Reklama
Reklama

Týždeň čínskych filmov - súčasná čínska kinematografia

Počet zobrazení: 3164


tcf_carousel_01.jpg

V pondelok 13. októbra 2014 sa v bratislavskom Kine Lumière začne prehliadka Týždeň čínskych filmov. Na výbere siedmich filmov ukáže nielen obraz čínskej spoločnosti, ale aj reflexiu jej histórie a kultúry očami domácich tvorcov. Prehliadka potrvá do 17. októbra 2014 a vstup na projekcie je voľný, no otvárací film Konfucius je len na pozvánky.

Týždeň čínskych filmov ponúkne sedem filmov z obdobia posledných piatich rokov. Tematicky sa vracajú k historickým udalostiam krajiny, ale vo výbere sú aj diela, ktoré sa odohrávajú v súčasnej Číne. Medzi ich režisérmi sú i významní a oceňovaní čínski filmári. Otváracím filmom prehliadky je snímka o živote legendárneho čínskeho filozofa Konfucius (2010) režiséra Hu Mei. Dej filmu sa odohráva v období, keď všetky štáty bojovali proti sebe s cieľom vytvoriť jedno kráľovstvo.

laska_pod_hlohovym_krom_1.jpgLáska pod hlohovým krom (2010)

Z histórie čerpajú aj ďalšie filmy. Snímku Kvety vojny (2011) nakrútil známy čínsky režisér a producent Zhang Yimou (Hrdina, Klan lietajúcich dýk, Kliatba zlatého kvetu) a odohráva sa v roku 1937, keď v Číne vypukla druhá čínsko-japonská vojna. Film hľadá odpoveď na otázku, aký je význam obete a cti v čase nezmyselných bojov. Zhang Yimou má v prehliadke aj film Láska pod hlohovým krom (2010) o stretnutí dvoch ľudí z rôznych rodinných pomerov v čase čínskej kultúrnej revolúcie.

Veľmajster (2013)
velmajster_2.jpgPrehliadka uvedie aj zatiaľ posledný film celosvetovo známeho čínskeho režiséra a scenáristu Wong Kar-waia (Stvorení pre lásku, 2046, Moje čučoriedkové noci). Jeho Veľmajster (2013) zachytáva život majstra bojového umenia wing-čeun Ip Mana, ktorého pokojný život sa zmení po stretnutí s majstrom bojových umení zo severnej Číny. Wong Kar-wai vo svojom vizuálne podmanivom filme predstavuje legendárneho Ip Mana ako osobnosť, ktorá svojím životom a činmi vyjadruje filozofiu a fyzickú eleganciu kung-fu. V minulosti sa odohráva aj snímka Mulan (2009) v réžii Jingle Ma o dcére starého vojaka, ktorá môže vstúpiť do armády len v preoblečení za muža. Prehliadku dopĺňajú filmy Pátranie (2012) režiséra Chen Kaige o mladej žene, ktorej náhle skomplikuje život nevyliečiteľná choroba, a Cesta do školy (2009) režisérskej dvojice Chen Peng a Jiahuang Peng s dobrodružným príbehom chlapca z etnickej skupiny Lisu.

Vstup na projekcie je voľný, otvárací film Konfucius je len na pozvánky. Všetky filmy sa budú premietať v pôvodnom znení s anglickými titulkami a slovenskými elektronickými titulkami. Naposledy sa Týždeň čínskeho filmu konal v Bratislave v roku 2004.

Program prehliadky:

13.10. – 18.00 – Konfucius (r. Hu Mei) – len na pozvánky
14.10. – 18.00 – Láska pod hlohovým krom (r. Zhang Yimou)
            – 20.30 – Mulan (r. Jingle Ma)
15.10. – 17.30 – Cesta do školy (r. Chen Peng, Jiahuang Peng)
16.10. – 18.00 – Pátranie (r. Chen Kaige)
             – 20.30  – Kvety vojny (r. Zhang Yimou)
 17.10. – 20.30 – Veľmajster (r. Wong Kar-wai)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama