Venezuelská opozícia protestuje proti súdnemu rozhodnutiu

Venezuelanalysis.com, 12. januára 2013
Počet zobrazení: 2751

Venezuelská opozícia volá po masívnych protestoch proti rozhodnutiu o legálnosti pozdržania prísahy prezidenta Huga Cháveza. Niektoré sektory opozície deklarovali, že neuznávajú Chávezovu vládu.

Tieto opozičné vyhlásenia prichádzajú po tom, ako venezuelský Najvyšší súd v stredu jednomyseľne rozhodol, že odloženie Chávezovej inaugurácie je v súlade s ústavou.

Venezuelská ústava uvádza, že novozvolený prezident by mal po voľbách zložiť prísahu 10. januára. Ďalej sa v nej píše, že ak v prípade akejkoľvek „nepredvídanej udalosti“ alebo príčiny to nie je možné, prezident môže prísahu zložiť pred Najvyšším súdom - bez uvedenia dátumu.

Chávez, ktorý bol v októbri minulého roku znovuzvolený za prezidenta Venezuely na obdobie 2013 - 2019, sa na Kube zotavuje zo štvrtej operácie rakoviny.

Opozícia tvrdí, že oneskorenie Chávezovej prísahy je protiústavné a bez slávnostnej ceremónie nemá vláda právo ďalej vládnuť.

Včera sa však za rozhodnutie Najvyššieho súdu postavila Organizácia štátov Ameriky (OAS). Generálny tajomník OAS Josa Miguel Insulza na tlačovej konferencii vyhlásil, že OAS „plne rešpektuje rozhodnutie vynesené venezuelskými ústavnými inštitúciami.“

Ďalej pokračoval: „Táto záležitosť bola týmto vyriešená v troch orgánoch venezuelskej štátnej moci [výkonnej, legislatívnej a súdnej] …Vybrali si cestu, ktorá poskytne čas vzhľadom na situáciu [s Chávezovým zdravým], aby sa znovuzvolený prezident mohol vrátiť a zložiť prísahu.“

Postoj OAS reflektuje širokú medzinárodnú podporu legálnosti vzniknutej ústavnej situácie vo Venezuele, keď reprezentanti z dvadsiatich siedmich krajín prišli v deň nekonanej inaugurácie pred obrovskými masami ľudí vyjadriť podporu Chávezovi.

Na tomto zhromaždení viceprezident Nicolas Maduro povedal, že prieskum verejnej mienky vykonaný medzinárodnou organizáciou zistil, že 68% Venezuelčanov si myslí, že je legitímne oddialiť Chávezovu inauguráciu.

Výkonný tajomník opozičnej koalície Demokratická jednota (MUD) Ramon Guillermo Aveledo zareagoval podráždene na vyhlásenia OAS, komentujúc to ako „poľutovaniahodné“.

Demokratická jednota už pred časom zaslala OAS „varovanie“ ohľadne ústavnej situácie vo Venezuele v nádeji, že OAS bude deklarovať porušenie Medziamerickej demokratickej charty.

Volanie po „masívnych protestoch“

Opozícia na protest proti súdnemu rozhodnutiu ohlásila na 23. januára „masovú demonštráciu sily v uliciach Venezuely“. Niektoré sektory opozície vyhlásili, že od teraz neuznávajú legitimitu vlády.

Opozičná poslankyňa Maria Corina Machado v súkromnej televízii Globovision povedala, že „dnes sa Venezuela prebudila s uzurpátorskou vládou“ a ani viceprezident Maduro ani ostatní ministri by nemali zotrvávať vo svojich funkciách.

Povedala, že demonštrácia 23. januára predznamená začiatok „novej fázy mobilizácie a akcie“ opozície.

Iný opozičný líder a primátor Caracasu Antonio Ledezman zopakoval tvrdenie opozície, že oddialenie Chávezovej prísahy predstavuje „štátny prevrat". Podporujúc výzvy k demonštráciám povedal, že „... ľudia by sa nemali vzdávať ani sa nechať ponižovať“, zároveň však pobádal k „umiernenosti“.

Niekoľko provládnych verejných a aktivistických médií porovnáva takéto vyhlásenia s tými, ktoré viedli k niekoľkodňovému opozičnému prevratu proti Chávezovej vláde v roku 2002.

Na štvrtkovom verejnom mítingu viceprezident Maduro vo svojom prejave pripomenul tým, ktorí sú nespokojní so súčasnou ústavnou situáciou a chcú protestovať, tak môžu urobiť v rámci zákona. Avšak varoval podporovateľov opozície, aby „príliš nebláznili a rešpektovali mier v krajine a tú opozíciu, ktorá je vždy náchylná k prevratom, žiadame, aby sa včas skorigovala“.

Preložil Dušan Krnáč

Foto: Venezuelanalysis.com, demonštrácia na podporu H. Cháveza, 10. januára 2013

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984