Zopár poznámok k voľbám do Bundestagu

(Z pohľadu nemeckého ľavičiara)
Počet zobrazení: 3876

Hneď na začiatku treba povedať, že výsledky posledných volieb v Nemecku sú nezvyčajné. Na druhej strane v dnešnej dobe, po referende o brexite či po amerických prezidentských voľbách, sa podobne nezvyčajné výsledky už dajú akosi aj očakávať.



bundestag_2017.jpg

Už dlhšie bolo jasné, že ľudia najmä vo východnej časti krajiny sa cítia odcudzení od politického mainstreamu, reprezentovaného Angelou Merkelovou a Martinom Schulzom,   ktorý sa im snažil vnucovať multikulturalizmus, vzbudzujúci u mnohých ľudí obavy. Okrem toho, napriek všeobecnej sile nemeckej ekonomiky, mnohí Nemci v posledných rokoch čelili finančným problémom. Najmä vo väčších mestách išlo prudko hore nájomné. Prenájom priestrannejšieho bytu sa stáva cenovo nedostupným dokonca aj pre stredne príjmové rodiny. Kúpa bytu je pre čoraz väčšie množstvo ľudí úplne mimo diskusie, a pritom platia polovicu svojho mesačného príjmu na prenájom, nehovoriac o ďalších zvyšujúcich sa nákladoch na starostlivosť o deti a pod.

V Nemecku je zároveň prax krátkodobých pracovných zmlúv, ktoré neblaho vplývajú aj na mladú generáciu zmietanú v neistote; často sa jej darí získať len nízkoplatové zamestnanie. Od prijatia Hartzových reforiem významne rastie počet ľudí pracujúcich v daňovo oslobodených prácach s príjmom 450 eur a veľa ľudí musí preto kombinovať niekoľko malých zamestnaní, len aby prežili z mesiaca na mesiac.

V takejto atmosfére vyvolal pro-imigračný diktát Angely Merkelovej a Martina Schulza výrazný odpor medzi ľuďmi, ktorí roky zápasili o svoj každodenný život a pritom boli svedkami politiky rozpočtových škrtov, zaznamenávali upadajúcu infraštruktúru (najmä v školstve) a nedostatok cenovo dostupného bývania. Od vypuknutia utečeneckej krízy v roku 2015 tak CDU, ako aj SPD hovoria voličom, že sa netreba báť, že štát má peniaze na masívne investície do bývania, vzdelávania a celkovej integrácie nových imigrantov. Veľa ľudí však považuje taký prístup, keď obe hlavné strany dávajú väčšiu prioritu integrácii ľudí, ktorí v niektorých prípadoch ani neboli akceptovaní ako azylanti, ako pre domácu populáciu, za nečestný. Tento pocit je zvlášť rozšírený na východe (čo vysvetľuje 22-percentnú podporu pre AfD), ale je jasne pozorovateľný aj na západe, hlavne v Bavorsku (kde CSU významne stratila), ale aj v niektorých tradičných západných baštách SPD.

Ostáva dúfať, že volebné výsledky budú budíčkom pre tradičné a demokratické politické strany, inak bude politické napredovanie AfD pokračovať aj v budúcnosti. Problém v tejto situácii je dvojaký. Po prvé, Angela Merkelová, zdá sa, nechápe vážnosť situácie. Jej okamžitou reakciou na výsledok volieb bola poznámka, že nevie, čo by teraz mala robiť inak. Po druhé, s návratom SPD do opozície jej jedinou možnosťou je „Jamajka,“, čiže koalícia s liberálmi z FPD a Zelenými. Práve Zelení sú však vyslovene pro-imigrační a v podstate chcú, aby Nemecko malo otvorené hranice. To s určitosťou povedie ku konfliktu s bavorskou CSU, ktorá dôrazne požaduje tvrdšie kontroly na vonkajších hraniciach EÚ a prísnejšie zaobchádzanie s odmietnutými žiadateľmi o azyl. CSU takisto žiada ročný strop pre akceptovaných uchádzačov o azyl. Tento rozpor môže viesť aj k zlyhaniu rokovaní a neschopnosti postaviť koalíciu, čo by mohlo viesť k predčasným voľbám, z ktorých by nepochybne opäť profitovala najmä AfD.

Ako sa teda odteraz zmení nemecký prístup k problému utečencov? Predpokladám, že tlak na krajiny strednej a východnej Európy ohľadom povinných utečeneckých kvót čoskoro pominie. Angela Merkelová je teraz vo veľmi slabej pozícii a bude pod signifikantným tlakom zo strany CSU, aby hľadala možnosti obmedzenia prílevu utečencov. Okrem toho, pravdepodobné zvolenie Sebastiana Kurza za nového rakúskeho kancelára o tri týždne nastolí ďalší vonkajší tlak na Merkelovú, aby posilnila vonkajšie hranice EÚ a podporila Macronov návrh na azylové registračné centrá v krajinách severnej Afriky. Celkovo je možné, že pozícia krajín strednej a východnej Európy sa z dlhodobého hľadiska vďaka posledným nemeckým voľbám posilní.

Preložil Tomáš Nagy

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984