V Kazachstane sa mení politická situácia - pokračovanie 4

Počet zobrazení: 2639

Tak, ako na Slovensku, ktoré sa nachádza v čudnej matovičovsko-kolárovskej hodnotovej ére, aj v Kazachstane mnohí ľudia nechápu, ako vlastne funguje politika. Či už ako globálne umenie alebo tá ich národná. Politika, ktorá do seba inkorporovala mnohé špecifiká postsovietského dedičstva, národného koloritu a globalizačného ľudského odcudzenia.

Preto sa znovu – už po piaty raz -– textom pokúsime pozrieť na to, ako sa v Kazachstane mení za ostatný rok politická situácia a najmä, aké sú jej perspektívy. Aká je jej politická paradigma.

V Kazachstane budú totiž oslavovať zaujímavý celoštátny sviatok. Dňa 6. júla je Deň hlavného mesta (День столицы). Predtým to bol Deň Astany, ale po ďalšom a  x-tom v poradí premenovaní na Nur-Sultan[1], sa začal používať univerzálny Deň hlavného mesta.

Na tom by nebolo nič zložité, akurát, že šiesty júl v novodobých dejinách mesta neznamená v zásade vôbec nič. Samozrejme, ak sa s pochopením pozrieme na fakt, že 6. júla 1940 sa v mestečku Čemolgan narodil prvý prezident Kazachstanu – elbasy – Nursultan Abiševič Nazarbajev, ktorý v krajine prezidentoval od 22. februára 1990 do 20. marca 2019 a kvôli ktorému sa celoštátne oslavuje tento sviatok. Ako prezident N. Nazarbajev podpísal dňa 10. decembra 1997 výnos o presune hlavného mesta z Alma-Aty, dnešnej Almaty do Akmoly, čo je dnešný Nur-Sultan. Takže narodeniny exprezidenta sa oslavovali pod prikrytím: Deň Astany – Deň hlavného mesta.
 

Vitium artis politica
 

Tohtoročné oslavy Dňa hlavného mesta sú o to dôležitejším politickým symbolom, pretože zo scény rafinovane odchádzajúci elbasy má okrúhlu osemdesiatinu. Ako s obľubou hovorieval L. N. Tolstoj na jeho dvere „... zaklopala osemdesiatka...“

No a je samozrejmé, že takúto príležitosť, okrúhle výročie si nenechajú na politickú akciu ujsť rôzne domáce a zahraničné exprezidentovi fandiace, ale aj opozičné politické mikroskupiny a osoby.

Taká je politická realita dnešného Kazachstanu, kde sa postupne darí druhému prezidentovi Kasymovi Žomartovi Tokajevovi, aj v zložitej COVID-19 (sociálne a najmä ekonomicky vibrujúcej) situácii politicky stabilizovať krajinu, ktorá sa (už je to jasné) bude musieť rázne a rýchlo vysporiadať so štrukturálnym a ekonomickým dedičstvom N. Nazarbajeva.

Hlavnou politickou devízou K-Ž. Tokajeva a jeho tímu, ktorý sa čoraz viac udomácňuje v mocenskej hierarchii Kazachstanu, je získať pre svoju politiku ľudí a recipročne im ponúknuť dôveru v budúcnosť. Ako v historicky inej dobe hovoril J. A. Komenský: „... tým, ktorí sa dali získať dobrovoľne, môžeme dôverovať, ale nikdy nie tým, ktorí boli mocou donútení alebo ľsťou získaní...“A na základe dôvery v budúcnosť odstrániť koncepčné chyby N. Nazarbajeva v umení politiky.


Pozitívne testy
 

Pred pár dňami, presnejšie 18. júna 2020, Nur-Sultan oficiálne priznal, že exprezident N. Nazarbajev nemal negatívny test na COVID-19 a musel ísť do samoizolácie.

V tých dňoch podobný problém hlásil predseda Mažilisu Parlamentu Kazachstanu (dolná komora) Nurlan Nimgatulin (Нурлан Нигматулин), predseda vlády Askar Mamin (Аскар Мамин) plus šesť ministrov vlády, vrátane ministra obrany Nurlana Ermebakajeva (Нурлан Ермекбаев).

Najhoršie však na tom je minister zdravotníctva Elžan Britanov (Елжан Биртанов), ktorého stav je hodnotený ako stredne ťažký. Či ide o zhodu náhod, alebo o systémové zlyhanie v doterajšom boji proti COVID-19 v Kazachstane si zatiaľ nikto netrúfa povedať a to je tiež jeden z problémov približujúceho sa Dňa hlavného mesta.

Časť kritickej opozície hovorí, že N. Nazarbajev „ochorel“ podľa plánu v predvečer svojho sviatku, aby sa vyhol konfrontácii s nespokojnými obyvateľmi, ktorých okrem minulosti kvári „covidovská“ ekonomická realita. No a tiež preto, aby nemusel ísť na vojenskú prehliadku na počesť 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne dňa 24. júna 2020 v Moskve.

Ak o prvej pozícii kritikov možno rozmýšľať, tú druhú – že by sa cielene chcel vyhnúť ceste do Moskvy – kto pozná kontinuálne pozície N. Nazarbajeva musí vnímať ako umelý konštrukt.

Taktiež je potrebné sa skepticky postaviť k tomu, že momentálne, na prelome júna/júla 2020 a tesne pred Dňom hlavného mesta je z dôvodu COVID-19 Kazachstan mocensky paralyzovaný. Prezident K-Ž. Tokajev a predseda Senátu Parlamentu Kazachstanu (dve kľúčové osoby politickej hierarchie) zatiaľ riadne fungujú. Takže z ústavného hľadiska je situácia jasná.

Druhou vecou je, aké dôsledky bude mať tento stav na vnútornú kondíciu a rovnováhu kazašských politických a klanových elít.

Tu si môže znovu „doupevniť“ K-Ž. Tokajev svoju pozíciu. Ako samostatný politik. A môže sa zneistiť pozícia ľudí, ktorí sa ešte stále v kútiku duše a z rôznych dôvodov spoliehajú na N. Nazarbajeva. Otázkou je len, prečo veria v minulosť (aj keď bola pre nich delikátne výborná).

Reakciou na skoro paralýzu vlády a zhoršenie epidemiologickej situácie v krajine bolo, okrem iných čiastkových opatrení, prijaté rozhodnutie o ohraničeniach (obchodné centrá, miesta zhromažďovania ľudí, fitnes centrá, MHD, pohyb osôb starších ako 65 rokov...) v piatich mestách: Nur-Sultan, Almaty, Karaganda, Šymkent a Pavlodar.
 

Júnová vojenská prehliadka
 

Mnohí na Slovensku si určite s radosťou, uspokojením a úctou pozreli priamy prenos z famóznej vojenskej prehliadky v Moskve 24. júna 2020. Na rozdiel od prehliadky núl „v“ a „pred“ slovenským parlamentom na rôznych tlačovkách. Inak Národná rada Slovenskej republiky má adresu Námestie A. Dubčeka č.1. Námestie je pomenované vďaka expredsedovi NR SR J. Migašovi po osobnosti, ktorá je so Strednou Áziou, s Kirgizskom, s Biškekom historicky spätá cez INTERHELPO.

Ako vzdanie holdu k 75. výročiu ukončenia Veľkej vlasteneckej vojny a porážke nacistického Nemecka na prehliadke participovalo viac ako 13 tisíc vojakov, 234 kusov historickej, súčasnej a aj budúcnostnej pozemnej vojenskej techniky. Letecká technika a prezidenti – okrem iného – krajín Strednej Ázie.

Údaje o COVID-19 v Strednej Ázii so stavom k 15. 6. 2020
covid_sa.jpg
Spracované podľa  verejne dostupných  zdrojov

Tu sa treba pristaviť pri dvoch pikantnostiach. Turkménsky prezident sa „ospravedlnil“ a do Moskvy neprišiel. Nie pre COVID-19, ale preto, že si musel pripraviť a realizovať oslavy svojich narodenín. Nakoľko sa narodil 29. júna 1957 – a dosiahol vek proroka Mohameda – takže svetsko-historické fakty šli bokom. Vojaci z Turkménska tam však boli.

Druhým problémom bol prezident Kirgizska S. Žeenbekov, ktorý síce do Moskvy priletel (a pred odletom z Biškeku dostala celá delegácia negatívny COVID-19 certifikát), ale po prílete a testovaní (bola to podmienka), časť delegácia bola pozitívna, takže kirgizský prezident a jeho suita si pozreli prehliadku len cez TV. Z dôvodu zatvoreného neba nad Moskvou mohol odletieť až po prehliadke.

Otázkou je, či kirgizský identifikačný systém pre COVID-19 zodpovedá medzinárodnej metodológii, alebo dostal kirgizský prezident S. Žeenbekov od hostiteľa len politickú frčku za to, čo sa vnútropoliticky (odsúdenie exprezidenta A. Atambajeva na 11 rokov) a zahraničnopoliticky (návšteva V. Putina v Biškeku v marci 2019), napriek tete-a-tete dohodám prezidentov v krajine deje. Naviac Biškek sa neustále pokúša rebelovať v rámci Eurázijskej ekonomickej únie.

Z pohľadu našej témy dnešnej – už kontinuálne piatej – analýzy vnútropolitických zmien v Kazachstane je relevantné a dôležité, že prezident K-Ž. Tokajev sa, nehľadiac na vysokú COVID-maródku v rámci kazašskej politickej elity, prehliadky zúčastnil (a sedel na tribúne na Mauzóleu V. I. Lenina čestnom mieste vedľa V. Putina) a osobne si mohol pozrieť dunejúci pochod kazašskej vojenskej jednotky (aj iných krajín) v rámci slávnostnej a úctivnostnej vojenskej prehliadky 2020 na Červenom námestí[2]. Tu treba kaviarenské tézy skalických bezpečnostných analytikov zmravniť – žiadna demonštrácia sily! Bola to úcta voči vojakom, partizánom, ľuďom, ktorí sa obetovali a 9. mája 1945 oslobodili Európu a svet od konkrétnej pliagy.

K téme účasti K-Ž. Tokajeva a Kazachstanu v Moskve ešte dve poznámky:

Po prvé – poznáte novodobý príklad toho, že by vojaci jadrových mocností: Ruska, Indie a Číny + slovanských krajín (Bielorusko, Srbsko...) + islamských (Uzbekistan, Kazachstan, Tadžikistan...) + Moldavci a Mongoli spolu a mierovo pochodovali na historickom Červenom námestí, priamo vedľa Kremľa? Tak to sa často nevidí a už asi čoskoro ani neuvidí.

Druhá poznámka. Tesne pred moskovskou návštevou a účasťou na vojenskej prehliadke K-Ž. Tokajev koncom mája 2020 podpísal zákon O rehabilitácii obetí masových politických represálií (О реабилитации жертв массовых политических репрессий)[3]. Ide o obdobie stalinizmu a nikomu to v Moskve nevadilo. Takže aj tu platí – nech prehovoria archívy!
 

Politická devíza K-Ž. Tokajeva – modernizácia
 

Vráťme sa však k druhému prezidentovi K-Ž. Tokajevovi, ktorý aj v zložitých podmienkach svetového prekvapenia z nastupujúceho krachu neoliberalizmu a deštrukcie spoločenských vzťahov, riadi Kazachstan pomerne úspešne.

Prečo? Pretože hovorí a aj, okrem budovania dôvery,  koná v mene fenoménu „modernizácia“. Navyše osobne nie je konfrontovaný falošným vzdelaním, nemusel prepisovať svoj majetok na manželku, nemusí sa vyhovárať na tretie osoby, ak prijme rozhodnutie...

Kazachstan je zatiaľ na dobrej politickej ceste. Uvidíme, ako to bude ďalej po oslavách Dňa hlavného mesta.

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

 

SÚVISIACE ČLÁNKY AUTORA:

Kazachstan – zásadná(?) politická zmena
https://www.noveslovo.sk/c/Kazachstan_zasadna_politicka_zmena

V Kazachstane sa mení politická situácia
https://www.noveslovo.sk/c/V_Kazachstane_sa_meni_politicka_situacia

V Kazachstane sa mení politická situácia - pokračovanie 1
https://www.noveslovo.sk/c/V_Kazachstane_sa_meni_politicka_situacia_pokracovanie_1

V Kazachstane sa mení politická situácia - pokračovanie 2
https://www.noveslovo.sk/c/V_Kazachstane_sa_meni_politicka_situacia_pokracovanie_2

V Kazachstane sa mení politická situácia - pokračovanie 3
https://www.noveslovo.sk/c/V_Kazachstane_sa_meni_politicka_situacia_pokracovanie_3

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984