Reklama
Reklama

Zaujalo nás

Práce všetkého druhu
Počet zobrazení: 1413

Práce všetkého druhu

Istý druh českého politika je ako Ferdo Mravenec. Všetko vie, všetko zvládne, na odpočinok nemá ani pomyslenie. Od rána do večera v pote tváre stláča hlasovacie gombíky, od večera do rána sa vzdeláva, zbiera informácie, beseduje s voličmi. Medzitým zvláda niekoľko straníckych funkcií, prácu vo výbore, pracovné večere spojené s lobovaním a navyše len tak bokom vedie vlastný podnik, alebo sa ako člen správnej či dozornej rady podieľa na vedení podnikov pološtátnych. Niektorí potom navyše spisujú knihy, prednášajú na univerzitách a vo volných chvíľach obšťastňujú svojou múdrosťou televíznych divákov, rozhlasových poslucháčov, ba aj čitateľov novín.

V čom spočíva tajomstvo týchto supermanov, usilovných ako včielka Maja, všestranných ako Leonardo a nezničiteľných ako Phil Marlowe? Sú len dve možnosti. Buď títo výnimoční jedinci žijú v inom časopriestore, kde má deň sto hodín, alebo zvládajú niekoľko činností naraz. A ak je to prvé nemožné, potom zrejme "b je správne".

Nie je totiž problém robiť niekoľko činností zároveň, pokiaľ sa jedna s druhou dobre prepoja. Naviac je vlastne dosť obťažné nechať pred bránou podniku informácie zo Snemovne alebo pri lobovaní v Snemovni ponechať bokom firemný záujem. Práve tak hravo sa dá spojiť náročná zahraničná študijná cesta s dovolenkou, honorár za prednášku môže byť súčasne sponzorským darom, počas pracovných večerí sa dá (hoci len aby reč nestála) premlieť hneď niekoľko tém a presadiť naraz hneď niekoľko celkom odlišných plánov. Stačí len odložiť zbytočné škrupule a nerozlišovať, čo kam patrí, prípadne čo kam vyslovene nepatrí. A keby sa niekto čudoval, posťažujme sa na roztržitosť.

Ak nemáme rukolapné dôkazy, nemôžeme samozrejme ukazovať prstom. Avšak samotné priznania vedľajších príjmov politikov naznačujú mnohé, okrem iného skutočnosť, že viacerí z nich prišli k dobrému "bydlu" len vďaka politike, iní ju zas robia "len ako hobby", zatiaľ čo politické kontakty a informácie výhodne zhodnocujú inde.

Zo samej podstaty politiky totiž vyplýva, že politik je tou osobou, v ktorej sa nutne stretávajú záujmy. Preto je to, čo dokázala ČSSD, keď prinútila svojich poslancov k odchodu zo správnych a dozorných rád, príkladným činom. A pritom mohli byť tí poslanci hoci čistí ako ľalia. Príležitosť je nebezpečná a prezumpcia neviny v politike neplatí.

(Jiří Franěk, publicista, Právo, 4. 7. 2001)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama