Reklama
Reklama

Monopolizácia médií

Tlačové monopoly poznáme zväčša iba zo zahraničia, kde sa o vlastníkoch či spoluvlastníkoch reťazca masovokomunikačných prostriedkov hovorí ako o „tlačových magnátoch“. Zasvätení iste poznajú mená ako Rupert Murdoch či Ted Turner, ktorým patrí vysoký podiel v rámci vplyvných svetových médií.
Počet zobrazení: 1360

Tlačové monopoly poznáme zväčša iba zo zahraničia, kde sa o vlastníkoch či spoluvlastníkoch reťazca masovokomunikačných prostriedkov hovorí ako o „tlačových magnátoch“. Zasvätení iste poznajú mená ako Rupert Murdoch či Ted Turner, ktorým patrí vysoký podiel v rámci vplyvných svetových médií. Na Slovensku sa za najznámejšieho favorita v tejto oblasti považoval Pavol Rusko, niekdajší generálny riaditeľ Televízie Markíza, ktorá zohrala podstatnú úlohu napríklad pri posledných parlamentných voľbách či voľbe prezidenta SR, pričom Ruskova spoločnosť je majetkovo zainteresovaná aj v denníku Národná obroda. Za druhého by sme mohli považovať Jozefa Majského, ktorý má podiely v Rádiu Twist, denníku Slovenská Republika a v spoločnosti VMV, a.s., ktorá vydáva denník SME, týždenník Domino Fórum a vyvíja aj niekoľko aktivít, ktoré nesúvisia priamo s masovokomunikačnými prostriedkami. Spomínaná spoločnosť po tom, ako zanikol západoslovenský Hlas ľudu, odkúpila od vydávajúcej spoločnosti Mabex licenciu na vydávanie regionálnych novín, a tak vznikli Trnavský hlas extra - Korzár, Nitriansky hlas extra - Korzár a Trenčiansky hlas extra - Korzár. Tým sa tieto periodiká pridali k už existujúcej sieti denníkov Korzár v Košiciach, Banskej Bystrici, Prešove, Žiline a v Poprade a vznikol vlastne nový denník s celoslovenskou pôsobnosťou a jednotlivými regionálnymi vydaniami. Okrem toho spoločnosť kúpila 51%-ný podiel spoločnosti The Rock, s.r.o., vydávajúcej týždenník The Slovak Spectator, ktorý anglicky hovoriacim čitateľom prináša správy o udalostiach na Slovensku.

Aj v oblasti tlačových spoločností teda platí: „Väčší berie“. Zostáva nám už len dúfať, že pod vplyvom názorov a postrehov jedného vlastníka sa nebudú globalizovať aj mienka a myslenie jednotlivcov z radov verejnosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama