Reklama
Reklama

Aj Francúzi prezbroja

Jednou z najčastejšie vyslovovaných kritických pripomienok Spojených štátov na adresu európskych spojencov v NATO sú nedostatky v modernizácii výzbroje armády v jednotlivých európskych krajinách a v európskom meradle vôbec. Počas kosovskej operácie NATO zhromaždili americkí vojenskí a vojensko-politickí predstavitelia celú plejádu konkrétnych prípadov nedostatočnej pripravenosti Európanov na vojenský zásah.
Počet zobrazení: 959

Jednou z najčastejšie vyslovovaných kritických pripomienok Spojených štátov na adresu európskych spojencov v NATO sú nedostatky v modernizácii výzbroje armády v jednotlivých európskych krajinách a v európskom meradle vôbec. Počas kosovskej operácie NATO zhromaždili americkí vojenskí a vojensko-politickí predstavitelia celú plejádu konkrétnych prípadov nedostatočnej pripravenosti Európanov na vojenský zásah. Hlavnou požiadavkou USA voči svojím európskym spojencom je teda zvýšenie výdavkov, určených predovšetkým na modernizáciu výzbroje. Spojené štáty pritom, prirodzene, dúfajú, že by táto najmodernejšia výzbroj niesla štítok s označením Made in USA.

Vojenskí experti často uvádzajú ešte neradostnejší obraz situácie v armádach postkomunistických štátov. Síce predovšetkým v ruskej, no slovenskú nevynímajúc. Aj na Slovensku počúvame už dlhší čas náreky vojakov a opozičných politikov (bez ohľadu na to, ktorá koalícia je práve pri moci), že od čias delenia majetku federálnej armády je situácia vo výzbroji čoraz nevyhovujúcejšia. Svoje za to dostával od opozície exminister Ján Sitek, a teraz zberá trpké ovocie minister Pavol Kanis, pričom nielen od opozície, ale aj od "vlastných".

S určitou dávkou nedôvery sa pozorovatelia zoznámil s parlamentnou správou francúzskeho Národného zhromaždenia o žalostnom stave vo výzbroji pozemného vojska. Autorom správy bol - a to bolo ďalšie prekvapenie - komunistický poslanec Jean-Claude Sandrier, ktorý je spravodajcom parlamentného výboru pre obranu. Jeho údaje sú šokujúce: celá polovica dopravných vrtuľníkov Puma a Cougar a jedna tretina útočných vrtuľníkov Gazelle sú v takom technickom stave, že by v prípade potreby vôbec nevzlietli. Rovnako aj polovica obrnených transportérov AMX-10RC je nepojazdná. Previerkou prešiel iba nedávno do armády zavedený tank typu Leclerc.

Náčelník generálneho štábu pozemného vojska generál Yves Crene spomínané katastrofické údaje nevyvrátil a pripustil, že tento stav má svoje dôsledky na morálku príslušníkov armády. V polovici 90. rokov platil predpis, že 80 percent technického parku pozemného vojska má byť v disponibilnom stave, kým letecké sily, osobitne podporné vrtuľníky pozemného vojska mali mať 70-percentnú disponibilitu. Skutočný stav v roku 2000 je však svedectvom ďalšieho poklesu: bojové tanky AMX-30, raketomety a 155 milimetrové kanóny dosahujú sotva dvojtretinovú disponibilnosť. Osobitne citeľné oslabenie spôsobujú pozemnému vojsku obrnené transportéry AMX-10P, ktoré majú byť sprievodnými mobilnými operačnými jednotkami pre tanky Leclerc.

Francúzska obrana prežíva aj veľa ťažkostí spôsobených prechodom na systém profesionálnej armády. Uvádza sa, že v ozbrojených silách najťažšie nesú tridsaťpercentné zníženie počtu pracovníkov v technickej obsluhe a opravách vojenského materiálu, ktorú teraz vykonávajú niekedy menej skúsení civilní zamestnanci. Generál Crene očakáva zlepšenie od roku 2002. Vrtuľníky Puma a Cougar majú byť nahradené modernými NH-90 (123 miliónov frankov za kus), ale ich zavedenie do armády nebude skôr ako v roku 2011, bojový vrtuľník Tigre, ktorý má nahradiť Gazelle, s protivrtuľníkovou a protitankovou verziou (v cene 103 a 120 miliónov frankov), môže prísť do výzbroje postupne už od roku 2003.

Aj na Slovensku by mal nastúpiť systém perspektívneho rozpočtu na obranu, ako o ňom snívali minulí i terajší minister obrany. A namiesto skúmania škandálnych historiek by mal Brannobezpečnostný výbor NR SR lepšie poznať skutočný stav armády a perspektívy jeho zlepšenia. Pretože ani týmto ministrom obrany, ani touto vládnou koalíciou obrana republiky nekončí.

Autor (1932) je redaktor denníka Národná obroda

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama