Yamila Sonia Pita Montes: Odsudzujeme sankcie Spojených štátov amerických

Vyhlásenie veľvyslankyne Kubánskej republiky v Slovenskej republike
Počet zobrazení: 2409

Vvelvyslankyna_1a.jpg období pokračujúcej nepriateľskej kampane Spojených štátov a mainstreamovej svetovej tlače proti Kube poskytla slovenským médiám a webovému portálu Slovo osobitné vyhlásenie aj veľvyslankyňa Kubánskej republiky v SR Yamila Sonia Pita Montes, na snímke. V úvode oslovila prítomných novinárov ako svojich kolegov, pretože popri viacročnej práci v diplomatickej službe začínala svoje profesionálne aktivity najskôr ako absolventka žurnalistiky v Kubánskej televízii. A dodala, že pre svoje krátke a skutočnej realite zodpovedajúce vyhlásenie sa rozhodla so zreteľom na množstvo dezinformácii, ktoré sa šíria v mediálnej oblasti o udalostiach na Kube v poslednom období.

V prvom rade by som chcela povedať – zdôraznila na úvod, že na Kube je situácia pokojná, všetko naďalej funguje, fungujú aj služby a realizujú sa opatrenia, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou. Vláda má situáciu pod kontrolou. Chcela by som objasniť, že na Kube nedošlo k nejakým významným spoločensko-sociálnym protestom. Je to svojím spôsobom len očierňovanie, ktoré sa nezakladá na dôkazoch. A je naozaj jednoznačne protikubánske, keďže išlo o pokus destabilizovať našu vládu, náš štát, naše inštitúcie zo strany Spojených štátov.
 

Fakticky ide o podporu terorizmu

Ide o silnú a systematickú kampaň USA, ktorá zobrazuje situáciu na Kube tak, aká v skutočnosti nie je. Ide o manipuláciu spravodajských informácií, obrazových reportáži a video záberov s cieľom čo najviac politicky poškodiť Kubu. Chcela by som zdôrazniť to, že fakticky ide o podporu terorizmu a takú manipuláciu Spojených štátov, ktorá sa snaží prispôsobiť propagandistické pôsobenie svojim potrebám, vytvoriť vo svete negatívny obraz o Kube a ovplyvniť verejnú mienku proti nášmu ľudu a našej vláde. Akcie tohto druhu narušujú ústavný poriadok a podporujú násilie v našej krajine. Táto kampaň sa začala už 15. júla a trvá až doteraz.

Treba zdôrazniť, že sú za tým Spojené štáty, ktoré rozvíjajú svoje pôsobenie najmä z Floridy s cieľom destabilizovať Kubu. Je veľmi zaujímavé, že najvyšší predstaviteľ USA nedávno označil Kubu ako jeho prioritu, čo nie je v súlade s jeho predchádzajúcimi vyhláseniami, ktoré nevylučovali možné zlepšenie vzťahov. Dnes, naopak, všetko má za cieľ skôr podporiť nespravodlivé embargo, ktorým Kuba trpí a ešte sa má zosilniť. Zdôrazňujem ďalej, že Biely dom nemá žiadne morálne právo vyzývať, aby boli prepustené osoby, ktoré sa dopustili protizákonných činov a boli na Kube zatknuté. Takýto postoj možno označiť ako intervenciu a zasahovanie do vnútorných záležitosti nášho štátu. Je naozaj klamstvom, keď sa hovorí, že manifestácie boli pokojné. Pravdou je, že počas nich naopak došlo k násilnostiam.
 

Občania podporili kubánsku vládu

Klame sa tiež, pokiaľ ide o prístup našich orgánov k týmto protestom. Čo sa týka našich ozbrojených zložiek, napríklad ministerstva vnútra, jeho príslušníci obmedzili rozsah svojich zásahov a použitie sily bolo len minimálne, odpovedalo na danú situáciu v primeranej miere a navyše ich postup bol v súlade s kubánskymi zákonmi a normami. Dokonca do ulíc vyšli aj naši občania, ktorí podporovali vládu a chceli zabrániť provokáciám a násilnostiam. A preto odsudzujeme sankcie, ktoré na nás uvaľujú Spojené štáty americké, najmä na ministra Revolučných ozbrojených síl Kuby generála Álvara Lópeza Mieru a špeciálnu jednotku ministerstva vnútra. Sú to unilaterálne sankcie, ktoré z praktického pohľadu nie sú relevantné ani politicky a ich jediným cieľom je očierňovať Kubu.

Náš minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla sa vyjadril aj k tzv. obavám, ktoré majú Spojené štáty a niektoré ďalšie krajiny o osudy našich ľudí, čo údajne zmizli a vraj sa o nich nič nevie. Vyzval ich predstaviteľov, že ak v týchto krajinách majú informácie o údajných nezvestných, aby predložili svoje dôkazy a zdokumentovali zmiznutie aspoň jednej osoby. Za klamlivé označil tzv. zoznamy zmiznutých osôb, o ktorých sa hovorí na sociálnych sieťach. Opakujem ešte raz, že ide o ohováračskú kampaň, ktorá je zameraná proti Kube a kubánskej revolúcii. Náš minister zahraničných vecí ďalej vyzval Spojené štáty americké a predstaviteľov krajín, čo sa k ich obvineniam pripájajú, aby uviedli meno aspoň jedného maloletého, ktorý bol počas týchto protestov zatknutý. Nič takého sa nestalo a potvrdzuje sa, že ide len a len o neudržateľné klamstvá.
 

USA pripravovali flotilu, ktorá mala smerovať na Kubu

Tiež by som chcela zopakovať, že na Kube postupujeme v súlade s ústavou a v súlade so zákonmi, aj čo sa týka súdnych procesov. Odmietame i tvrdenia, že na Kube došlo k mučeniu zatknutých. Minister Rodríguez vyzval ohováračov, aby dodali mená a dôkazy, o koho konkrétne išlo a neuchyľovali sa k falošným tvrdeniam. Odsudzujeme aj politiku USA, ktoré rôznymi formami nátlaku nútia iné štáty, aby sa pripájali k protikubánskej kampani. Robí tak minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken, ktorý nabáda svojich zahraničných partnerov ku koordinovanému postupu v útokoch proti našej vláde. USA zároveň bezočivo klamú, keď hovoria, že kubánska vláda si nárokuje časť peňazí, ktoré Kubánci posielajú domov zo zahraničia. Nie je to pravda. Tieto peniaze na Kube nepodliehajú nijakým daniam, ani clám. Naopak, poplatky inkasujú spoločnosti, ktoré tieto platby realizujú.

Bola tiež zaregistrovaná informácia, že USA pripravovali flotilu, ktorá sa mala plaviť smerom na Kubu. V súvislosti s tým náš minister zahraničných vecí vyzval Spojené štáty americké, aby konali uvážene a vyhli sa tak prípadným incidentom, ktoré by nevyhovovali ani jednej, ani druhej strane. Treba tiež podčiarknuť, že aj keď v týchto časoch prežívame agresívnu komunikačnú kampaň, podvody, klamstvá a rôzne iné manipulácie voči Kube, nájde sa vo svete mnoho demokraticky zmýšľajúcich ľudí, umelcov, či už výtvarníkov, hudobníkov, tanečníkov a ďalších, ako aj politikov a náboženských predstaviteľov i mierových aktivistov, ktorí požadujú, aby skončila blokáda našej krajiny, čo je hlavnou prekážkou pre jej normálny rozvoj. Ak Spojeným štátom naozaj tak záleží na dobre a šťastí kubánskych občanov, mali by okamžite skončiť embargo, ktorým sa nás snažia zničiť a v rámci ktorého voči nám počas pandémie prijali ďalších päťdesiat nových opatrení. Mali by okamžite prestať so všetkými ilegálnymi krokmi, ktorých cieľom je zasahovať do vnútorných záležitosti Kuby, skončiť mediálnu kampaň, ktorou šíria samé klamstvá a takto sa snažia ospravedlniť svoje agresívne opatrenia i to, že nútia ostatné štáty, aby sa k nim pripojili. Ďakujem pekne.

Ján Puchovský, publicista, bývalý spravodajca ČST pre Latinskú Ameriku

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984