Včera možno zo zvedavosti, pozajtra...

Počet zobrazení: 5221

Nováky, malé mestečko na Hornej Nitre, zažili včera pomerne veľký nárast obyvateľov. Pred miestnym Domom kultúry nebolo už kde zaparkovať a pritom tam je veľké parkovisko. Tak sa parkovalo, kde sa dalo, na chodníkoch, na tráve a pod. Príčina bola jednoduchá. ĽSNS na čele s p. Kotlebom a ďalšími členmi tu mala stretnutie s občanmi. Keď som po tomto mítingu stretol s niektorými známymi, bol som  prekvapený ich reakciami. Vraj to malo celkom slušnú úroveň a bolo tam množstvo ľudí v strednom a mladom veku. Určite mnohí tam boli zo zvedavosti a možno mnohí chceli naživo konečne vidieť nejakého poslanca NR SR. Na otázku, prečo som tam nebol aj ja, lebo však o nič nešlo, som im odpovedal, že mi to jednoducho nedovolí moje svedomie, ani moje presvedčenie. Na to mi niektorí odpovedali, aby som sa konečne zobudil, že dnes sa už ani jedno, ani druhé nenosí. Tiež názor, možno do určitej miery aj pravdivý. Doma som nad uvažovaním a správaním dnešných ľudí dlho do noci rozmýšľal. Ešte pred pár rokmi by v našom meste na takýto míting neprišiel takmer nikto. Dnes je to už, žiaľ, o niečom inom. Pred pár rokmi by sa nemohlo stať, aby v mestskom rozhlase pozývali občanov na takéto stretnutie a to dokonca niekoľko dní a dva razy za deň. Je to o to zarážajúcejšie, že je tu primátor, ktorý kandidoval s podporou Smeru-SD. Rovnako som prekvapený, že v Novákoch boli už po tretí raz a vždy z pozvaním cez mestský rozhlas. Doteraz im však stačila krčma, včera to už bol plný Dom kultúry.

Robert Fico nielen na sneme ZMOS, ale aj cez média neustále hovorí o nebezpečenstve nárastu extrémizmu a fašizmu na Slovensku, no zdá sa mi, že v tomto nenachádza podporu ani vo vlastných okresných organizáciách. Okresná organizácia ĽS NS zorganizovala v Novákoch už tretie stretnutie v krátkom čase. Čo myslíte, koľko stretnutí s občanmi zorganizovala okresná organizácia Smeru-SD? A to ešte nehovorím o mojom sklamaní ohľadom vydania knihy Milana Medúza Rok s vojnou, o ktorej som pred nejakým časom písal. Je to člen Smeru, predseda klubu ľavicových učiteľov a oni si takúto udalosť ani nevšimli. Bola tu nevšedná šanca zvolať v okrese tlačovku, prípadne napísať článok aspoň do okresných novín. Bola tu šanca spropagovať nielen túto knihu a jej autora, ale aj ukázať občanom, akí u nás žijú ľudia, ako rozmýšľajú a konajú ich vlastní členovia. A tak by som mohol pokračovať, ale viem, že to nemá zmysel, možno aj preto, lebo o hodnotách premiéra vôbec nepochybujem, no veľmi pochybujem o hodnotách mnohých členov jeho strany. To je však už jeho problém.

Môj problém spočíva v niečom inom. A to je fakt, že sa tu začína rozvíjať niečo, o čom som si myslel, že je to už dávno za nami, že to všetko je už našťastie v nenávratnej minulosti. Žiaľ, ľudská ľahostajnosť, nezáujem o veci verejné a možno aj znechutenosť, oživuje niečo, čo môže byť už o pár rokov veľmi nebezpečné. Dokazuje to aj míting v malých Novákoch. Včera tam boli ľudia možno len zo zvedavosti, zajtra tam už môžu byť z dôvodu záujmu a pozajtra už z presvedčenia.     

Foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984