Xeny v parlamente?

Počet zobrazení: 4044

Nedôstojné ukončenie funkčného obdobia slovenského parlamentu vyvolalo množstvo diskusií a nezodpovedaných otázok. „Dnes sa už považuje za gentlemana muž, keď si vyberie cigaretu z úst, než ženu pobozká“– povedala americká speváčka, herečka i spisovateľka Barbra Streisandová. Možno i táto skúsenosť inšpirovala dramaturgiu spravodajskej televízie TA3.

Poslednú januárovú nedeľu si totiž aj ona tesne popoludní vytvorila svoju „silnú zostavu“. Na rozdiel od tej v Mlynskej doline už na prvý pohľad vyváženejšiu. Lebo Noro Dolinský si – oproti Oľge Bakovej – pozval respondentky zo širšieho politického spektra. Rovnovážnosť sa prejavila aj v pomernom zastúpení blondínok a tmavovlások. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), poslankyňa Jana Cigániková (SaS) a hľadajúca sa poslankyňa Katarína Cséfalvayová (nezaradená) diskutovali o genderovej vyváženosti v politike. V Európskej únii patrila Slovenská republika ešte v roku 2016 medzi krajiny s najnižším podielom žien vo vrcholovej politike. Skupinka občanov si však v posledných prezidentských voľbách v roku 2019 zvolila do čela štátu Zuzanu Čaputovú a odrazu sme „modernou“ krajinou... Do lavíc NR SR zasadlo v končiacom sa volebnom období 29 žien. To je približne pätina z celkového počtu 150 poslancov. Niekto by ich tam zrejme chcel vidieť viac. Dámy v spomínanej besede TA3 preukázali ohromnú trpezlivosť, keď dokázali dve hodiny čakať, aby sa dostali k slovu, až sa v štúdiu dohádajú politickí kohúti: Danko, Harabin, Matovič, Drucker a Hlina. Takmer celú diskusiu sa političky zhovárali pokojne, vecne i konštruktívne o možnostiach širšieho zastúpenia žien vo verejnom živote aj o úvahách k zavedeniu povinných kvót pri obsadzovaní nežného pohlavia na dôležitých postoch v štátnej správe.

Intelektuálnu nevyváženosť preukázala len slobodná matka z opozičných lavíc Cigániková spochybnením správnej výchovy v rodine, kde chlapca vychovávajú ako budúceho j._ciganikova_2016-1.jpegmuža s jeho prirodzeným poslaním a zvládaním budúcich životných rolí v zamestnaní aj v rodine. Zjavne neuznáva teóriu o „mužoch z Marsu a ženách z Venuše“, zrejme nechápe ani to, že mačka nie je pes... Bola prvou a jedinou, ktorá potvrdila nastúpený agresívny trend „demokratickej“ opozície v predvolebnej kampani. „Slušne“ sa uchýlila k osobným útokom i podpásovým ranám ministerkám aj ich neprítomným straníckym šéfom. Nechcel som byť predpojatý, snažil som sa nepodľahnúť stereotypom... No keď tmavovláska zo Sulíkovho košiara vyhlásila europoslankyňu Nicholsonovú div nie za sväticu, z obrazovky som jasne začul kod-ko-dákať... Korunu všetkému nasadila „sasanka“ úplne v závere, keď napodobila Matoviča a uchýlila sa k správaniu besnotou nakazenej líšky. Aj tá sa zákerne priblíži a v nestráženom okamihu odrazu pohryzie... Dolinskému zjavne pokazila nedeľu, lebo až vtedy pochopil, že selektovať treba vždy a všade. Podľa amerického spisovateľa Charlesa Bukowského: „Vždy je jedna žena, ktorá ťa zachráni pred inou a ak ťa tá žena zachráni, je pripravená ťa aj zničiť.“ Vôbec nezáleží na tom, koľko žien a koľko mužov bude sedieť v slovenskom parlamente. Nech sa doň dostane čo najviac – ale skutočne slušných a vzdelaných. Bolo vidieť, že mladý novinár oľutoval, že reláciu nedal radšej moderovať kolegyni Anke Žitnej, ktorá má s podsvetím a s podivuhodnými figúrkami pražskej i bratislavskej „galérky“ (v kombiné či bez...) predsa len viac skúseností. Občan – Boh – už ale hodil mincou a tá sa cez volebnú noc položí na rub alebo na líc. A čo ak ostane stáť na hrane? Na konci nedeľnej relácie som ako známy obdivovateľ krásnych aj múdrych žien a 42 rokov šťastne ženatý muž vypínal televízor s horkou príchuťou a s podozrením, že náklonnosť slovenskej ženy k politike je slepá ulička, do ktorej ju vohnalo len sklamanie v láske.
 

Anticenu Sexistický kix za najsexistickejšiu reklamu roka získala poslankyňa NR SR Janka Cigániková (SaS) za reklamu Zbavme sa zbytočných prekážok! Anticena je určená zadávateľom najsexistickejšej reklamy vo verejnom a internetovom priestore na Slovensku a udelili ju ženy z Aliancie žien – Cesta späť, ktorá je dcérskou organizáciou mimovládnej organizácie Aliancia žien Slovenska zameranej na obhajobu ženských práv. Pravda.sk (19. 4. 2016)

Foto: Blog Janka Cigániková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984