Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Zabudnuté africké bojiská (1940 – 1942)

Kniha Daniela Šmihulu a Richarda Sviteka
Počet zobrazení: 2586

Možno je to len náhoda, ale v dňoch, keď si celý svet pripomínal Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenie druhej svetovej vojny (jej európskej časti), v pražskom vydavateľstve Naše vojsko vyšla 190-stránková publikácia dvojice mladých autorov Zabudnuté africké bojiská (1940-1942).

smihula_africke.jpgDruhá svetová vojna sa totiž neodohrávala, resp. netýkala sa (aktívne bojové akcie) len Európy a Ázie, ale boje a bojové operácie (niekedy až rozhodujúce) boli aj na území Afriky.

Tento kontinent bol (je a zrejme ešte) z rôznych historických dôvodov bude priesečníkom záujmov mnohých kontinentálnych mocností, veľmocí a dokonca aj superveľmocí (ak sa tak vyprofilujú).

Boje na území Afriky boli súčasťou procesu dejín dvadsiateho storočia a navyše sa za nimi skrývajú individuálne a súkromné osudy, ktorých paradigma potvrdzuje, že vojnové dôsledky (smrť) sú v zásade rovnaké v Európe, Ázii či na Africkom kontinente.

Pozoruhodné je, že téma bojov v Afrike počas (v rámci) druhej svetovej vojny nebola zatiaľ na Slovensku ucelene spracovaná.

Text autorov Daniela Šmihulu a Richarda Sviteka je prvým slovenským pokusom o vyplnenie tohto bieleho miesta, predstavenie slovenskému čitateľovi aj iné než európske a ázijské bojiská tej najstrašnejšej svetovej vojny, ktorý sa opiera o solídnu informačnú (cudzojazyčnú) základňu, pritom má v mnohých prípadoch na Slovensku premiéru a bohatý sprievodný fotografický materiál.

Naše Vojsko, Praha, 190 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Návrat posolstva Novočerkaska
OSN – dítě války
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Ad.: Idioti v politike
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Idioti v politike
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama