Lilithina pomsta?

Počet zobrazení: 1498

Priznám sa, že o švajčiarskom režisérovi menom Dominique Othenin-Girard veľa neviem. Dávno som už vyrástol z čias, keď k nám začali prichádzať prvé hororové filmy, ktorými nás zaplavili západné filmové spoločnosti. Bolo to však niečo nové, tak sme ich vstrebávali ako tie o hrdinských indiánoch, statočných pištoľníkoch a neporaziteľných bojovníkoch, ktorí sa zrodili vo filmových ateliéroch. Ak by sa ma však niekto opýtal na konkrétny film, režiséra, alebo hercov, nevedel by som odpovedať, pretože si ich už nepamätám, ba nepamätám si ani ich názvy a deje. Až udalosti posledných dní mi pripomenuli jeden z množstva iných filmov, aj tohto režiséra. Niekedy v deväťdesiatych rokoch uviedol do sveta svoj hororový film – Nočný anjel (nepatrí do žánru pre náročného  diváka). V pamäti sa mi vynorila idea tvorcu tohto  diela: prebudil totiž k životu matku všetkých démonov, Lilith a poslal ju medzi ľudí. Už začiatok tohto filmu bol strašidelný, ako sa na  hororové filmy patrí. Z močiara, kam ešte nevkročila ľudská noha, sa vynorila strašná a škaredá obluda, hrôza na ňu pozerať, potom sa premenila na krásnu, elegantnú ženu a tá si to namierila rovno do akéhosi časopisu.

Prečo to spomínam? Podľa starých židovských legiend bola prvou Adamovou ženou  Lilith, no stvoriteľ ju poslal za trest medzi démonov. Bola to škrieplivá, neposlušná a neznášanlivá žena, ktorá Adamovi nevyhovovala a  nevyhovovala ani stvoriteľovi v jeho božích plánoch. Kde inde, ako v močiari, plnom zlých duchov, mohla nájsť svoj nový domov? Režisér a tvorcovia tohto filmu ju však oživili, obdarovali ju krásou a schopnosťami získavať prívržencov pre svoje plány pomstiť sa bohu a celému ľudstvu za to, že ju zavrhli. Stačilo, aby sa k niekomu priblížila, dýchla na neho a ten človek sa stal jej obeťou a nástrojom  jej pomsty. Rozišli sa po všetkých redakciách a dôležitých inštitúciách, z ktorých potom vnášali medzi ľudí strach, nenávisť a zlobu. Už si presne nepamätám, komu sa podarilo túto beštiu zastaviť a  poslať naspäť do záhrobia, no všetci vieme, že démoni nikdy neumierajú úplne, že ich neustále niekto alebo niečo oživuje. Aj udalosti posledných dní tomu nasvedčujú.

nocny_anjel_2.jpg

To, čo sa deje na Ukrajine, mi pripadá, ako keby tadiaľ skutočne prešla táto bohyňa zla a nenávisti a svojím dychom otrávila dva národy, ktoré teraz bojujú proti sebe. Nie som politológ, aby som tu vyhodnocoval túto vojnu, ale jedno je isté – ešte nikdy nebolo medzi týmito dvomi národmi toľko nenávisti na jednej i druhej strane. A do ohňa prilievajú oheň nielen politici, ale aj médiá na oboch stranách. Akoby skutočne tá Lilith svojím dychom otrávila všetky redakcie. O tom, čo sa píše o barbarských zločinoch  Rusov na území Ukrajiny dobre vieme, no dozvedáme sa aj o tom, koľko nenávisti vypúšťajú medzi ľudí aj na opačnej strane. Skúste si na Facebooku vyhľadať napr. meno Fachrudin Šarafmal. Až vás zamrazí, čo ako moderátor vyhlásil na ukrajinskom kanáli 24 pred pár dňami, keď sa verejne prihlásil k doktríne Eichmanna. Ten vraj tvrdil, že prvé, čo treba zabíjať, sú deti, pretože ak zabijete ich rodičov, deti vyrastú a pomstia sa. Ak zabijete deti, národ sa už neobrodí. Ak bude treba vyvražďovať vaše rodiny, budem prvý, čo tak urobí, aby ste už nikdy vy a vaše deti nežili na zemi, odkázal v živom vysielaní Rusom. Slová hodné nielen Eichmanna, ale aj kráľa Herodesa.

Fachrudin Šarafmal sa síce za svoj emotívny prejav ospravedlnil a na jeho výroky zareagoval okamžite aj úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva a označil ho za prejav, podporujúci genocídu ruského národa. No vyšlo to medzi Tarasove deti a nikto už nespočíta,  koľko uší to počulo a dokonca mu aj zatlieskalo. Nepočul som ani len zmienku o tom, že by niekto v našich médiách takéto výroky kolegu novinára odsúdil. Lilith je však spokojná, že sa jej darí svojím dychom vypúšťať medzi ľudstvo nenávisť a zlobu.

Neverím poverám o upíroch a démonoch, ale občas mám dojem, akoby myšlienky a konanie vplyvných ľudí ovládali  besy, ktorých pramatkou je Lilith.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984