Reklama
Reklama

Aj malé a stredné podniky už môžu využívať systém plánovania podnikových zdrojov – ERP

Seriál BBC TV s názvom „Troubleshooter“ nedávno priniesol zaujímavý príklad. Malá britská továreň Morgan, ktorá vyrába športové autá Morgan z veľkej časti stále založené na dizajne 30-tych rokov si pozvala medzinárodného obchodného guru a bývalého predsedu ICI Sira Johna Harvey-Jonesa, aby zistil, čo môže firma urobiť ohľadne zvýšenia svojej obchodnej efektivity.
Počet zobrazení: 794

Seriál BBC TV s názvom „Troubleshooter“ nedávno priniesol zaujímavý príklad. Malá britská továreň Morgan, ktorá vyrába športové autá Morgan z veľkej časti stále založené na dizajne 30-tych rokov si pozvala medzinárodného obchodného guru a bývalého predsedu ICI Sira Johna Harvey-Jonesa, aby zistil, čo môže firma urobiť ohľadne zvýšenia svojej obchodnej efektivity. Televízna reportáž priniesla krásnu scénku, kde sa Jones na oddelení súčiastok pýta manažéra zásob továrne Morgan, aký systém objednávania súčiastok pre montážnu linku používa. Dotyčný sa pozrel na police nad sebou a povedal: „Nuž, pozriem sa hore a keď vidím, že sa niečo míňa, doobjednám to“. Jones zostal v šoku, nevediac či sa má smiať, alebo plakať. Jeho odporúčania nakoniec vedenie továrne Morgan odmietlo ako radikálne, dokonca až drzé.

Tovární akou je Morgan existuje na svete obrovské množstvo. V skutočnosti si naozaj nie každá môže systém ERP dovoliť a to najmä preto, že predajcovia softvéru sa v minulosti sústredili najmú na veľké firmy, ktoré majú väčšie potreby a viac zdrojov. Dnes sa však obracajú aj na menšie firmy, ktoré zamestnávajú do 500 ľudí. Takéto firmy sú tlačené konkurenciou z nízko nákladových krajín a ich požiadavky sa dnes dajú uspokojiť za aj za tak nízku cenu, ako napríklad 99 EUR na užívateľa, čím sa špičkové produkty stávajú nielen dostupnými, ale aj finančne prijateľnými pre menšie firmy. Takéto firmy by sa ale pred tým, ako sa rozhodnú pre dodávateľa softvéru ERP mali aspoň trochu porozhliadnuť a overiť si poznatky, ktoré zo zavádzania ERP mali a majú veľké korporácie. Na začiatok aspoň jedno číslo: Výskum spoločnosti Accenture ukázal, že ceny akcií firiem, ktoré investovali do úpravy svojich operačných modelov s pomocou technológie pre riadenie dodávateľsko – odberateľských vzťahov prekonali svojich konkurentov o 20-25%. Sú však aj také firmy, kde aplikácia ERP, alebo SCM (riadenie dodávateľsko – odberateľských reťazcov) nepriniesli očakávané výsledky. Má to v zásade dva dôvody: 1/Očakávania boli nerealistické, 2/Riešenie nebolo integrované na spojnici: Plánovanie - vykonávacie systémy. Vyriešiť sa dá v zásade iba bod 2, pretože pokiaľ si niekto myslí, že efektívne plánovanie napojené na vykonávacie systémy vyrieši aj problém firmy, ktorej problémy súvisia, napríklad z nekvalitným, alebo nežiadaným výrobkom je mylné. Napríklad Oracle Transportation je vyvinutý tak, že sa ako systém začlení do celého podniku, umožní vyťahovanie údajov z akéhokoľvek transakčného zdroja a zabezpečí tak sľub o hladkom prepojení, znížených nákladoch a vyššej efektivite.

Posun od tradičnej výroby k modernejším, „štíhlejším – lean“ postupom je ale v zásade omnoho ľahší, ako by sa mohlo zdať. Zvyšujúca sa zložitosť balíčkových softvérových aplikácií znamená, že výrobcovia sa môžu postupne posúvať k dodávateľským reťazcom plne podporujúcim internet, pričom sa venujú vždy naraz jednej stránke svojej činnosti.

Mnoho menších firiem sa môže pri rozhodovaní o systéme ERP učiť zo skúseností veľkých výrobných spoločností. Jadro systémov ERP tvorí často Oracle Order Management. Je to modul v rámci aplikačnej sady Oracle E-Business Suite, ktorý používa Oracle Workflow na podporu na mieru šitého procesu automatického plnenia bez potreby ďalších úprav. Zachytáva dopyt z mnohých kanálov s použitím rôznorodých komunikačných metód, ako je EDI, XML (extensible markup language), funkcie telepredaja alebo možnosti internetového obchodu. Ako súčasť komplexného riešenia „objednávky na hotovosť“ (order-to-cash) umožňuje celosvetové potvrdzovanie objednávok integrované s funkciami vykonávania dodávok.

Ďalším modulom ktorý prináša revolúciu v efektivite nielen vo výrobe, ale aj v obchodnom spektre, je Oracle Daily Business Intelligence (DBI). Dodáva riadeniu samoobslužnosť a internetový prístup k relevantným a včasným informáciám. Ponúka stovky predpripravených správ a analytických funkcií pre všetky aplikácie Oracle vrátane financií, predaja a marketingu, dodávateľských kanálov, nákupu, projektov, ľudských zdrojov a ďalších.

Kľúčom k DBI je použitie jednotného dátového modelu spoločného pre všetky firemné procesy, pre všetky jazyky a meny, ako aj všetky organizačné štruktúry. Napríklad „koncepcia na vydanie“ (concept-to-release) je obchodný postup s jediným údajovým modelom; všetci vidia rovnaké údaje – marketing, predaj, výroba – a teraz môžu všetci spolupracovať. Okrem toho môžu manažéri dostávať denné obchodné správy, ktoré sú presné a úplne aktuálne, pretože prichádzajú z jednotného zdroja informácií. Môžu tak okamžite porozumieť všetkým potrebným zmenám a flexibilne ich aplikovať. A to platí pre obchodného giganta rovnako, ako pre malú šťuku na trhu.

Krása súčasného trhu totiž tkvie v tom, že nové cenové úrovne pre aplikačný softvér, databázy a aplikačné servery robia podnikové riešenia dostupnými pre spoločnosti všetkých veľkostí, nielen pre obrov sveta výroby. (autor je senior manager pre aplikácie a priemyselný marketing, Oracle EMEA)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama