Reklama
Reklama

Venezuelským generálom chýba pinochetovský sluch

Počet zobrazení: 2974

Európska únia má jednoducho smolu. Čokoľvek ušľachtilé a zásadné ponúkne verejnosti, vždy sa nájde niekto, kto jej úsiliu, presnejšie úprimnosti a pevnosti tohto úsilia nastaví neľútostné zrkadlo. A v tej najnevhodnejšej chvíli. Teraz, pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, čoraz hlasnejšie a naliehavejšie varuje pred antisystémovými hnutiami, upozorňuje na narastajúci populizmus, radikalizmus, politické vydieranie či extrémizmus rozličného sfarbenia, na snahy rozhodovať na uliciach, cez prsty sa díva na francúzske Žlté vesty, ktoré si na námestiach vynucujú odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona... A akurát vtedy sa líder venezuelskej opozície Juan Guaidó na caracaskom námestí vyhlási za dočasného prezidenta a dokonca vyzve armádu, aby sa zasadila o návrat demokracie, ale venezuelským generálom zrejme chýba pinochetovský sluch. Veď v Čile sa to začalo podobne: prázdnymi regálmi v obchodoch, lebo autodopravcovia sa po volebnom víťazstve socialistu Salvadora Allendeho zaťali. Sami od seba, pravdaže! Spojené štáty, ako ostrieľaný distribútor demokracie do Iraku, Afganistanu, Líbye, Sýrie a potajme, po kvapkách aj do Iránu, dočasného prezidenta Juana Guaidóa už akceptovali. A môžu sa pochváliť prvým úlovkom v uniforme: vojenský pridelenec Venezuely v USA opustil prezidenta Nicolása Madura a prebehol k demokratickým silám.

A Európska únia? Zaskočená a podrazená vo svojej ušľachtilej misii pred eurovoľbami mlčí ako dotknutá slečinka. A poskytuje priestor horlivcom zo svojich radov, aby konali a strápnili ju v očiach voličov. Ako španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý sa s Madurom nebabral: alebo do ôsmich dní vyhlási nové voľby, alebo Španielsko uzná prezidenta, ktorého vyprodukovala ulica! A jeho razantný odkaz – alebo bude po našom, alebo v našich očiach skončíš! – tak nadchol Veľkú Britániu, Nemecko a Francúzsko, že pod diktátorovým  ohryzkom sa v mihu zablýskali ďalšie nožíky. Už nie je pravda, ako španielska vláda zatočila s lídrami tých, ktorí v referende a na uliciach žiadali nezávislosť Katalánska. A že Európska únia to vyhlásila za vnútornú záležitosť Španielska.

Len dúfam, že sa pod Madurovým ohryzkom nezjaví aj naša rybka.

Vyzerá to tak, že demokratizácia Venezuely je neodvratná, lebo podľa najnovších správ priaznivci J. Guaidóa už ponúkajú amnestiu vojakom, ktorí včas odskočia od N. Madura. Tak nech sa ich generálom čo najskôr zlepší sluch, aby sa to nerozpútalo aj bez ich lampasov a epoliet...  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama