Diabol v nohaviciach

Počet zobrazení: 2632

Keď sa nad dedinou začali objavovať prvé prieskumné lietadlá Červenej armády, tzv. „kukuruzníky“, každý vedel, že nepotrvá dlho a obec „Hochštetno“ na brehu rieky Morava obsadia vojaci s červenou hviezdou na čapiciach. Bolo to začiatkom apríla 1945 a predchádzal ich chýr o ich agresivite, rabovaní a znásilňovaní žien. Ľudia zakopávali svoje cennosti a navzájom si radili, ako zachrániť majetok a ženy a dievčatá pred ruskými bojovníkmi. „Sú to divosi a majú diabla v nohaviciach,“ pribehla za mojou babkou, ktorá žila na majeri, jej suseda. „Si sama, nemáš muža, aby ťa ochránil, utekaj do dediny,“ poradila jej. Strach z Rusov pobláznil vtedy mnohých ľudí, aj babku, ktorá bola vdovou. Zobrala svoje dve deti a utiekla z majera do dediny, kde bolo viac bezpečia. Zobrala iba to najnutnejšie oblečenie pre seba a svoje deti a trocha potravín, aby prečkali najhoršie dni. Po troch dňoch, keď sa nič strašného nedialo, sa vrátila na majer. Našla vykopnuté dvere, vyrabované skrine a špajzu, zmizli príbory, hrnce, obrusy, obliečky na periny.

„Boli tu Rusi, rabovali,“ povedala jej suseda. Len náhodou však babka po čase zbadala cez plot, ako suseda vešia po praní jej bielizeň. Poznala si ho podľa výšiviek. „Ten diabol nebol v nohaviciach Rusov, ale v tvojej hlave,“ povedala jej vtedy.

Trocha inak si zaspomínal na toto obdobie Mgr. Vendelín Nerád, ktorý zostavil a vydal vlastivednú monografiu o histórii obce Vysoká pri Morave. Uvádza zaujímavé svedectvo aj o tom, ako sa zachovali a ako prežili niekoľko dní občania obce, keď prišli do dediny hneď po oslobodení Bratislavy vojaci ČA. Namiesto hrôzy z toho bola veľká sláva. Keď boli naši muzikanti už unavení, vystriedala ich garmoška a civilisti si priťukávali s ruskými vojakmi – na Stalina. Ukázalo sa, že diabol sa neskrýval v nohaviciach ruských vojakov, ale v hlavách ľudí. Aspoň v Hochštetne, ktoré bolo neskôr premenované na Vysokú pri Morave, to tak bolo.

V monografii sa objavila aj zaujímavá zmienka o tom, čo všetko sa zrodilo v hlavách niektorých ľudí, potúžených alkoholom. Niekoľko „hrdinov“, o ktorých dovtedy nebolo nič počuť, sa vybralo za dedinu kopať hroby. Vraj pre tých, čo sa zaplietli so Slovenským štátom. Chceli do nich zahrabať tých, čo sa najviac angažovali... Bol to šialený nápad podgurážených hláv. A čuduj sa svete, najhoršiemu zabránil major sovietskej armády, istý Ajkalov. Vystrelil zopárkrát do vzduchu a podnapití horlivci sa rozpŕchli. „Neprišiel som sem preto, aby ste sa medzi sebou vraždili,“ okomentoval tento príbeh dôstojník ČA.

Pobyt vojakov Červenej armády v obci Hochštetno trval iba niekoľko dní, škoda, že sa nepodarilo viac zistiť o tomto dôstojníkovi. Priťukol si s našimi občanmi na Stalina a preplavil sa so svojimi vojakmi cez Moravu, smerom na Berlín, kam chcel vtedy každý vojak dôjsť medzi prvými...

Úvodné foto: Flickr.com

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984