Nič horšie ako táto vláda nás už nemohlo postihnúť

Demokracia a prosperita na Slovensku nateraz zomreli
Počet zobrazení: 4423

Dva roky vládneho amaterizmu, chaosu a protiľudovej politiky sú horšie ako cholera, Covid či občianske nepokoje. Vláda nevie riadiť štát, nezvládla pandémiu Covidu, v ktorej sme boli takmer najhorší na svete a teraz nezvláda ani migračnú krízu súvisiacu s vojnou na Ukrajine. O tom, ako hodnotia výsledky vlády občania, svedčí podľa viacerých prieskumov až jej extrémne vysoká 87-percentná nedôveryhodnosť. Niet sa čo čudovať, veď namiesto reálnych riešení problémov občanov sme svedkami len veľkohubých vyhlásení premiéra Hegera o tom, že my tým Rusom ukážeme, my im nebudeme platiť v rubľoch a ihneď sa odpojíme od ruského plynu, či odovzdáme jediný ruský protivzdušný obranný systém S-300 Ukrajine.

Nie je možné sa venovať všetkým oblastiam vládnutia tejto garnitúry či tým, čo si hovoria „politici či dokonca štátnici“, preto len k tomu, čo Slovensko najviac ťaží.
 

Treťou najchudobnejšou krajinou v Európskej únie je Slovensko

Za dva roky si vláda „chudoby“ požičala a nik nevie poriadne, na čo minula 15 miliárd eur, čím sa zvýšila naša zadlženosť zo 43 percent v roku 2019 na 65 percent hrubého domáceho produktu. V súčasnosti si znovu požičiava ďalších šesť miliárd eur. Toto extrémne zadlženie budeme splácať my a ďalšie generácie niekoľko desiatok rokov.

Keďže prevažná časť týchto miliárd eur nešla v prospech zlepšenia života občanov, ale na testovanie, očkovanie a „boj“ s Covidom, ale najmä na zbrane, tak sme sa po dvoch rokoch podľa Eurostatu stali treťou najchudobnejšou krajinou EÚ.

Za dva roky sa vláde podarilo zlikvidovať právny a sociálny štát, obmedziť demokraciu a ľudské práva, zaviesť cenzúru, rozoštvať ľudí a vyvolať nenávisť v celej spoločnosti! To všetko dokázala Matovičovo-Hegerova vláda za polovicu volebného obdobia cez strašenie Covidom a teraz vojnou. Čo nás čaká v ďalších dvoch rokoch, si nevieme a ani nechceme predstaviť. Vzhľadom na to, že vládna koalícia porušuje úplne všetko vrátane Ústavy SR a nerešpektuje vôbec nič, ani vôľu vlastných občanov, bude sa držať pri korytách tak pevne ako blcha v kožuchu.
 

Najviac na túto vládu doplácajú dôchodcovia

Už dva roky nemá vláda financie pre dôchodcov či mladé rodiny. Najskôr to bolo lebo Fico a prázdna špajza, v roku 2021 lebo covid, no a v roku 2022 lebo vojna na Ukrajine a zlý Putin, čo ukradol naše dôchodky a nechce nám dávať plyn. Tieto výroky sú ozaj hodné len Matoviča a môže im veriť iba veľmi naivný občan a možno jeho volič. Záhoráci zvyknú hovoriť „peníze byli, aj budú, enem nejsú“. Nuž a práve za to, že peniaze na zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúru, sociálnu podporu pre mladé rodiny a dôchodcov nie sú, za to môže len a len táto, dva roky bačujúca vláda.

Inflácia sa už šplhá k deviatim percentám, no dôchodcom „pridali“ 1,3 percenta, tým najslabším tak štyri eurá, čo prakticky znamená, že sa dôchodky reálne znížili o 7,7 percenta, nehovoriac o zvýšených cenách potravín, energií, či služieb o 7 až 15, dokonca i 30 percent. Slabšie sociálne skupiny tak budú stále viac trpieť, no vláda sa stará o všetkých, o Ukrajincov, či armádu, len nie o vlastných občanov. Jednota dôchodcov Slovenska žiada vládu o valorizáciu dôchodkov aspoň o tri percentá, no pán „ľudomil“ Matovič povedal nie. Čo nastane v roku 2023, keď sa predpokladá rast inflácie až o 14 i viac percent a ďalšie zvýšenie cien potravín, služieb, energií a podľa Sulíka môže vzrásť i cena tepla o 40 a plynu až o 60 percent, nik nevie. Kto a ako to prežije, to je vláde ukradnuté.
 

Neriešené problémy v zdravotníctve a školstve

Veľká väčšina občanov považuje za jeden z najväčších problémov naše zdravotníctvo. Jeho kvalita a dostupnosť je na mimoriadne nízkej úrovni a nie je to spôsobené len Covidom. Stúpla neodvrátiteľná úmrtnosť, operácie sa donekonečna odkladajú, až sa ich mnohí pacienti nedočkajú, prevencia sa zanedbáva. Priemerne na Slovensku ročne zomieralo 52 až 54 tisíc ľudí, no v minulom roku sme dosiahli smutný rekord 73 000 úmrtí. Pozornosť venovala vláda len Covidu, aj to bez väčšieho efektu. Liečenie srdcovo-cievnych, onkologických nádorových ochorení, ale i bežných ochorení išlo bokom. Mnohé nemocnice údajne nemajú pre pacientov nemocničné lôžka, chýbajú zdravotné sestry i lekári a v obvodných ambulanciách často nemá kto ordinovať. Tak sa znovu potvrdzuje, že najhoršie čo človeka môže postihnúť, sú zdravotné problémy.

V školstve sa vláda chváli pochybnými výsledkami či schválením vysokoškolského zákona. Školstvo sa však stále nedostalo z úpadku, jeho reprofilizácia sa ani len nezačala. Nemáme dostatok remeselníkov, majstrov, technikov, zato máme plné gymnázia a potkýname sa o manažérov, novinárov, politológov, animátorov, o neurčitých sociálnych pracovníkov. Vysoké školy či ich pobočky máme v mnohých okresných i menších mestách aj s tomu zodpovedajúcou ne-kvalitou absolventov. Možno chápať problémy s Covidom, ale zdá sa, že dištančné vzdelávanie vyhovuje ministerstvu, žiakom, študentom a často i učiteľom. Nik nehľadí na to, že kvalita takéhoto vyučovacieho procesu sa ani len nepribližuje tradičnému vzdelávaniu.
 

Vláda pomáha Ukrajincom na úkor vlastných občanov

Biednym treba pomáhať, o tom nik nepochybuje, ale nie sú to náhodou práve naše mladé rodiny a dôchodcovia?! Parlament schválil jednorazovú pomoc ukrajinským utečencom vo výške 654 eur, ale na trináste dôchodky sa financie nenašli a aj v tomto roku budú vyplácať zase almužnu v podobe 50 až 300 eur, ktorá však v priemere nedosiahne ani 190 eur. Matovič nedá nič navyše, len sľúbil, že možno polovicu dostanú seniori už skôr. Zato môžu ísť s rodinou akurát tak na jeden poriadny obed a potom len prežívať.

Utečenci majú tiež dostávať mesačne približne 380 eur, čo je viac ako dôchodky mnohých seniorov. Ďalšie príspevky pôjdu na ubytovanie  –7 eur na osobu a deň no a keďže to pôjde z našich daní, bývanie budú mať zadarmo. Čo poviete, neprijali by to naše mladé rodiny, ľudia žijúci pod hranicou chudoby či napríklad bezdomovci? Štát, teda my zaplatíme aj rôzne kurzy, bezplatné zapojenie detí do škôlok či škôl. To všetko sa dá pochopiť, len normálny štát sa postará najskôr o vlastných občanov a až keď mu zvýšia financie aj o tých druhých. V tejto súvislosti je zaujímavé, že krvácajúcej Ukrajine pomáha najviac Poľsko, Rumunsko a Slovensko, čo sú v porovnaní s bohatými západnými štátmi len ich chudobní príbuzní. Západ pomáha najčastejšie dodávkami zbraní Žeby takto bojovali za mierové riešenie konfliktu?
 

Jediné na čo vláda našla za dva roky peniaze sú zbrane, najmä tie americké

Najskôr vrtuľníky za stovky miliónov, stíhačky F-16 za tri miliardy eur, potom radary a najnovšie vojenské obrnené transportéry 8 x 8 za viac ako 447 miliónov eur.

Nuž a vrcholom vyhadzovania peňazí je informácia, že naši „priatelia“ z NATO nám majú dodať rôzne zbraňové systémy, samozrejme, prevažne americkej výroby za štyri miliardy eur. Ak si niekto myslí, že túto obrovskú sumu nám niekto daruje, tak by sa mal liečiť. Budeme ju splácať desiatky rokov my, naše deti a dokonca i vnuci.

Samozrejme, budeme platiť aj posilňovanie východného krídla NATO na našich hraniciach s Ukrajinou, lebo Rusko, náš osloboditeľ, nás údajne ohrozuje. Už teraz tu máme zatiaľ „len“  2 100 vojakov. Vážne sa však uvažuje o ich posilnení v štyroch krajinách, čo najbližšie k ruským hraniciam, vrátane Slovenska na 40 000 ozbrojencov, koľkí z toho budú u nás je otázne, budú to však tisíce. A aby sa nezabudlo, prišli sme aj o časť našej suverenity v dvoch strategických vojenských letiskách na Sliači a v Kuchyni, ktoré sa reálne stali americkými základňami.

Aby toho nebolo dosť, minister obrany, teraz skôr vojny, Naď už stihol vyhlásiť, že v tomto roku dáme na armádu dve percentá HDP, čo sú približne dve miliardy eur a každý rok to navýšime aspoň o ďalšiu desatinu.

Dalo by sa hovoriť o ďalších „výsledkoch“ dvoch rokov vládnutia. Ako starší hovoria: môžem, ale načo, keď si neviem spomenúť na niečo dobré, čo táto vláda urobila, alebo žeby nič?! Napriek tomu ešte aspoň krátke poznámky k dvom oblastiam.

Právny štát? Mali by sme hovoriť o tom, čo urobila vládna koalícia pozbieraná z ulice s právnym štátom. Renomovaní právnici sa k tomu dosť kriticky, no slušne vyjadrujú aj v Slove. Ak by sme si však chceli naliať čistého vína, tak právny štát je v troskách, demokracia a ľudské práva sú pošliapavané. Na návrh poslancov, nie vlády, ako býva dobrým zvykom, sa menila ústava a mnohé zákony ako na bežiacom páse, a to často bez pripomienkového konania zainteresovaných rezortov a v skrátenom konaní. Toľko amaterizmu v legislatívnej oblasti Slovenská republika nezažilo za viac ako tridsať rokov od svojho vzniku. Právo a spravodlivosť sa stali chimérou a bežný občan sa ich takmer nedovolá.

Zahraničná politika. Tá naša suverénna prestala existovať hneď po voľbách v roku 2020. Sme len nesvojprávni prisluhovači a úbohí lokaji USA, NATO a z časti i EÚ. Kolenačková politika spojená so stratou hrdosti na vlastnú krajinu, je najvýraznejšou črtou prezidentky, vlády a koaličných poslancov. Keďže som bol aktívny v politike i v minulosti, tak môžem povedať, že taká servilná zahraničná politika k vtedajšiemu veľkému bratovi Sovietskemu zväzu tu nebola ani za socializmu. Američania či Brusel len niečo naznačia a „naši“ ústavní činitelia to ako barani iniciatívne plnia aspoň na 150 percent, hoci vyspelé západné štáty si to premyslia, diskutujú, vyjednávajú a až potom to, na čom sa dohodli, uvážene realizujú.
 

Čo dodať na záver?

Voľby v roku 2020 vyhrala súčasná koalícia heslom – treba zmenu. Po dvoch rokoch  jej vládnutia sa dá konštatovať, že ku zmene došlo, len, žiaľ, smerom k výrazne horšiemu. Preto dúfam, že táto protiľudová politika skončí najneskôr vo februári 2024, pravda to už môže byť naozaj veľmi neskoro. Teraz by sa žiadala zmena zmeny a verím, že väčšine občanov sa už otvorili oči a v najbližších voľbách budú voliť uváženejšie, tak aby sa nám na Slovensku žilo lepšie.

Po dvoch rokoch vládnutia tejto koalície, by si mali všetci občania miesto osláv či ukrajinských stužiek pripnúť stužky čierne. Demokracia a prosperita totiž na Slovensku nateraz zomrela.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984