V Kazachstane sa mení politická situácia - pokračovanie 1

Počet zobrazení: 2561

Ostatnú úvahu o aktuálne meniacej sa politickej situácii v Kazachstane v kontexte s COVID-19 sme zakončili myšlienkou, že aktuálny a druhý prezident Kazachstanu „.. .nakoniec sa pod tlakom koronavírusovej zodpovednosti...“stáva „... osamostatňujúcim prezidentom...“

Od publikovania textu V Kazachstane sa mení politická situácia[1] neprebehol ani mesiac (zverejnené 12. apríla 2020) a ľady sa znovu pohli.

Dňa 2.mája 2020 prezident Kasym-Žomart Tokajev podpísal svoj výnos č. 315[2], ktorým odvolal z postu senátorky a tým pádom aj predsedníčky Senátu Parlamentu Kazašskej republiky (Сенат Парламента Республики Казахстан) Darigu Nazarbajevu, staršiu dcéru (56 rokov) exprezidenta Nursultana Abiševiča Nazarbajeva.

Inak zhodou okolností na predsedníckom stolci vymenila (20. marca 2019) K-Ž. Tokajeva, ktorý sa z postu predsedu Senátu stal najskôr povereným a potom druhým a riadne zvoleným prezidentom Kazachstanu.

nazarbajeva-juza.jpg
Vpravo v strede senátorka D. Nazarbajeva, vľavo autor textu.
Foto: archív autora


Na dokreslenie situácie si treba ešte uvedomiť, že D. Nazarbajeva neprešla volebným sitom, ale bola (v súlade s Ústavou Kazachstanu) za senátorku menovaná v rámci tzv. prezidentskej kvóty. Takže to môžeme vnímať ako legitímne rozhodnutie prezidenta. Proste, ak menuje (podľa vlastnej úvahy), tak aj (podľa vlastnej úvahy) odvoláva. Čo sa aj stalo.

Pikantné sú na tom dve, resp. tri veci. Po prvé, výnos je veľmi stručný a neobsahuje žiadne zdôvodnenie, resp. motiváciu prezidentského rozhodnutia. Prezident však poďakoval expredsedníčke na svojej twitter stránke[3].

Po druhé, jej predsednícky a senátorský mandát by legálne skončil o štyri mesiace – v septembri 2020 – a bolo jasné, že by ho prezident už nepredĺžil. Nielen preto, že D. Nazarbajeva demonštrovala svoje mocenské ambície, ale najmä preto, že v čase COVID-19 kazašská spoločnosť nemohla jednoducho prehltnúť morálno-právne excesy rodiny Nazarbajevovcov v ďalekom Londýne. Presnejšie ide o konanie vnuka exprezidenta a syna Darigy z prvého manželstva Ajsultana Nazarbajeva a o nehnuteľnosti v hlavnom meste Veľkej Británie hodnote cca 98 mil.$, ktoré získal bývalý manžel Darigy, problematický Rachat Alijev, ktorý sa pre istotu obesil v prísne stráženej rakúskej väznici.[4]

No a tá tretia pikantnosť je v tom, že K-Ž. Tokajev si zatiaľ (akcentujeme „zatiaľ“) netrúfol na elbasy N. Nazarbajeva, ale poslal veľmi silný odkaz politickému klanu Nazarbajeva cez odvolanú dcéru že dvojvládie sa raz musí skončiť.
 

Všetko v jeden deň

Po zverejnení prezidentského výnosu sa (4. mája 2020) uskutočnilo zasadnutie Ústrednej volebnej komisie Kazachstanu, ktorá prijala uznesenie[5] O ukončení právomoci poslanca Senátu Parlamentu Kazachstanu D. N. Nazarbajevoj (О прекращении полномочий депутата Сената Парламента Республики Казахстан Назарбаевой Д.Н.). V dokumente nie je dôvodová časť, ale sú tam odvolávky na príslušné články Ústavy Kazachstanu, resp. paragrafy ústavného zákona O Parlamente Kazachstanu a štatúte jeho poslancov.

Následne dňa 4. mája 2020 prezident K-Ž. Tokajev podpísal výnos[6], ktorým menoval Maulena Sagatchanula Ašimbajeva (Маулен Сагатханулы Ашимбаев) senátorom.

Ten do menovania senátorom pracoval ako prvý zástupca šéfa administrácie prezidenta Kazachstanu.

Toto voľné miesto v prezidentskej administrácii obsadil čerstvo odvolaný minister pre informácie a spoločenský rozvoj Dauren Akerbekovič Abajev (Даурен Аскербекович Абаев).

No a vakantný ministerský post zasa obsadila Aida Galymovna Balajeva (Аида Галымовна Балаева). Do ministrovania mala post pomocníčky prezidenta a vedúcej Oddelenia pre kontrolu a riešenie žiadostí občanov v Administrácii prezidenta Kazachstanu.

Aby sme nezabudli, prezident K-Ž. Tokajev sa dňa 4. mája 2020 zúčastnil zasadnutia Senátu Parlamentu Kazachstanu, kde bol v tajnej voľbe zvolený nový predseda – stal sa ním čerstvý senátor. Áno je to Maulen Sagatchanul Ašimbajev.

Inak veľmi rozhľadený a uvažujúci človek, s ktorým som mal tú česť spolupracovať, keď stál na čele Inštitútu zahraničnopolitických výskumov Kazachstanu (Институт внешнеполитических исследований)[7], ktorého hlavným poslaním bola a je príprava praktických odporúčaní na realizáciu prioritných úloh kazašskej zahraničnej politiky, analýza trendov vo svetovej politike a ekonomike, plus bezpečnostné otázky. Zhruba niečo podobné, čomu sa v minulosti pomerne úspešne venoval bratislavský Inštitút ASA.
 

Koniec dvojvládia?

Samozrejme, že najdôležitejšia je otázka, prečo práve teraz a prečo sa takouto formou začal finálny akord ukončenia dvojvládia a tranzitu moci v Kazachstane.

nazarbajev.jpgExprezident a súčasný prezident Kazachstanu.
Foto: www.vb.kg

Buď sa to deje so súhlasom samotného N. Nazarbajeva a D. Nazarbajeva bola stiahnutá z obehu, aby sa nenamočila do ťažkostí spojených s COVID-19 a mohla znovu panensky vyštartovať na politické nebo. Napríklad ako budúca predsedníčka vlády, keď padne súčasná vláda Askara Uzakpaeviča Mamina (Аскар Узакпаевич Мамин), ktorá (projektujme a špekulujme spolu) „iste“ nezvládne zdravotno-morálnu krízu a nedokáže naštartovať monokultúrnu ekonomiku Kazachstanu.

Alebo N. Nazarbajev už nesedí za mocenským volantom a nešoféruje a začal sa klasický vnútroklanový boj o moc. Potom je rozhodnutie odvolať dcéru zaujímavo načasované, nakoľko 6. júla 2020 bude mať N. Nazarbajev okrúhlych osemdesiat rokov (narodený 6. júla 1940) a oslavy budú nie také, ako bol on osobne a celý Kazachstan doteraz zvyknutý.

Alebo K-Ž. Tokajev stratil trpezlivosť a v predstihu rozohral mocenskú šachovú partiu v čase keď je v Kazachstane vyhlásený mimoriadny stav (zatiaľ do 11. mája 2020). To by však predpokladalo, že už má na svojej strane rozhodujúcu časť politickej elity, podnikateľský segment (kde je zatiaľ mimoriadne vplyvným druhý manžel D. Nazarbajevoj) a najmä(!) silové zložky. Ale o tom nie sú rukolapné dôkazy.

Je zjavné, že Kazachstan sa pripravuje na postkoronavírusový scenár, ktorý predpokladá predovšetkým konsolidáciu moci v rukách K-Ž. Tokajeva. Nakoľko veci okolo odvolania dcéry prvého prezidenta z postu neboli dopovedané, je tu stále priestor na manévrovanie. Zatiaľ však uzbecký scenár (Lola Karimova, dcéra bývalého prezidenta I. Karimova si odpykáva dlhoročný nepodmienečný trest vo väzení) nehrozí, pretože riešenie sporov má doteraz kulantný charakter, ale migrácia v rámci kazašských politických elít pokračuje.

Až sa veci vyčíria, bude zrejmé to, čo dnes nie je na povrchu a ani pod hladinou ponoru nikomu jasné.

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984