Reklama
Reklama

Dvojtýždenník BOJOVNÍK 15 – 16/2021

Počet zobrazení: 1452

Po prijatí zákona o protifašistickom odboji v roku 2013 sme spravidla vždy v decembri dohodli zmluvu s ministerstvom vnútra o prislúchajúcom príspevku na nasledujúci rok. Osvetľuje v rozhovore bezprecedentnú situáciu v SZPB jeho predseda Pavol Sečkár. Až po troch urgentných listoch minister Roman Mikulec podpísal návrh dotácie na 250-tisíc eur, teda o 200-tisíc menej ako v predchádzajúcom období. To zásadne obmedzí činnosti, ktoré Zväz má povinnosť plniť zo zákona, vrátane práce s mládežou, pôsobenia proti prejavom extrémizmu, antisemitizmu a neofašizmu či medzinárodnej spolupráce.

Sofia Prétorová a Braňo Ondruš v titulnom článku Oneskorený finančný príspevok pre odbojárov konštatujú, že Pellegriniho vláda vyčlenila 250-tisíc eur na jednorazový príspevok približne 500 vtedy žijúcim účastníkom odboja, no po voľbách 2020 si ministerstvá kultúry a práce tento balík peňazí prehadzovali ako horúci zemiak. Kým to opätovne schválil parlament, počet tých, čo majú na to nárok, sa znížil prinajmenšom o stovku!

Dvojtýždenník informuje o podujatí, ktoré v Bratislave zorganizovala za účasti odborníkov iniciatíva Zachráňme kultúru proti zámerom presunúť Múzeum SNP z rezortu kultúry na obranu. Účastníčka Povstania Anna Bergerová charakterizovala pokus o likvidáciu samostatnosti tejto celonárodnej inštitúcie za protivlastenecký čin. Dlhoročný veľvyslanec a politik Peter Weiss upozornil, že ide o sústredený útok na nosnú ideovú a hodnotovú štátoprávnu tradíciu SR.

Bojovník prináša druhú časť rozhovoru s jubilujúcim všestranným umelcom Jurajom Sarvašom o jeho filmových postavách a o kritickom postoji k súčasnej kultúrnej politike štátu. Martin Krno čitateľom približuje vojenskú a povstaleckú anabázu Juraja Krahulca, ktorý sa nedávno dožil 99 rokov. Oldřich Vaněk vysvetľuje, ako sa podarilo identifikovať dosiaľ neznámych hrdinov 1. čs. armádneho zboru, ktorí padli pri oslobodzovaní obce Važec. V ďalších textoch venovaných histórii sa píše o rómskom holokauste v Slatine, o priebehu 2. svetovej vojny vo Voderadoch, o pôsobení čs. vojakov na Blízkom východe, o Múzeu gen. Jána Nálepku v Smižanoch, ktoré by si zaslúžilo generálnu rekonštrukciu, o obnove hrobu povstaleckého básnika Janka Brocku v Revúcej a o podujatiach SZPB pripravovaných k 77. výročiu SNP.

Boris Macko píše o stíhačke Messerschmitt ako o nevšednom exponáte v Technickom múzeu a o záhadnom bombardovaní Košíc v roku 1939, Svetozár Krno zase reportáž o najdlhšej turistickej trase na Slovensku spojenej s menom SNP. Ladislav Skrak sa tentoraz venuje dielu akademického maliara Vincenta Hložníka. Podrobnejšiu prezentáciu jeho diela ako aj ostatné články nájdete na www.bojovnik.eu.

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama