Urobme niečo konkrétne pre mier

Darujme školám knihy o krehkosti mieru a krutosti vojny
Počet zobrazení: 1291
O knihe Alice Frühwaldovej O koľko lásky som prišla, sme už na slove písali v článku Malá bodka vo vesmíre a veľkosť človeka . Ak ju dávame čitateľom opäť do pozornosti, chceme upriamiť ich pozornosť na projekt vydavateľstva PRO s touto knihou. Podotýkame, že ide o nezištnú podporu zo strany Slova, nie o inzerciu.


* * *

fruhwaldova_obalka.jpgVojna je čosi choré, nenormálne, jej ničivé dôsledky zasiahnu najmä nevinných ľudí. Vojne treba predísť, a nie až dodatočne riešiť tragédie, ktoré spôsobí. Ak pochopíme skutočné príčiny vojny, tak dokážeme aktívne zabezpečiť mier.

Aj o tom je kniha O KOĽKO LÁSKY SOM PRIŠLA, ktorú chce vydavateľstvo PRO spolu s čitateľmi darovať školám, s cieľom formovať kritické myslenie a morálne postoje mladých ľudí.

Autorka knihy Alica Frühwaldová prišla vo vojne o starých rodičov a mnohých príbuzných, preto jej slovám o vojne a mieri sa dá veriť...

„Mám šťastie. Nezažila som vojnu. Je to šťastie v pravom slova zmysle. Som povojnové dieťa. Celý svoj život žijem v mieri. Mier je šťastie. Mier je asi tá najväčšia hodnota zo všetkých hodnôt.“

Takmer 80 rokov sme všetci žili s pocitom bezpečia a asi aj v naivnej predstave, že mier je niečo samozrejmé. Nie je.

Šok z toho, že vojna je teraz neďaleko nás, vyvoláva úzkosť a obavy. Faktom však je, že vojny vo svete zúrili nepretržite celé roky, to len my sme brutalitu vojny a vzácnosť mieru prehliadali.

Vojna v tesnej blízkosti nám ukázala, že mier je krehký a zároveň pripomenula, že pre zachovanie mieru je potrebné aj niečo robiť.

Len kritické myslenie a poznanie skutočných príčin problémov nás ochránia pred šialencami, ktorí vyvolávajú alebo podporujú vojnové konflikty pre uspokojenie vlastných záujmov. Lebo takí dokážu rafinovanými demagógiami obalamutiť ostatných ľudí tak, že tí ich potom považujú dokonca za svoje vlastné názory a hodnoty.

Musíme sa naučiť, ako byť odolní proti takýmto manipuláciám.

Aj preto je potrebné, aby sa mladí ľudia dozvedeli viac o nezmyselnosti vojny a vzácnosti mieru a o tom, že pre jeho zachovanie treba aj niečo urobiť.

Väčšina ľudí chce žiť v pokoji a mieri – napriek tomu mnohí žijú pod hrozbou a niektorí aj v realite vojny. Niekde robíme chybu, že nedoceňujeme význam cieľavedomého úsilia o mier.

Potrebujeme zrozumiteľné a názorné pochopenie kvality života v mieri. Toto poznanie sa pre každého musí stať samozrejmou súčasťou života tak, ako je samozrejmé dýchanie.

Tradičné školské vzdelávanie, historiografia či politické programy sú formálne, neosobné, a preto málo účinné pri formovaní osobnosti. Úplne ináč však mladých ľudí ovplyvní skutočný, osobný príbeh vyrozprávaný autorkou knihy – emócie pretransformujú do aktívnej snahy o život v mieri.

Preto chceme školám darovať knihu, ktorá o protiklade vojny a mieru hovorí cez príbeh ľudí, ktorých životy kruto zasiahla a poznačila vojna.

Prvé vydanie knihy sa rýchlo vypredalo, na svete je druhé upravené vydanie. Takto na knihu reagovali čitatelia u nás aj v zahraničí:

„Vojna je niečo choré a musíme sa konečne naučiť, že jej treba zabrániť, a nie iba riešiť tragédie, ktoré spôsobí.“ 
Juraj, Bratislava

„Mama mi povedala – budeš plakať a nebudeš môcť knihu odložiť, kým ju nedočítaš – a mala pravdu.“ 
Jasmine, Austrália

„Nie, toto nie je obyčajný príbeh. Nebudete mať pokoj, kým knihu neprečítate. A potom už vôbec nie...“ 
Anna, Banská Bystrica

„Ten príbeh je skutočne mimoriadny! Cítila som toľko emócií: hnev, smútok, radosť a lásku.“ 
Mylena Ann, Západná Virgínia

„Čítanie mi išlo pomaly, priznám sa, po chvíli som plakal ako malý chlapec. Nevedel som sa ovládnuť, nedalo sa.“ 
Dušan, Kosovo

„Tá kniha je absolútne úžasná. Mal by si ju prečítať každý študent. Je to fantastická kombinácia osobných svedectiev a historických faktov.“ Jonathan, Praha

Tento príbeh je varovaním, aby sme sa nespoliehali na samozrejmosť mieru a je tiež výzvou aktívne konať pre život v mieri, aby sme predišli hrôzam vojny.

Stredné školy, ktoré majú záujem získať knihu ako dar a chcú s jej pomocou:

  • usmerniť morálne postoje mladých ľudí,
  • formovať kritické myslenie,
  • podporiť vzdelávanie o mieri,
  • informovať o holokauste,
  • bojovať proti nadradenosti, rasizmu a predsudkom,

zaregistrujte sa tu.

Viac o knihe (tlačenej aj elektronickej, v slovenčine aj angličtine) sa dozviete a ako odmenu ju získate, ak podporíte kampaň
DARUJME ŠKOLÁM KNIHY O KREHKOSTI MIERU A KRUTOSTI VOJNY

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984