Zvykanie na tempo Novej Scotie

Počet zobrazení: 3786

Presťahovať sa z Calgary do Novej Scotie je väčší spoločenský skok, ako zo Slovenska do Kanady. Keď idete do cudzej, novej krajiny, ste pripravení. Aj keď nie na všetko, ale na veľkú zmenu. Keď sa sťahujete v rámci krajiny, akosi automaticky očakávate, že to bude podobné. Znova sa mi potvrdzuje, že Kanada neexistuje. Je to sto rôznych krajín a svetov.

Calgary je mesto biznisu. Kedysi veľmi výnosného, dnes pokrivkáva. Takéto mesto priláka ľudí, ktorí potrebujú peniaze, majú radi peniaze a vedia zarobiť peniaze. Ak sa živíte „prácou“, teda nezarábate na tom, že z peňazí robíte väčšie peniaze, v bohatom meste môžete zbohatnúť. Ale musíte makať. Ísť ďaleko na sever, do podmienok pre bežného človeka nepredstaviteľných. Makať soboty, sviatky, keď treba aj nedele. Veľa firiem je zatvorených v Calgary akurát na Nový rok. Potrebujete plynára v nedeľu o deviatej večer, nie je problém. Potrebujete opraviť garážové dvere do dvoch hodín, majstra zoženiete.

Mám rada finančnú istotu, ale peniaze ma nemotivujú. Hneď, ako sa dalo, ako sme si mohli dovoliť, z Calgary sme odišli.

u_nas_1_lf.jpg
Ľubica Fajnerová: U nás v Novej Scotii. Na úvodnom obrázku je dom ešte pred úpravami.

A v Novej Scotii, no wow. Šok.

Ak by som chcela urobiť socialistickú revolúciu, táto provincia je na to stvorená. Teda, muselo by to byť medzi deviatou a treťou cez deň. Nie počas futbalovej či basketbalovej ligy. Určite nie v piatok pred dlhým víkendom a v utorok po dlhom víkende. A v piatok lepšie len doobeda.

Neviem, ako nazvať tunajší pracovný prístup. Napadá mi len jedno slovíčko – lenivosť. Je tu veľká prezamestnanosť. Nemyslím štátnych úradníkov a školstvo, to je asi všade. Myslím súkromné firmy.

Chceli sme kúpiť lino. Veľa lina. V krásnej showroom sme čakali desať minút, kým pán v peknej uniforme čosi súkromné dotelefonuje. Potom vysvitlo, že o predávanom line nemá ani šajnu, netuší jeho cenu. Ale. Zajtra nám zavolá Darren. Ráno a bude vedieť ceny. Darren zavolal o druhej poobede. Víťazoslávne mi povedal, že pozisťoval.

Vybrali sme si iný obchod. Je ich tu niekoľko typu Baumax. V Calgary sú otvorené vždy. Tu sú všetky cez long weekend zavreté. Ako manželka predavača by som chválila, ako zákazníka ma to otravuje. Potrebovali sme fakt veľa lina. Zamestnanec musel odrezať 11 pomerne veľkých kusov. Vzdychal, potil sa. Po treťom kuse mu už drukovalo asi päť spoluzamestnancov a nachomietnuvších sa známych. Môj muž mu o dušu pomáhal, ja som pomáhala nosiť na vozík a cítila som sa previnilo. Že ho chudáka takto vykorisťujem. Po šiestom kuse mu nejaká známa išla kúpiť kávu.

Dnes vybavujem olej na kúrenie. Som už trošku nervózna, lebo jeho zásoby sa nám stenčujú a vonku sa ochladzuje. Vybavujem to už asi 2 týždne zrejme s najväčším dodávateľom. V piatok tu bol pán posúdiť náš kotol. Meral ho perom, meradlo nemal. Nepozdáva sa mu jeho sklon, netušil o kotloch nič. A zase som cítila pocit viny, lebo mal asi sedemdesiat rokov, kĺby v keli a ledva chodil. Vraj nás hneď bude niekto kontaktovať. No bol piatok pred dlhým víkendom, už zase som tu toľko doma, aby mi bolo jasné, že v piatok už nie. Ale nekontaktovali ani v utorok do obeda. Zavolala som ja. Cez troch technikov som zistila, že netušia o našom probléme. Ale budú riešiť. Do dvoch hodín mi zavolá. Ešte má polhodinu.

Neviem, ako na nich. Lebo oni sú fakt všetci veľmi milí a ústretoví a slušní. Len... Keď sa zabývame a povybavujeme a pozariaďujeme, bude mi to šumafuk. Dokonca to bude príjemné. Veď to som chcela, spomaliť. Ak dovtedy niekoho nezaškrtím.

Update: Zavolali, síce za 3 hodky a niekto uplne iný, ale zavolali. Teta ma ubezpečila, že s olejom, čo máme ešte určite vydržíme niekoľko týždňov. Ale čoskoro, možno už tento týždeň sa niekto príde pozrieť. Pozrieť, nie opraviť! A že ide pohľadať toho pána, ktorý tu bol v piatok, aby zistila, čo treba s naším olejovým tankom urobiť. Akosi sa im to ešte od piatku nedonieslo. Holt, prezamestnanosť. Bola opäť veľmi milá.

(Status na FB, 5. 9. 2017, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984