Reklama
Reklama

Veľmi podobné to bolo v USA

Pár slov k článku Pavla Suška
Počet zobrazení: 1853

Máme právo na svoje názory, nemáme právo na svoje fakty.  S pánom Suskom (Voľby prezidenta ničím neprekvapili) sa nedá veľmi polemizovať, pretože všetko, čo uviedol, sú nielen overiteľné, ale doslova do očú bijúce fakty o voľbách. Nie je to, prirodzene, iné ani v USA. Kde by som ho chcel doplniť, je to, že dnešný priemerný volič berie voľby ako formu zábavy. Pri zábave sa predsa bavíme často tým, že odchádzame do sveta fantázie, do čierno-bieleho sveta „dobra a zla“ alebo do irelevantných úvah, ktoré nás „bavia“ najmä tým, že sa nás netýkajú a že sa môžeme projektovať ako „ti mocní“, „ti dobrí“, „tí správni“.

„MY“ budeme rozhodovať svojou voľbou prezidentky, či homosexuáli si budú môcť adoptovať deti, či potraty budú legálne, je dosť jedno, na ktorej strane stojíme, pretože takmer iste sa nás tieto veci netýkajú!

Tým pádom sa voličstvo dá manipulovať. Často potom volí proti svojim záujmom. Mňa doslova šokovalo, že docent Chmelár mal nízke preferencie a ani nepostúpil do druhého kola volieb.  Sledujem jeho úvahy a komentáre už dlho a je dosť viditeľné, že je to chlap charakterný, poctivý a, samozrejme, vzdelaný. Aj jeho predvolebné vystúpenia mali zmysel. Niečo hovoril! Pani Čaputová, naopak, nehovorila NIČ. „Boj proti zlu“ je výraz, ktorý naprosto nič neznamená, pretože nie je jasné, čo je „zlo“ a čo je ten „boj“.  Lenivé voličstvo ale má skvelú možnosť si do tohto výroku projektovať práve to, čo si myslí.  Vzniká tak dojem, že kandidátka hovorí voličom zo srdca. Veľmi podobne to prebiehalo v USA pri voľbe prezidenta Obamu.  U prezidenta Trumpa to bolo o niečo lepšie, pretože jeho slogany vlastne aj niečo znamenali, problém bol iba v tom, že on  ich určite nevedel a možno ani nemienil uviesť do života. Pretože to je chlap nepoctivý. To taký docent Chmelár by bojoval.

Takže, pán Susko, máte pravdu, ale skutočný problém je v elektoráte, keby boli ľudia viac rozhľadení a ochotní uvažovať skôr než sa zabávať, nemali by manipulátori toľko šancí. V každom prípade sa mi vaša úvaha veľmi páčila a myslím si, že podobných úvah treba písať viac.

Peter Dolina, Issaquah, WA, USA

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama