Reklama

Zabudnuté africké bojiská (1940 – 1942)

Kniha Daniela Šmihulu a Richarda Sviteka
Počet zobrazení: 3962

Možno je to len náhoda, ale v dňoch, keď si celý svet pripomínal Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenie druhej svetovej vojny (jej európskej časti), v pražskom vydavateľstve Naše vojsko vyšla 190-stránková publikácia dvojice mladých autorov Zabudnuté africké bojiská (1940-1942).

smihula_africke.jpgDruhá svetová vojna sa totiž neodohrávala, resp. netýkala sa (aktívne bojové akcie) len Európy a Ázie, ale boje a bojové operácie (niekedy až rozhodujúce) boli aj na území Afriky.

Tento kontinent bol (je a zrejme ešte) z rôznych historických dôvodov bude priesečníkom záujmov mnohých kontinentálnych mocností, veľmocí a dokonca aj superveľmocí (ak sa tak vyprofilujú).

Boje na území Afriky boli súčasťou procesu dejín dvadsiateho storočia a navyše sa za nimi skrývajú individuálne a súkromné osudy, ktorých paradigma potvrdzuje, že vojnové dôsledky (smrť) sú v zásade rovnaké v Európe, Ázii či na Africkom kontinente.

Pozoruhodné je, že téma bojov v Afrike počas (v rámci) druhej svetovej vojny nebola zatiaľ na Slovensku ucelene spracovaná.

Text autorov Daniela Šmihulu a Richarda Sviteka je prvým slovenským pokusom o vyplnenie tohto bieleho miesta, predstavenie slovenskému čitateľovi aj iné než európske a ázijské bojiská tej najstrašnejšej svetovej vojny, ktorý sa opiera o solídnu informačnú (cudzojazyčnú) základňu, pritom má v mnohých prípadoch na Slovensku premiéru a bohatý sprievodný fotografický materiál.

Naše Vojsko, Praha, 190 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy