vlastne tým len ukazuje, že je oddaný fanúšik diktátora Saddáma Husajna. Logika nepustí. Ak sú odporcovia (zatiaľ sankčnej) vojny voči Rusku milovníci Putina, potom odporcovia americkej vojny voči Iraku boli milovníci Saddáma. A odporcovia bombardovania Belehradu museli milovať Miloševiča, odporcovia západnej agresie v Líbyi museli milovať Kaddáfího a tak ďalej.

Samozrejme, takáto logika je absurdná: americká armáda by podľa nej mohla bombardovať prakticky hociktorý štát na Blízkom východe, pretože vždy by sme na tamojších režimoch našli niečo, čo sa nám nepáči. Zbombardovať by sme mohli polovicu Afriky a Ázie. A keby niekto cekol, tak by sme ho označili za milovníka diktátorov. Takto to však nefunguje. Ak niekto odmieta vojnu, nie je to z lásky k Putinovi ani k Saddámovi. Odmieta ju preto, lebo si váži určité hodnoty a je presvedčený, že stabilita, mier a rovnováha je vždy lepšia ako rozvrat, chaos a vojna. Nie je na tom nič zložité.

Prezident proti vlastným občanom


Desí ma, že na Slovensku sa každý, kto nevníma Rusko ako nepriateľa, dostal pod paľbu kritiky, že je extrémista, konšpirátor, odporca Európy či putinovec. Desia ma takéto skratky, desí ma takéto vymývanie mozgov. Že takéto niečo šíria pravicové plátky, to ma nijako zvlášť neprekvapuje. Že im pri tom asistuje verejnoprávna televízia, to už je vážnejší prešľap. Ale to, že tento hon na čarodejnice spustil sám prezident republiky Kiska, to je ten najabsurdnejší počin v dejinách demokracie. 

Andrej Kiska v centrále NATO pred mesiacom vyhlásil, že akýkoľvek alternatívny názor na Západe je potrebné spájať s informačnou vojnou Ruska a že ak má niekto iný názor, ako si želá NATO, takýto názor nemôže byť autentický a musí byť umelo vyvolaný Rusmi. Prezident tým nepriamo vyzval k potlačeniu slobodnej diskusie. Každý, kto myslí inak, bude odrazu podozrivý z toho, že vo vojne stojí na strane „nepriateľa“.

Previniť sa iným názorom... Je to tu zas!


Kiskovým vyhlásením došlo k pokusu o legitimizáciu totalitného útoku na slobodu slova a slobodu myslenia. Nielen politici, ale aj bežní občania, ktorí si dovolia mať iný názor, ako je propaganda Západu, majú byť automaticky spájaní s tým, že sú agenti nepriateľského režimu, milovníci Putina, piata kolóna, zradcovia, trollovia a podobne. Snažia sa tak eliminovať každého, kto má iný názor, a teda predovšetkým radikálnejšiu ľavicu, alterglobalistov, komunistov a ďalších „nepriateľov režimu“.

Z nepriateľstva voči Rusku sa stáva náboženstvo a každý kritický hlas voči establišmentu začína byť považovaný za herézu. Kiskove slová spred mesiaca v centrále NATO naznačili, že ide do tuhého. Západ si vytvoril „strašiaka“, proti ktorému sa ide „brániť“: to už tu v dejinách párkrát bolo a vždy sa to končilo totalitou. Od Kiskových slov prebehol mesiac a kampaň proti „ruským trollom“ je v plnom prúde. Sme vinní, lebo máme iný názor... Toto nemôžeme tolerovať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#1
Ivan Špáni
10. apríl 2015, 09:48

Mňa už Smatanovci zasradili medzi rporuských agentov, a to som ešte nikdy nič na tému Ruska či Ukrajiny nenapísal, ale majú tieto dôvody:

1. Napísal, som, že stredškolský učiteľ by nemal robiť gramatické chyby (jasný proruský postoj!)

2. Napísal som, že zoznamy nepriateľov vytvárali nedemokraticdké diktároské režimy a a že podobne ako v Kladive načarodejnice ,kde stačila na podozrenie a odsúdenie veta: Vidíte , kněz a hraje na housle!!!

3. Písal so do Práce, Pravdy a Slova (aj keď o úplne iných témach)

4. Písal som do Slova, kde píšu aj Blaha, Chmelár (ktorý ma vymazual zo svojich prIaieľov), Rothmayerová... Hoci o úplne iných témach...

4. Lajkol som Vlada Bačišina, ktorého vraj citovali ruské médiá (hoci pri úplne iných témach).

Nuž ako ľahko sa človek dostane do zoznamu protištátnych živlov!

Obrázok používateľa anton b.
#2
anton braxatoris
10. apríl 2015, 11:19

Hovori sa, ze kto klame, ten aj podvadza. To je pripad nasich medii oznacovanych ako "nezavislych". Tieto media su sice nezavisle od statu, ale su plne zavisle od svojich sukromnych majitelov a miery zisku, ktoru by tymto sukromnym majitelom mali prinasat. Pre nich je pravda len tovarom, ktory zvacsa neprinasa ziaden zisk, alebo len minimalny, ovela vacsi profit prinasa klamstvo a dezinformacie.

- Preco po zaciatku ozbrojeneho prevratu na Majdane pravicovy sukromny dennnik SME zakazal diskusie pod clankami vztahujucimi sa na udalosti na Ukrajine?

- Preco prinasaju tlacove agentury nepresne a zavadzajuce informacie o tamojsich udalostiach v ktorych temer uplne absentuju nazory druhej strany? Tvrdim ze prinajmensom 95% vsetkych informacii pochadza len od tej strany, ktora vedie vyhladzovaciu vojnu proti vlastnemu obyvatelstvu.

- Na diskusiach, ktore na temu udalosti na Ukrajine prebiehaju, su nasadeni plateni diskusni diverzanti. Kazdy kto chodi na pravdu.sk si urcite vsimol podivne pisuce nicky ktore heslovito opakuju dokolecka stale to iste - amerika nas vzor, zaostale primitivne rusko, treba s nimi urobit poriadok, pridat dalsie sankcie, este stastie ze mame Kisku za prezidenta a nie nejakeho Gasparovica, atd.

Pred rokom sa na internete objavil zaujimavy dokument, ktory doklada, ze len v samotnom Nemecku a v ramci jednej vydavatelskej agentury posobi 642 diskusnych diverzantov - trollov, ktory dostavaju plat do 450€, predpokladam ze mesacne a to na zaklade predkladanych vykazov.

http://vk.com/antimaydan.odessa?z=photo3283703_335197431%2Fwall-62266152_158229

Preklad do slovenskeho jazyka:

Vážený [vážená?]…

v súčasnosti máme v nasadení 642 blogerov, ktorí pracujú formou minizamestnania [minijob] podľa § 8 nemeckého Sociálneho zákonníka SGB IV s mesačnou mzdou do 450 €. Miesto nasadenia ostáva nezmenené a obmedzuje sa na sociálne siete a stránky patriace vydavateľstvu [Axel Springer].

Úlohou blogerov je rozložiť určité názorové zoskupenia, podmínovať ich a zaplaviť chybnými informáciami. Neposkytujeme a ani sme nikdy neposkytovali blogerom textové predlohy či dokonca predpripravené textové moduly. Účtuje sa podľa blogu/záznamu/komentára so stanovením určitého počtu slov.

Podľa dohody z 12.04.2014 nemeckého parlamentného vyšetrovacieho výboru [!] mali prisľúbené finančné prostriedky doraziť už začiatkom mája, čo sa do dnešného dňa nestalo. Priateľsky poukazujeme na to, že bez tejto podpory budeme nútení dohodu zrušiť. Zaznamenávame prudko rastúcu antipatiu až bojkot našich produktov.
(Príloha: Údaje o obrate 06/14)

Kolko ich posobi u nas, kolkych nezamestnanych a dochodcov zlanarili na takyto spinavy sposob zarabania penazi u nas sa mozno len domnievat, ale nie je ich malo. Mozno by sa o vec mala zaujimat aj SIS, nakolko sa jedna o organizovanu a dost nebezpecnu aktivitu, ktora smeruje k tomu, aby sa Slovensko zapojilo do pripravovanej vojny proti Rusku.

 

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
10. apríl 2015, 11:55

Pekne zosumarizované, Ľuboš.  Vraciate tým diskusiu na webstránku noveslovo tam, kam má patriť:

1.Nehanbiť sa za svoj názor.

2. Nebáť sa zverejniť názor rovnako zmýšľajúcich a cítiacich, i keď možno nejakú tú nálepku a nejakú tú vyhrážku človek utŕži.

Škoda, že to "trollovanie" nik nezaplatí (ironický podtón je dúfam čitateľný). Som vo svojich takmer šesťdesiatich rokoch nútene nezamestnaný, pretože bruselské embargo "mi zakázalo obchodovať s Rusmi" a ukrajinská kríza ma pripravila o pracovné miesto v exporte, keďže ukrajinskí zákazníci nemali peniaze, nemali kľud k hospodárskej spolupráci a tí od Donecka mali iné starosti - napríklad boli vybombardovaní... a kedže som nesplnil podmienky vyplácania podpory v nezamestnanosti, žijem si prakticky zadarmo, nik mi nič neplatí a som skutočne slobodný človek. Takže mám veľkú motiváciu prejaviť svoj názor otvorene a nahnevane a nepotrebujem k tomu blogerskú odmenu.

Včera na manifestácii proti základniam NATO na Hviezdoslavovom námestí ( ale ona je to viac protivojnová manifestácia a manifestácia za MIER) som sa ujal zástavy Európskej Únie, kedže chceme mať zhromaždenia označené celkom oficiálne vlajkou Slovenskej republiky a EÚ. Ój, to teda bolo! Pán Korda mi urobil možno i celé fotoalbum! Prišli mládenci, nech to strhnem, že to sem nepatrí. Prišiel mladík s kapucňou a začal mi zástavu rvať, nedal som sa...ale bolo aj opačne, že nech na zástavu pripnem georgijevskú stužku. Nie.

Trpezlivo treba vysvetľovať, že vlajka Európskej Únie nie je totožná s vlajkou Severoatlantickej aliancie, ani so znakom NATO. Že to sú fakty a reálie, v ktorých žijeme. Že pod vlajkou EU nestojím ako prívrženec NATO, alebo ako sfanatizovaný prívrženec Bruselu, ale práve preto, že sem patrí. ...a kedže ide o mierovú a protivojnovú manifestáciu, že si treba uvedomiť aj to (a možno i to je symbol vlajky i SR i EU), že vládna a bruselská moc môže zvečera do rána urobiť z nás (a odvčera viem, že zo žien i z chlapov- viď odvodové zákonodarstvo ČR) odvedencov, do pár dní vycvičiť a poslať na Ukrajinu ako "kanonenfutter" - dať sa zabiť. Takže neprotestujeme tu ako "proruskí prívrženci", ale ako občania Slovenskej republiky, súčasti Európskej Únie, proti vojne a proti tomu, aby nás vládna a bruselská moc zneužili pod pláštikom NATO na vojnu proti komukoľvek.

A ak  aj by som mal zamestnanie a hrozilo by mi, že ma nejaký vystrašený nadriadený vyhodí pre svoj názor z práce (mimochodom, asi k tomu došlo i tam, kde som pracoval naposledy), ešte vždy vyznávam ten vyšší mravný princíp - radšej protestovať proti vojne ako zajtra umierať v mundúre na bojisku.

Priatelia čitatelia, straníci i nestraníci.

Ešte by bolo efektívne, aby sme sa nebáli ísť verejne na námestie povedať svoj názor a nehanbiť sa za svoj názor.

Obrázok používateľa Milan Antal
#4
Milan Antal
11. apríl 2015, 19:29

Ak dokážu médiá v rukách západných vlastníkov uverejniť takú primitívnu správu o tom, ako ruská stíhačka pri ruských hraniciach v Baltskom mori vraj provokatívne blízko preletela popri americkom výzvednom lietadle, čudujú sa posmešným diskusiám čitateľov? Let amerického lietadla mal agresívny charakter, let ruskej stíhačky obranný, fakty sú v tomto prípade jasné.  Ak médiá hovoria o opaku, zosmiešňujú sa. Bolo to natoľko jasné, že sa neozval ani jeden protirusky orientovaný diskutér, pretože by sa dostal do trápnej situácie.

Čudujem sa Pravde, že preberá pomerne primitívne správy ČTK, iba sa tým dostáva na úroveň bulvárneho denníka.
To, čo niektoré médiá, medzi iným aj verejnoprávna televízia a rozhlas uverejňujú, splňa charakter konšpiratívnych tvrdení - keďže ide o vymyslené, nepotvrdené konštrukcie.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#5
Peter Dolina
11. apríl 2015, 21:52

OK, je nacase, aby Slovensko sa zacalo trocha ucit od USA.  Myslim konkretne Indianu, snad tu historku poznate.  Aj tam je v legislative skupina blbov, ktori rozne hladaju cestu k lacnej popularite (ako aj v inych volenych organoch USA) a tak nedavno uzakonili "ochranu svedomia" cize ak ste pekar, mozte odmietnut piect na svatbe, kde sa beru dvaja ludia rovnakeho pohlavia, pretoze vam to nedovoli svedomie.

Guverner, Republikan, to s radostou podpisal.  Podpis ani len nezaschol a uz sportove organizacie oznamovali, ze presuvaju turnaje z Indiany, firmy zastavovali rozvoj v Indiane, asociacie rusili konvencie a guverner zacal ostro pozadovat, aby legislativa upravila ten zakon tak, aby sice svedomie bolo kryte, ale diskriminacia zakazana.  To nestacilo, ludsko-pravne organizacie sa pridali k protestom a myslim, ze uz ten cely zakon je odvolany.  A okrem nejakych neandertalcov, co sa cuduju, ze kde sme to az dosli, ved homosexualita este dakedy bola trestna a teraz je trestne proti nej diskriminovat, okrem proste blbeckov na okraji, vsetci su spokojni.

To co pise Peter je ovela ovela horsie nez dosledky blbosti pre Indianu.  Ved to nepostihlo iba jeho, iste dost businessov trpi tym, ze nejaki blbci odrezavaju ruske trhy od Slovenska.  Inymi slovami maju ti Vasi predstavitelia rozum?  Rusko nechce vojnu, to je zbytocne vysvetlovat, pre nich je nevyhodna (na rozdiel povedzme od USA), takze "bojovat proti Rusku" je nezmysel = niet dovodu.  Trh v Rusku je velky, Slovensko male a ja sa pytam skutocnych trollov, co vlastne moze Slovensko ukazat za to, ze "patri k Zapadu"?

To uz "normalizacia" mohla ukazat viacej.  Nie, nechcem sa rozpisovat, ale zoberte si taky Vatikan.  Ano, Vas prezident tam jednal s papezom.  Uzasne.  A dokonca o kauze Bezak.  Este lepsie.  Ale korigujte ma, ak sa mylim, ovsem sposob, akym bol Bezak odvolany odraza aroganciu a neuctu k trnavskej pospolitosti: dovody odvolania mali byt zverejnene...co tym chcem povedat je: Co mate na Slovensku z toho, ze mate Vatikanske Zmluvy, ze vyhoviete Vatikanu a KC vo vsetkom?  Jednaju s Vami s despektom!  A co mate z toho, ze rozne verejne sluzby (rozvod elektriny napriklad) ste zverili cudzim firmam?  Ved mi to kludne vysvetlite, kde je ta obrovska vyhoda.

No a preto, aka hroza by sa stala, keby sa prehlbila ekonomicka spolupraca s Ruskom? Fakt, co by Slovensku hrozilo?  Nema Slovensko vacsi dovod sa bat "Zapadu"?  A Rusko podla mna tiez vela neziska orientaciou na Cinu, ta predsa ma rozne teritorialne naroky tym smerom, Rusko vidim ako obranny val proti Azii, iba idiot by chcel ten val podkopavat.  A tie oslavy v Moskve su prave o tom: Rusko nas zachranilo, na tom nic nezmeni Putin, Pussy Riots, nacionalizmus, Ukrajina a to, co pise Peter by malo byt dovodom pre vykopanie politikov, co tu situaciu sposobili: toto ani bolsevici nerobili aby bezdovodne ztracali trhy a podkopavali ekonomiku.

Obrázok používateľa anton b.
#6
anton braxatoris
12. apríl 2015, 10:21

Kedze sa jedna o protesty proti zakladnam NATO, male pripomenutie:

Od „humanitárneho bombardovania“ Juhoslávie uplynulo 24. marca 16 rokov. Bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN spustili vojská NATO 78-dňovú leteckú operáciu, čím lídri spojeneckých vojsk porušili všetky medzinárodné právne normy. V priebehu 11 týždňov sústredeného útoku prišlo celkovo k 2 300 náletom na 995 objektov. V Srbsku prakticky neexistuje mesto, ktoré sa v akte agresie nestalo terčom bombardérov – 1 150 bojových lietadiel vystrelilo takmer 420-tisíc projektilov s celkovou váhou 22-tisíc ton. NATO zhodilo na územie JZR 37-tisíc kazetových bômb, ako aj zakázanú zbraň - muníciu s obsahom ochudobneného uránu. Počas trojmesačného bombardovania miest a dedín zahynulo podľa srbských zdrojov najmenej 2 500 civilistov, z toho 89 detí. Zranenia utrpelo vyše 12 500 ľudí. Počet obetí nezahŕňa tých, ktorí zomreli na leu-kémiu a ďalšie nádorové ochorenia v dôsledku chorôb vyvolaných použitím zbraní s obsahom ochudobneného uránu. Navyše, viac ako 200-tisíc etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo. Hoci Slovensko v roku 1999 nebolo členom NATO, spojeneckým vojskám umožnilo vraždiť bratov Slovanov a bez akejkoľvek ľútosti sa prizerať krviprelievaniu. Pre „spojenecké záväzky“ sa 24. marca 1999 naša „krajina“ zapojila do vojenskej operácie, keď na utajenom zasadnutí vláda Mikuláša Dzurindu otvorila vzdušný priestor na prelet bojových lietadiel NATO. Napriek protestu proti bombardovaniu vtedajšej Juhoslávie 30. marca 1999 pred veľvyslanectvom USA s transparentom „NATO vraždí, vláda mu slúži“ lietali naďalej ponad naše hlavy avióny s cieľom zabíjať bezbranných Srbov. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova sa Dzurindova vláda správala odvážne a zodpovedne. Navyše, náš súhlas s preletmi bol vstupenkou do NATO - aliancie, ktorá má na rukách krv nevinných obetí. Ani vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa netajil, že to bola cena za náš vstup do NATO a keby sa mal opäť rozhodnúť, konal by tak ako v marci 1999. Jeho vyjadrenie svedčí o cynizme a hyenizme. Dnes nastal čas zamyslieť sa, či Slovensko chce zotrvať v tomto „elitnom“ klube poznačenom krvavou škvrnou, ktorú nezmyje nijaký čas. Mal by sa začať proces odsúdenia vojnových zločincov, tak ako to vyžaduje srbský generál vo výslužbe Jovo Milanovič. Ten vyzýva na opätovné požadovanie vojnových reparácií a obnovenie súdneho konania voči 14 svetovým lídrom, ktorí sú zodpovední za leteckú operáciu v Juhoslávii. K vlne odporu proti NATO sa opäť pridali aj Slováci, ktorí sa 26. marca 2015 zišli pred americkou ambasádou, aby jasne povedali „Nechceme základne NATO na Slovensku“

(Lenka Remiášová)

Obrázok používateľa Dedo
#7
Ján Šteuček
12. apríl 2015, 17:31

Pán Braxatoris, nepíšem "vážený", lebo za Váš postoj a tento príspevok si Vás vážim, bez ohľadu na oslovenie. Názory Ľ. Bláhu nepovažujen za "bláhové", ale v plnej miere sa s nimi stotožňujem. Rád by som sa zúčastňoval tých verejných podujatí, ale bývam dosť ďaleko,  ovšem nevylučujem účasť, ak mi to dovolí moja angažovanosť v mieste bydliska.

steucek.jan@gmail.com

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#8
Peter Zajac-Vanka
12. apríl 2015, 21:28

No to sme dopadli, 26 rokov "po"...:

citujem: "Z nepriateľstva voči Rusku sa stáva náboženstvo a každý kritický hlas voči establišmentu začína byť považovaný za herézu".

Je to však ešte vážnejšie: Z nepriateľstva voči Rusku a všetkému ruskému sa vytvára štátna dogma  takmer každého európskeho režimu a hlavná civilizačná paradigma EUROATLANTICKEJ CIVILIZÁCIE. Lenže dnes vo veku rýchleho prenosu informácií a vedomostí je to veľmi cynická politika, pretože aj jej šíriteľom je jasné, že neoklamú všetkých - a tu nastupuje zatiaľ len politické donútenie, vystrkuje tu rožky silné ekonomické donucovanie a odtiaľ už nie je ďaleko k mocenskému donúteniu a policajným i vojenským zásahom.

Ak ste to prečítali, jasne vám muselo na rty prísť slovo: fašizmus.

A tu stačí, ak už bude moc dostatočne cítiť príležitosť, aby vytvorila "iskru" ako na kyjevskom Majdane a zasiahla...

to predsa nechceme.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama