Kedy a ako sa skončí táto tragikomédia v podaní „našej“ vlády?

Počet zobrazení: 2669

Súčasná politická kríza je logickým vyústením neschopnosti až diletantizmu celej vládnej koalície. To nie je o Matovičovi, Kollárovi, Sulíkovi a Remišovej, či ich mini stranách, ani o náboženskom fanatikovi Krajčím, ktorý namiesto liečenia ľudí sa modlí, dokonca ani o antisociálnom križiakovi Krajniakovi.

V žiadnom prípade nejde o akúsi principiálnosť v súvislosti s ruskou vakcínou Sputnik V. Tá sa len stala veľmi ne-vhodnou zámienkou na vyvolanie koaličnej krízy. V skutočnosti ide o vyvrcholenie nespokojnosti dvoch koaličných partnerov SaS a Za ľudí s podielom na moci a so spôsobom vládnutia Igora Matoviča. Žiadnu sebareflexiu však od Matoviča, vlády ani vládnej koalície viac ako s istotou nemožno čakať, a to je práve tá tragédia, ktorá spôsobí Slovensku a predovšetkým bežnému občanovi tohto štátu nedozerné škody.
 

Tento marazmus potrebuje aj istý nadhľad

Ak by sme to chceli odľahčiť, tak dvaja koaliční partneri sa vzbúrili a sľubovali hromy-blesky, akože pre Sputnik V. Samozrejme, nejde im o ľudí, možno dostali len pokyn z USA alebo Bruselu. Je preto naivné si myslieť, že z tohto mraku zaprší, skôr pôjde o búrku v šerbli. Ide im len o vydieranie Matoviča a väčší podiel na koristi z európskych peňazí. Preto radi zabudnú, že kráľ je nahý.

Sú to len tančeky okolo ruskej vakcíny, v ktorých sa naplno prejavila naša „vyvážená“ zahraničná politika. Najskôr odsúhlasíme tvrdé sankcie proti Rusku a keď sa na nás Brusel vykašle, je nám dobrá aj ruská vakcína. Vládni chameleóni sa už zase raz prejavili. Možno to prirovnať k tomu, keď ráno rusofóbi pijú whisky a večer tí istí, teraz však už rusofili, pijú vodku. Ó, aký to prejav principiálnej politiky farizejov.

Pre ilustráciu považujem za potrebné uviesť výroky ministra Naďa, ktorý viacerým bežným občanom otvorene povedal: na číslach o vývoji pandémie, na počtoch hospitalizovaných a na mŕtvych nezáleží! Tvrdý lockdown bude v marci, pred Veľkou nocou tak či tak. Žiaci a študenti nastúpia podľa neho do škôl reálne až v septembri. Čísla, ako hovorí, si prispôsobíme tak, aby vláda mohla núdzový stav predlžovať, dokedy bude potrebovať. Tento zbrojársky lobista, vojnový štváč a arogantný politik urážajúci občanov si dovoľuje verejne vyhlásiť „Tu žiadne predčasné voľby nebudú, my sa o to postaráme!“
 

Rekonštrukcia vlády nič nerieši, predĺži len jej agóniu

Dovolím si upozorniť na to, že žiadna rekonštrukcia vlády nič nerieši – Slovensku nepomôže, ba práve naopak, ešte viac nám poškodí. Je to len strata času pre všetkých občanov a ďalšie prehlbovanie agónie vlády, problémov v ekonomike, zdravotníctve, školstve. Je to i ďalšie vyhadzovanie peňazí na zbrojenie, keď len v tomto roku máme vynaložiť 1,7 miliardy eur prevažne na americké zbrane, či vynakladanie nemalých prostriedkov na testovanie, ako nedávno 140 miliónov eur na 35 miliónov nespoľahlivých testov. Tieto stovky miliónov však krajina potrebuje na riešenie životne dôležitých problémov bežného občana.

Tlak na rekonštrukciu vlády zo strany Sulíka a Remišovej je, prirodzene, veľký aj pre pochopenie absolútnej neschopnosti premiéra riadiť tento štát. Dokonca sa o ňom vyjadrujú ako o magorovi a oprávnene sa obávajú jeho iracionálnych, emočných až psychopatických postupov, na ktoré v konečnej podobe doplatia aj oni.

Kroky a vajatanie Kollára a Matoviča, odkladanie riešenia krízy na neurčito je viac ako účelové. Dokonca i podľa ich poslancov majú prispieť k „vychladnutiu horúcich hláv“. Povedie to k destabilizácii vlády a k vyhnitiu tohto problému? Možno tiež očakávať, že za ten čas premiér vstane z popola ako Fénix a prekvapí ďalším svojím psychopatickým nápadom nielen koaličných partnerov, ale i občanov Slovenska... a bude tak, ako bolo, ak nie horšie. Prvé kroky už urobil, najskôr sa vyhrážal partnerom návratom mafie, presnejšie Fica ako po páde Radičovej vlády, a hneď ich znemožnil ďalšou otázkou, či sú za zrušenie zmluvy s Ruskom a vrátenie vakcíny Sputnik V, ktorá už požiadala európsku liekovú agentúru o začatie procesu registrácie.

Ak by k nejakej rekonštrukcii vôbec došlo, zmení sa zopár ministrov vo vláde, súčasné figúrky nahradia iné, nepripravené a najmä poslušné, no a karavána neschopných pôjde ďalej. Je nepravdepodobné, že sa Igor Matovič vzdá premiérskej funkcie. Ak by sa tak zázrakom stalo, predsedom vlády sa môže stať len pro-americky orientovaný aktivista, tvrdý zástanca NATO či financ držiaci kasu v rukách Matoviča, len jeden z najvernejších sluhov, cez ktorého on, veľký spasiteľ, bude ďalej riadiť štát a rozhodovať o našich osudoch, čím sa Slovensko dostane z blata do kaluže.
 

Všetkým ide len o moc a kšefty

Koaliční partneri SaS a Za ľudí dlhodobo prehliadajú neschopnosť premiéra i jeho vulgárne urážky a napriek tomu sa držia vo vláde za každú cenu – a len oni vedia, za akú. Aj teraz vyhlasujú, že sú zásadne proti predčasným voľbám a ide im „len“ o prerozdelenie moci či presnejšie o väčší podiel  na rozhodovaní. V skutočnosti však ide o to, aby si utrhli väčší kusisko zo šesťmiliardového koláča európskeho Plánu obnovy. Matovič ich i v tomto prípade zase raz šokoval, keď vyhlásil, že celkovo takmer 40 miliárd z Európskej únie sa bude rozdeľovať nie podľa potrieb Slovenska, ale podľa výsledkov vo voľbách. Takže väčšina pre OľaNO a tak ako už býva dobrým zvykom – omrvinky pre ďalších v koalícii. Zábavné je, keď to podáva s obrovskou gráciou ako ústretový krok a jeho osobnú láskavosť. Ak si niekto myslí, že jemu a jeho spolupútnikom ide o lepší život či zdravie a životy ľudí, tak je nepoučiteľný ako tí naivní voliči, čo im naleteli na populistické a nesplniteľné sľuby.

Nespokojní sú vraj s riadením štátu cez statusy premiéra, jeho psychopatickým až vulgárnym chovaním. Lídri koalície, ktorí sú len trpeným príveskom Matoviča, pochopili, že s pádom preferencií premiéra, padnú i oni sami. Prvá sa v tomto smere spamätala SaS a hneď jej výrazne stúpli preferencie. O niečo podobné sa teraz snaží Remišová, len posledný „hlúpy Jano“, v našom prípade Boris, to ešte nepochopil a drží sa Matoviča ako kliešť, len aby mal podiel na kšeftoch. Už zabudol na nájomné byty i ochranu sociálnych výdobytkov pre ľudí, vidí len voľne pohodené miliardy, na ktoré má ako správny bývalý vekslák chuť.
 

Rok vlády amatérov a diletantov

Azda už každý príčetný občan pochopil absolútnu nepripravenosť vládnych predstaviteľov, ktorí sa k moci dostali klamstvami, zavádzaním a nereálnymi sľubmi voličom. Rok vlády Igora Matoviča prekonal aj neblahé pôsobenie Vladimíra Mečiara a Jána Slotu a potvrdil, že toto zloženie politických strán a ich lídrov nemá ani najzákladnejšie odborné a politické predpoklady na riadenie tohto štátu. Vláda stihla za jediný rok dostať Slovensko na úplné dno. Zlyhala v boji s koronakrízou, v ochrane zdravia a životov občanov, Jej nečinnosť nás doviedla na prvé miesto vo svete v počte úmrtí v prepočte na obyvateľov, keď sme dosiali viac ako 7 600 stratených ľudských životov.

Bol to rok chaotického riadenia štátu, pošliapavania ľudských práv, systematickej deštrukcie právneho a sociálneho štátu, porušovania Ústavy a zákonov SR. Vláda neustále predlžuje núdzový stav, zákaz vychádzania, obmedzuje demokraciu a ponižuje ľudskú dôstojnosť. Nuž a teraz sa títo vládni diletanti čudujú, že občania žiadajú predčasné voľby.
 

Vláda zlyhala a nenaplní svoje sľuby!

Nekompetentná a nekvalifikovaná vláda SR zlyhala vo všetkých smeroch. Stelesňuje podvody, klamstvá, klientelizmus, klerikalizmus a amaterizmus. Koronavírus a predlžovanie núdzového stavu vláde Igora Matoviča mimoriadne vyhovuje, pretože len ten ju drží pri moci. Covid zodpovedá podľa nich za všetky problémy v ekonomike, za rušenie sociálnych opatrení, za zatvorené školy, za nezmyselné a protiľudové zmeny zákonov, za zákaz vychádzania a zhromažďovania. Jednoducho úplne za všetko.

Vláda svojím konaním a obmedzovaním demokracie smeruje k diktátorskému a totalitnému režimu. Mocensky ovláda všetky kľúčové pozície v štáte vrátane orgánov činných v trestnom konaní, ako sú polícia, súdy i prokuratúra. Namiesto riešenia vážnych ekonomických problémov sa sústreďuje na personálne čistky, vzájomné spory v koalícii, na ponižovanie a prenasledovanie oponentov i bežných občanov. Svoju neschopnosť prekrýva problematickým bojom s korupciou, ktorej sa však i sama dopúšťa.

Vzhľadom na psychopatické prejavy premiéra vládne na Slovensku všeobecný chaos, čo sa prejavuje aj v opatreniach vlády pri neriešení koronakrízy. Vláda, či presnejšie premiér, nerešpektuje názory erudovaných odborníkov a presadzuje len vlastné, ničím nepodložené riešenia. Jej pomoc zamestnancom, živnostníkom i podnikateľom je absolútne nedostatočná. Pri hodnotení vlády môžeme len konštatovať, že Matovič aj s jeho ministrami zlyhali na plnej čiare.

Za rok vládnutia porušila vláda väčšinu svojich predvolebných sľubov, čím oklamala svojich voličov. Platí to najmä o rušení sociálnych opatrení, ako sú 13. dôchodky, minimálna mzda, obedy zadarmo, či gastrolístky. Z 25 tisíc nájomných bytov sa postavilo len jedno percento, zmrazili sa minimálne dôchodky, príplatky za nočnú prácu a víkendy, zdanili sa 13 i 14 platy. Vláda je preto zrelá na odstúpenie, a ak tak neurobí, treba využiť všetky prostriedky na ukončenie jej pôsobenia cez referendum a predčasné voľby.
 

Malé odbočenie k seniorom - dáme im, čo ostane

Ako to táto vláda myslí s ľuďmi, možno ilustrovať na jej vzťahu k dôchodcom. Už niekoľkokrát dokázala, že starší ľudia sú jej len na príťaž, považuje ich za nepotrebných.

Všimli ste si, že doteraz boli seniori zaradení až v ôsmej očkovacej skupine, keď podľa poslankyne SaS už nevytvárajú žiadne hodnoty, či inak povedané, sú nepotrební? Kde sa stratila etika, pokora, úcta, ľudskosť a láska? To naozaj sa na ľudský život pozeráme podľa toho, kto je akým ekonomickým prínosom?  

Zrazu, po zistení, že vakcína Astra Zeneca má viaceré nežiaduce účinky a učitelia do 55 rokov a ďalší ju odmietajú, vláda zmenila priority očkovania. Zenecu Nemci použili len na očkovanie ľudí do 55 rokov, teraz ju dokonca obmedzujú a vo Francúzsku ju pozastavili. Napriek skúsenostiam a rozhodnutiam z iných krajín, tá „naša“ vláda otočila a touto neoverenou vakcínou na tejto vekovej populácii bude očkovať seniorov nad 65 rokov, tu zrazu experimentovanie nevadí. Že to môže mať rôzne i fatálne následky, vládu hochštaplerov vôbec nezaujíma.

Žiaľ, naleteli im nielen mnohí dôchodcovia, ale i Jednota dôchodcov. Preto upozorňujem, treba si dobre premyslieť, akou vakcínou sa dať zaočkovať, aby sme v zdraví prežili. O senioroch sa oprávnene hovorí, že majú skúsenosti a zdravý sedliacky rozum, využime ho, priatelia!
 

Východiskom je len referendum a predčasné voľby

Rekonštrukcia vlády s terajším premiérom či bez neho nie je riešením a nepovedie k zlepšeniu politickej ani ekonomickej situácie na Slovensku. Vládne výťahové či autobusové politické strany, ktoré sú len výplodmi ich lídrov, bez skutočnej členskej základne a regionálnych štruktúr, bez hodnôt, ideí a reálneho politického programu /azda okrem SaS/, nedokážu efektívne riadiť štát.

Všetci sa zhodujú v tom, že Matovič nie je ani politik a už vôbec nie štátnik, nemožno od neho očakávať žiadne pozitívne riešenia. Preto jedinou legálnou a reálnou cestou naplnenia skutočných pozitívnych zmien pre občanov je cesta referenda a následných predčasných parlamentných volieb. Politický dobrodruh Naď to však zase vidí inak. Pre médiá hovorí o možnosti menšinovej vlády so 70-timi poslancami OĽaNO a Sme rodina. To nevymyslíš, to len naivný človiečik môže veriť, že takáto vláda by vydržala tri roky do riadnych volieb.

Racionálnym riešením, ktoré by upokojilo súčasné turbulencie na Slovensku, by bola široká vláda všetkých demokratických strán v parlamente so silným zastúpením nestraníkov na kľúčových postoch (zdravotníctvo, financie, hospodárstvo, sociálne veci, vnútro, spravodlivosť). Bol by to bezprecedentný krok v novodobých dejinách Slovenska, no kríza, ktorá na náš štát dopadla, si vyžaduje, aby politici aspoň na nevyhnutný čas odložili bokom stranícke záujmy a spojili sily v záujme odvrátenia katastrofy. Žiaľ, poznajúc limity slovenskej politiky, nemožno mať ani v tomto smere nijaké očakávania!

Treba tiež odmietnuť politický kalkul a špekulácie o tom, či vláda, ktorá by vzišla z predčasných volieb, bude oveľa či len o niečo lepšia ako tá súčasná. Podobne nie je namieste vydieranie a strašenie Matoviča návratom „mafie“, rozumej Fica a Smeru-SD, ktoré tiež nemá žiadne politologické opodstatnenie. Smeru-SD jednak výrazne poklesli preferencie a je tiež isté, že s ním do žiadnej vlády absolútne nikto nepôjde. Výsledok volieb nemožno vopred predpokladať, no s vysokou pravdepodobnosťou sa na ich základe môže zostaviť stredo-pravá vláda so slabým nádychom akejsi ľavice, v ktorej by bol Hlas-SD, SaS, Progresívne Slovensko a ak bude v parlamente, iste by sa rada pridala aj Sme rodina.

Bez ohľadu na možné scenáre riešenia koaličnej krízy prvoradý by mal byť záujem občanov Slovenska, a tí majú bez najmenších pochybností už plné zuby lajdáckosti, neschopnosti a arogancie súčasnej vlády.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984