Zahodiť egá a myslieť na Slovensko je jediný recept

Počet zobrazení: 2528

Predvolebná kampaň je minulosťou. Musím sa priznať, že pri niektorých politikoch človek akoby sledoval odosobnených robotov, ktorí hovorili to, čo si myslia, že ľudia chcú počuť a poskytne im to výťah tam, kam sa chcú dostať a viac ich nič nezaujíma. Dúfam, že to, čo sa teraz  odohráva pred oponou, je  skutočný dej a nielen nejaká komická tieňohra. Pretože nastáva čas reality a hlavne tvrdej a možno aj konečne poctivej práce.

Už som spomínal, že bude veľmi dôležité, aby sa do popredia vyzdvihli skutoční ODBORNÍCI na riadenie úradov v štátnej i verejnej správe, ale aj na posty v exekutíve, legislatíve aj justícii – a nejako dať do poriadku Slovensko ekonomicky, justične a aj sociálno-kultúrne. Teraz po voľbách sa zjavne začne hon na odborníkov. Rizikom je, aby si nevybrali „bubliny“ to znamená diletantov a pseudo odborníkov, nie najschopnejších, ale všetkého schopných. V každom prípade sa začne nový politický cyklus a jeho dĺžka bude závislá od schopnosti nastupujúcich lídrov nielen získať, ale aj udržať si moc. Úlohou vlády je vybudovať trestno-právny systém schopný odhaľovať  nezákonnosť a trestať vinníkov, nie len poľovať na jednotlivcov alebo určitú skupinu. Slovensko je hráčom na globálnej scéne, a preto potrebuje zložiť schopný tím, ktorý pochopí širšie súvislosti a správne nasmeruje Slovensko. Chcem veriť tomu , že aj pravicová vláda s dostatočným morálnym apelom na neviditeľnú ruku trhu – pôvodnú v kontexte diela Adama Smitha, ktorý nebol len ekonóm, ale najmä morálny filozof, môže nasmerovať štát Slovensko k prosperite.

Doteraz som zažil viackrát vytvorenie koaličnej vlády, ktorá sa na prvom stretnutí usmievala, pripíjali si šampanským a ubezpečovali voličov, že budú ťahať za jeden povraz. Ale asi len proti opozícii, lebo už po krátkej dobe vznikli neprekonateľné spory medzi vedúcimi osobnosťami a viedlo to k predčasným voľbám alebo úvahám o predčasných voľbách, pretože nikto nie je schopný ustúpiť. Veľmi ma zaujalo stanovisko Václava Klausa st., ktorý tvrdí, že „zvítězily tam zvláštní politické subjekty, nejsou to politické strany ve standardním slova smyslu. Jde o kluby fanoušků jedné či druhé osobnosti a to je podle mého názoru strašně negativní věc. Skutečnost, že chybí zřetelná ideová profilace subjektů, které teď ve volbách zvítězily, mně vadí, a to z principu.“ Dôležité podľa môjho názoru  bude, aby Igor Matovič bol tým stabilizujúcim a stmeľujúcim prvkom. Bude to mať ťažké a verím, že to psychicky ustojí, pretože zotrvačná energia sa rýchlo míňa, ak nie sú povolené všetky brzdy.

Mrzí ma, že niektorí pisatelia sú oportunisticky naladení vopred na všetkých a na všetko. Aj niektoré múdro sa tváriace články politológov sú mi na smiech, lebo svoje privátne názory považujú za vedu. Treba si uvedomiť, že panika ani strach nepomôžu, ale ťažko sa prekonávajú. Mentálne koketovanie s katastrofickým scenárom, prípadne vedomé vyhľadávanie správ s negatívnym obsahom primárne oslabuje imunitu a programuje vedomie na to najhoršie  Zjavne sú na vine aj politické strany a médiá, pretože robia iba to, čo vedia. Možno by sme tú optiku mohli posunúť, aby to nebolo stále o boji proti niečomu/niekomu, ale skôr boj za viac slobody, nezávislosti, ale aj za lásku k vlasti, prírode, za úctu ku všetkým.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984