Reklama

Kadiaľ vedie os zla?

Verbálna nóta, ktorú v nedeľu odovzdal americký veľvyslanec Ronald Weiser premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, otvorila diskusiu o možnom zapojení Slovenska do ozbrojeného konfliktu v Iraku. Napriek tomu, že nóta obsahuje konkrétne požiadavky a definuje oblasti, v ktorých by mohlo byť Slovensko nápomocné, Dzurinda i Šimko o jej obsahu svorne mlčia.
Počet zobrazení: 1937

Verbálna nóta, ktorú v nedeľu odovzdal americký veľvyslanec Ronald Weiser premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, otvorila diskusiu o možnom zapojení Slovenska do ozbrojeného konfliktu v Iraku. Napriek tomu, že nóta obsahuje konkrétne požiadavky a definuje oblasti, v ktorých by mohlo byť Slovensko nápomocné, Dzurinda i Šimko o jej obsahu svorne mlčia. Zatiaľ čo koalícia sa k tejto téme vyjadruje neurčito, odvolávajúc sa na potrebu rokovať, opozícia má vo veci jasno: našu vojenskú prítomnosť podporí, len ak akciu schváli Bezpečnostná rada OSN. Podobný postoj zaujali aj lídri Francúzska a Nemecka, za čo ich americký minister obrany Donald Rumsfeld zahriakol slovami: „Nemecko vždy predstavovalo problém a Francúzsko vždy predstavovalo problém. (…) Ale pozrite sa na veľký počet iných krajín v Európe; tie sú na strane Spojených štátov.“ Týmto výrokom sa pokúsil krížom cez celú Európu vytvoriť pomyselnú os, rozdeľujúcu kontinent na „starú a novú Európu“. „Stará Európa“ sa vzápätí ústami svojich politikov ostro ohradila. Zbytočne by sme takýto postoj čakali od „good boys“ grupujúcich sa spomedzi postkomunistických krajín. „Nová Európa“ je svojmu americkému mecénovi priveľmi zaviazaná, a ak by si aj niektoré štáty mysleli to isté, čo Chirac a Schröder, radšej si zahryznú do jazyka, veď členstvo v NATO predsa ešte nie je definitívne a musí ho odhlasovať Kongres… Takže sú to skôr peniaze a obavy o vstup do NATO, a nie hodnoty, ktoré rozdeľujú Európu.

Dzurindova administratíva sa momentálne ocitla medzi dvoma mlynskými kameňmi: z jednej strany ju tlačí strategický partner, z druhej verejná mienka, ktorá je výrazne proti vojne. Vykľučkovať z tejto situácie nie je ľahké. V prípade, že Slovensko pošle svojich chemikov a ženistov do Iraku, nálady proti NATO ešte väčšmi vzrastú. Irónia spočíva v tom, že NATO ako také bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN do Iraku nepôjde. Ale v našej krajine sa tieto dve veci nerozlišujú…

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama