Vajda, Indián i šarha

Počet zobrazení: 3608

Vyrastal v Malom Ríme, takže sa mal kde naučiť o trojjedinosti na nebesiach. Obyčajný Igor z Trnavy ju dosiahol vo funkcii už po 2 mesiacoch. Preto ho najvernejší považujú po voľbách za všemohúceho na zemi. Tej podtatranskej. A veruže ju Igor Matovič (OĽaNO) už aj preukázal. Najskôr poslal armádu a políciu, aby hermeticky uzavrel tretinu svojich voličov v rómskych osadách. Nie však z rasistických dôvodov. Naopak. Protekčne a v rukavičkách dal Cigánov – zrejme z vďaky za vynesenie na vládny piedestál – testovať u nich doma. Zatiaľ čo slovenských penzistov v starobincoch vystavil šikane. V televíznom archíve ostanú navždy uložené nezabudnuteľné zábery, ako bezvládne starenky a starčekov prenášali skafandrovaní zdravotníci do nemocníc. Nakladali do sanitiek aj krivkajúcich s barlami, na invalidných vozíkoch i na nosidlách. Striebrovlasí spoluobčania tretej kategórie mali jednoducho smolu. Museli strpieť trmácanie, nepohodu, strach i beznádej... Lebo si zachovali zdravý rozum, hrdosť aj česť a Matoviča nevolili. A mohli byť radi, že si ich posivené skalpy nepripínal rovno k opasku, ako ten Kičurov!

matoekar843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Jediný, kto sa indiánskeho náčelníka s ostrím krivákom na bojovom chodníku nebojí, je jeho koaličný pusipajtáš Richard Sulík (SaS). Prieskumné agentúry však zatiaľ nezistili príčinu. Kmeňoví šamani a znalci indiánskej histórie tvrdia, že skalp „holej lebky“ sa na opasku nevyníma, preto sa neráta. Trucovitosť a nebojácnosť súčasného ministra hospodárstva naopak politológovia pripisujú viac hodnote jeho hlavy „pomazanej“. Veď ktože sa dnes v štátiku medzi Devínom a Kremencom môže hrdiť väčšími osobnými skúsenosťami z raňajkovania s najspomínanejším zločincom? Hlavy desiatok sudcov, politikov i verejných činiteľov sa už skotúľali po mediálnom popravisku, kým on sa vyhrieva na výslní koronovanej vlády. Spolu s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina), ktorého meno sa uvádza v akčnej päťke Fondu národného majetku SR v „uniknutých“ nahrávkach z korupčného spisu Gorila. Nehodno sa vyjadrovať ku každému rozhodnutiu, chybe alebo prešľapu tejto vlády, veď občania by museli frflať, hundrať, nadávať od rána do hlbokej noci...

No trojjedinosť slovenského premiéra je svetový unikát, nemožno ju preto prehliadať. „Musíme chrániť ľudí a val na hraniciach pred tým, aby sme si nezavliekli vírus späť na Slovensko. Nepokazme si to kvôli psom, ktorí vyjú za plotom,“ povedal Igor Matovič v relácií Braňa Závodského na rádiu Expres (SITA, 19. 5. 2020). „Najskôr nás prosil, aby sme zo zahraničia prišli voliť. Potom nás začal zatvárať do štátnych karantén a nazýval utečencami. Keď už je všetko na ústupe, tak si chce na nás posvietiť aplikáciou a domácou karanténou. Už nie sme utečenci, ale psy, ktoré vyjú za plotom..., vyjadril sa používateľ na Facebooku tesne potom, čo si ministerský predseda vymenil zdobený oblek indiánskeho náčelníka so strapcami za otrhané šedé tepláky dedinského šarhu... No i táto etuda sa neobišla bez hanby. Igorko je na javisku národnej politiky nešťastný a publikum mu stále netlieska. Piskot a vulgárne pokriky na jeho adresu bolo počuť i na hraniciach, kde uviazli stovky ľudí. Občania Slovenskej republiky sa kvôli tárajovi dostali tentoraz do bezvýchodiskovej situácie. Vopred avizovaná aplikácia „smart“ karantény nefungovala, rodiny s malými deťmi a zvieratami zostali uväznené bez jedla, vody a toalety (Facebook Daniela Kralevich, 23. mája 2020). Postoj k odopieraniu ľudských práv však na hraničné priechody neprišiel vysvetľovať osobne zbabelý hriešnik.

Diplomaticky sa vyhla šlamastike aj prezidentka Čaputová. A keďže nepríjemnú situáciu odignoroval aj žolík prezidentských kampaní a preceňovaný vedec permanentného krízového štábu Róbert Mistrík, karta ušmudlaného Čierneho Petra tak ostala v rukách mladíkov vládnej a parlamentnej štvorkoalície. Po polnoci sa repatriantom na hraničnom priechode Bratislava – Jarovce – Kittsee ako prvý (a jediný) postavil zoči-voči minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina). Podpredseda parlamentu a koaličnej strany Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý po celý rok 2018 miloval preplnené ulice a davy na námestiach, tentoraz siahol k ospravedlneniu len z ďalekého bezpečia. V štúdiu Sobotných dialógov na Rádiu Slovensko si nasypal popol na hlavu za to, že v piatok nespustili aplikáciu umožňujúcu stráviť karanténu v domácej izolácii. A Matovičovi odkázal, že ekaranténa sa „mala komunikovať až po jej odskúšaní a sfunkčnení“.

Premiér si však zjavne robí, čo len chce a dôsledky jeho unáhlených alebo zmätočných rozhodnutí ho príliš netrápia. Počas nedeľného obeda sa prejedol televíznych diskusií aj špenátu – ako komixový Pepek námorník – keďže v pondelok ráno sa mu chceli na diaľnici D1 postaviť slovenskí svalovci. Únia fitnes centier Slovenska oznámila na pondelok 25. 5. 2020 blokáciu Bratislavy a zastrájala sa aj podaním žaloby na štát. No stačilo, aby sa bohatier z Malého Ríma ozval svojou bežnou komunikáciou na sociálnej sieti: Ak budú svalovci blokovať diaľnicu D1, urobím z toho trestný čin.“. A bublina, svaly aj silné reči spľasli ako balónik Dežkovi v Kútoch na hodoch. Akoby aj nie, keď sa muskulatúra dnešných Valibukov, Miesiželezov a Lomidrevov nafukuje umelo len „bobuľami“... Testovanie možností moci, mantinelov jej zneužívania a trpezlivosti národa však pokračuje. Bolo to tak pri zámere Matovičovej vlády zaviesť na Slovensku pred veľkonočnými sviatkami lockout, takisto pri „odpočúvacom zákone“, pri odkaze seniorom: „aby na 13-te dôchodky zabudli...“ A je to rovnako i v pripravovanej voľbe nového generálneho prokurátora.

„Koronavírus je cudzie slovo, ktoré u nás ospravedlňuje všetko, akékoľvek porušenie ústavy,“ vraví docent ústavného práva, emeritný sudca ÚS, bývalý člen Súdnej rady a exposlanec NR SR Ján Drgonec (21. 5. 2020, Denník S). Koronavírusom ospravedlňujú porušovanie ústavy. Presadzované justičné zmeny sú nehorázne, hanebne účelové,hovorí Drgonec. Nepochopený trnavský Igor vypustil ešte v apríli balónik, že najlepším kandidátom by mohol byť Daniel Lipšic. Diskvalifikoval ho tým skôr, ako sa právoplatne podmienečne odsúdený advokát (zapletený s Haščákom z Penty, s volavkou Alenou Zsuzsovou v Kočnerovej Threeme, s uplácaním novinárskeho stáda no aj s inými škandálmi a záhadami), vôbec stihol k tomu vyjadriť. V tomto štáte je však teraz možné všetko. Ktohovie?! Možno predsa len budú onedlho „oči kocúra“ z kresla generálneho prokurátora sledovať kroky politických rivalov, ideologických odporcov, konkurentov i nepohodlných svedkov, smerujúcich za veľkú oceľovú bránu Justičného paláca. Škoda, že Igor Matovič ani väčšina mladých voličov nepozná zabudnuté slovenské porekadlo, že: „Čo je z mačky, to len myši lapá.

Pred blížiacim sa Dňom detí môžeme trikrát hádať, aký maškarný kostým si zo skrine vyberie tentoraz náš trojjediný národný zabávač...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984